Tetszett a cikk?

A rendőrség májusban azt a hamis látszatot keltette, hogy Horváth Szilárd a móri mészárlás egyik elkövetője lehet, ezzel megsértette Horváth jó hírnévhez fűződő személyiségi jogait - döntött a Fővárosi Bíróság. Horváth a perköltségek levonása után 50 ezer forintos kártérítést kaphat.

Horváth Szilárd álláspontja szerint a rendőrség kommunikációja miatt az emberek a mai napig azt hiszik, ő az egyik gyilkos, jóllehet ténylegesen nem gyanúsították meg a nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás elkövetésével.



A bíróság kedden kihirdetett ítéletében kötelezte az Országos Rendőr-főkapitányságot (ORFK), hogy nem vagyoni kárként fizessen meg 500 ezer forint tőkét és kamatait a felperesnek, az ítélet jogerőre emelkedése után pedig a rendelkező részt elégtétel adásaként jutassa el az MTI-hez nyilvános közlésre. Emellett 25 ezer forint perköltséget is meg kell fizetnie az ORFK-nak. A felperes Horváth Szilárdot 450 ezer forint perköltség megfizetésére kötelezte a bíróság.



Az ítélet indoklásában Pataki Árpád bíró hangsúlyozta: mindenkit megillet az emberi méltósághoz és jó hírnév védelméhez való jog, amelytől senkit nem lehet megfosztani és amely alapjogok érdemtől függetlenül mindenkinek járnak. "Tehát a bíróság az ítéletében nem a felperes személyiségét minősíti, nem arról foglal állást, pozitív személyiség vagy negatív személyiség", csak arról dönt, elkövették-e a jogsértést - mondta a bíró.



A bizonyítékok mérlegelését követően a bíróság arra az álláspontra jutott, hogy az ORFK "bizonyos munkatársai, kommunikációért felelősei nem jártak el kellő gondossággal akkor, amikor önmagában a bűncselekménnyel összekapcsolható személy kategóriáját megalkották, ugyanis ez a közvélekedés számára elég egyszerűen lefordíthatóan többet jelentett, mint az összefüggésbe hozhatóság".



Horváth 20 millió forint nem vagyoni kártérítést kért személyiségi jogainak megsértése miatt, ám a bíróság ezt súlyosan eltúlzottnak találta, és megállapította, hogy a felperes személyére közvetlenül ható következményeket nem sikerült érdemben bizonyítani, a hozzátartozók megítélése pedig külön eljárásban érvényesíthető, de a felperesnek emiatt nem ítélhet meg kártérítést a bíróság. Az ítélet ellen mind a két fél fellebbezett. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!