Tetszett a cikk?

Gyurcsány: Az állam nem fogja többé kedvezményben részesíteni azokat, akik a legjobban élnek címmel közölt interjút a kormányfővel a Die Presse: "Aki azt állítja, hogy egy gazdag nem lehet baloldali, az azt is állítja, hogy egy orvos nem lehet egészséges, mert különben nem értené meg a páciensei panaszait."

A konzervatív újság két oldalon foglalkozott Magyarországgal, az új magyar kormány legfontosabb céljaival, takarékossági terveivel, illetve a kelet-közép-európai térségben kormányfői megbízatást kapott pragmatikusokkal azzal összefüggésben, hogy hétfőn Bécsbe látogat a magyar miniszterelnök.



Az üres zsebeit mutató kormányfő fényképével illusztrált, csaknem egyoldalas interjúban a miniszterelnök a lap kérdéseire kifejtette, hogy véleménye szerint ma mindkét nagy, hagyományos politikai áramlat, a konzervativizmus és a szociáldemokrácia is átalakulóban van. A szociáldemokrata változások lényegét abban látja, hogy a baloldal megtanult stratégiailag együttműködni a tőkével anélkül, hogy feladná az igazságosságra való törekvést.



A pusztán elosztó kormánypolitikával szemben - amely ahhoz, hogy többet adjon, többet is vesz el az állampolgároktól - az új kabinet elsősorban strukturális változásokra törekszik, ami azt jelenti, hogy az állam nem fogja kedvezményben részesíteni azokat, akik a legjobban élnek. Ezzel összefüggésben kifejtette, hogy az évi 14-15 ezer eurónál magasabb jövedelműeknél csökkentik az adókedvezményeket, és az így keletkező többlet adóbevétellel, valamint az évi mintegy négyszázalékos gazdasági növekedés többletbevételeiből a rászorulókat fogják felkarolni. Ennek rövid távon lesznek vesztesei, de hosszabb távon az egész ország számára kedvező az ilyen politika.



A miniszterelnök a vagyona és a - hagyományosan a munkások és a kisemberek érdekében fellépő - pártja irányvonala összeegyeztethetőségét firtató kérdésre kiemelte, hogy az MSZP az ország egészéért lép fel, egyrészt a gyarapodás, másrészt pedig az igazságosabb Magyarország eszméjével. Hangsúlyozta, hogy gazdagként is maradhat valaki baloldali. Politikailag baloldalinak lenni semmiképp sem jelenti azt, hogy szegénynek is kell lenni. A baloldaliak nem a szegénységet akarják elosztani, hanem a növekvő gazdagságot. Aki azt állítja, hogy egy gazdag nem lehet baloldali, az azt is állítja, hogy egy orvos nem lehet egészséges, mert különben nem értené meg a páciensei panaszait.



A párton belüli támogatottságával kapcsolatban Gyurcsány emlékeztetett arra, hogy 73 százalékos többséggel választották kormányfőjelöltté. Úgy véli, ameddig a kormány politikája sikeres lesz, az MSZP támogatni fogja őt. Orbán Viktor és személye összehasonlításával kapcsolatban kijelentette, hogy politikai elképzeléseik és szándékaik lényegesen különböznek egymástól.



A miniszterelnök minden magyar kormány feladatának nevezte, hogy - a bel- és külföldön élő - minden magyar érdekében kormányozzon, s kormánya hazafias kormány lesz. Magyarország számára nagyon fontos, hogy az anyaország magyarjai egy határok nélküli, új Európában egyesüljenek azokkal, akik a szomszédos országokban élnek. Kifejtette, hogy ma nagyon különböző a magyar kisebbségek helyzete, a legrosszabb a helyzetük az Ukrajnában és Szerbia-Montenegróban élőknek, azaz azokban az országokban, amelyeknek nincs vagy csak nagyon távoli kilátásaik vannak az EU-tagságra. A kormánynak ezért olyan javaslatokat kell kidolgoznia, amelyek lehetővé teszik az ott élő magyarok számára a lehető legnagyobb mozgás-, munkavállalási és tanulási szabadságot.

(MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!