szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egészségügyben zajló "lopakodó privatizáció" megállítása, az ágazatból idén kivont források pótlása, a kórházak működtetésének átalakítása is szerepel abban a programcsomagban, amelyet a Fidesz egészségügyi egyezető fórumának résztvevői fogadtak el csütörtökön.

Nem túlzás a "lopakodó privatizáció" kifejezés, hiszen éppen csütörtökön döntött a Fővárosi Közgyűlés illetékes bizottsága a Schöpf-Mérei kórház kht.-vá alakításáról - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. Az intézmény ugyan önkormányzati tulajdonban maradna, de nincs garancia arra, hogy külső befektető ne kerülhessen többségbe a társaságban.

Orbán szerint elkerülhetetlenné vált a kórházak működésének átalakítása, és kívánatos az is, hogy a működtetési törzsvagyont célvagyonná minősítsék. A Fidesz a népszavazás tapasztalataira építve megkezdte a "Mikola-féle", 2001-es kórháztörvény értéktartó aktualizálását, amely szerint magánforrást csak nonprofit-elv alapján lehetne bevonni az ágazatba, illetve biztosítani kell, hogy az egészségügyi dolgozók szerepet vállalhassanak a működtetésben, és akár tulajdonhoz is juthassanak.

Azt várjuk a kormánytól, hogy végre vegyen részt az egészségügyi kerekasztal munkájában, mert nincs még egy olyan fórum, ahol az egészségügy működésével kapcsolatos összegyűjtött tudást be lehetne építeni a törvényhozásba. Ha ezekben a kérdésekben a pártok egyet tudnak érteni, akkor nem volt hiábavaló a népszavazás - tette hozzá a Fidesz elnöke.
  
A Fidesz továbbá azt kéri a kabinettől és a pénzügyi tárcától, hogy állítsák helyre a közkórházak működési helyzetét, és pótolják vissza azt a 23 milliárd forintot, amelyet ebben az évben kivontak az ágazatból. Azt is el kívánják érni, hogy az idei 8 milliárd forintnyi kasszamaradványt az egészségügybe forgassa vissza a kormány - mondta Mikola István volt egészségügyi miniszter.

Az olyan jelzők használata, mint a "lopakodó" privatizáció olyan érzetet kelt, mintha sandaság zajlana a magyar egészségügyben. Ezzel ebizonytalanítják azokat a magánbefektetőket, akik részt vesznek az egészségügyi szolgáltatásban - reagált Kökény Mihály MSZP-s képviselő a történtekre. Az MSZP partner lenne abban, hogy megfelelő javaslatok esetén négypárti egyeztetést kezdjenek az egézségügy átalakításával kapcsolatban. Tudomása szerint a kormány dolgozik ilyen javaslaton.
 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Karrier

Újabb sztrájk az egészségügyben

Három héten belül már negyedszer léptek sztrájkba az egészségügyi dolgozók kedden reggel. Az ország 22 betegellátó intézményében jelezték, hogy csatlakoznak az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) által meghirdetett akcióhoz, amelynek célja jobb bér- és munkafeltételek megteremtése az ágazatban.

MTI Itthon

SZDSZ: aki változást akar az egészségügyben, voksoljon nemmel

"Akinek a magyar egészségügy általános állapota így elfogadható, az szavazzon igennel, akinek nem, tehát a magyar egészségügyben gyógyulni és gyógyítani szeretne, az viszont szavazzon nemmel" - mondta Kóka János gazdasági miniszter egy XII. kerületi magánklinikán tartott sajtótájékoztatóján.

Gazdaság

Újabb egészségügyi reformterv

A sorozatban megbukott egészségügyi reformtervek után megszületett az újabb verzió: megmaradnának az orvos és beteg közé beékelt ellátásszervezők, de munkájukba az orvosok és az önkormányzatok is beleszólhatnának, írja a Népszabadság. Az új terv fő vonzereje, hogy 170 milliárd forint uniós támogatás felvételét tenné lehetővé.