szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Környezetvédelmi menedékjogért fordult Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz két orosz állampolgár, akik magyar környezetvédőkkel közösen demonstráltak kedden a Parlament előtt. Három tüntetőt bevittek az V. kerületi rendőrségre.

"Nem kérünk több atomhulladékot!" - állt a tüntetők tábláján. Egy sugárfertőzött faluból érkezett két beteg orosz állampolgár egy moszkvai környezetvédő és a Greenpeace magyarországi vezetőinek kíséretében próbált meg bejutni Gyurcsány Ferenchez a csernobili atomkatasztrófa 19. évfordulóján.

A miniszterelnöknek három "ajándékot" hoztak: falujukból, Muszlimovóból származó földet, egy üveg vizet, valamint egy rénszarvas agancsát. Utóbbi sugárfertőzöttségét bizonyítandó egy elektromos mérőműszert helyeztek el a tárgy mellett. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság munkatársai és a tűzoltók kiérkeztek a helyszínre, hogy megvizsgálják a tárgyakat.

Az aktivisták szerettek volna személyesen találkozni a miniszterelnökkel, akinek előzetesen megírták kérelmüket a "környezetvédelmi" menedékjogért. Ennek értelmében szeretnének Magyarországon élni és dolgozni. Gyurcsány Ferencet egy titkársági munkatársa helyettesítette, aki ígéretet tett arra, hogy tolmácsolja a tüntetők üzenetét. 

"Azért vagyunk itt, mert tudomásunkra jutott, hogy Magyarország és Oroszország ismét tárgyalásokat kezdett a nukleáris hulladékok elszállításáról, holott 1998-ban törvény szerint megegyeztek arról, hogy többet nem hoznak Oroszországba semmilyen káros anyagot" - mondta a demonstrálók vezetője, Vlagyimir Szlivjak.

Az orosz környezetvédelmi mozgalom, az Ecodefense aktivistája hozzátette: orosz minisztériumi forrásokból tudni vélik, hogy egy 1500 tonna mennyiségű, Paksi Atomerőműből származó nukleáris hulladék hamarosan megindulhat Muszlimovóba. 

Batiz András kormányszóvivő kedd délután közölte: Magyarország 1998 óta nem szállít és nem is tervez elhasznált fűtőelemet, vagy más nukleáris hulladékot szállítani Oroszországba.

A három orosz állampolgárt elvezettek a rendőrök, tudomásunk szerint bevitték őket az V. kerületi kapitányságra - mondta Weinbrenner Gábor, a Greenpeace magyarországi képviselője, aki hangsúlyozta, hogy szervezetük pusztán csak segített az oroszoknak, nem ők voltak a keddi megmozdulás főszervezői. 

"A tárgyak nem tartalmaznak semmilyen veszélyes tartalmú vagy radioaktív anyagot" - mondta Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, miután a vegyi felderítő csoportjuk a Parlament előtt elvégezte a vizsgálatot.

"Jelenleg is tart a kihallgatása annak a három orosz állampolgárnak, akiket délelőtt vezettek el kollegáink a Parlament elől" - mondta Mészáros Péter, az V. kerületi kapitányság rendőr ezredese. Szabálysértési eljárás indul ellenük, mivel a demonstrációjukhoz előzetesen nem kértek engedélyt. "Több mint valószínű, hogy pénzbüntetést kapnak majd" - fűzte hozzá.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Tizenkilenc éve történt a csernobili katasztrófa

Tizenkilenc éve, 1986. április 26-án következett be a volt Szovjetunió területén, az ukrajnai Csernobilban a világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-szerencsétlensége. A csernobili robbanás rádöbbentette az emberiséget, hogy az atomenergia még békés célú felhasználás esetén is beláthatatlan veszélyek forrása lehet, ha gondatlanul kezelik.

Világ

Kórházban van a Csernobil miatt bebörtönzött professzor

Jurij Bandajevszkij fehérorosz orvos szakértő azt vizsgálta, hogyan hat a sugárzás a csernobili atomkatasztrófa által szennyezett területek lakóinak egészségére. Három éve nyolc évi börtönbüntetésre ítélték, mert bírálta a hatóságokat az atomerőmű-baleset következményeinek kezeléséért.

Itthon

Magyarok okozta "Csernobiltól" tartanak az orosz zöldek

Orosz környezetvédők az kérték Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnöktől, hogy a kiégett atomfűtőelemeket ne szállítsák vissza az uráli régióba. A zöldek szerint a visszaszállított fűtőelemek feldolgozása során mára húsz csernobili katasztrófának megfelelő radioaktivitású hulladék halmozódott fel.