szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor Fidesz-elnök szerint "válságösszefogásra" van szükség Magyarországon, ezért azt kérte hétfőn pártja országgyűlési képviselőcsoportjától: segítse azokat a kezdeményezéseket, amelyek a problémák orvoslását, elsősorban a munkanélküliség csökkentését szolgálhatják, még ha a kormányoldalról fogalmazódnak is meg. Az MSZP szerint nincs válság.

Magyarországnak nem "tyúklépésekre" van szüksége, hanem négy-öt jelentős, nagy döntésre, amelyek orvosolják a helyzetet, amelyek szembenéznek a probléma valóságos méretével - mondta a nagyobbik ellenzéki párt első embere a Fidesz frakcióülésén. Kijelentette: mindent támogatni kell a következő hetekben, hónapokban, ami a munkanélküliség visszaszorítására alkalmas. Szerinte e cél eléréséhez elsősorban adókedvezményekre, a kis- és középvállalkozások adóterheinek csökkentésére van szükség.

Javasolta, hogy a frakció hangosabban követelje a visszatartott áfa kifizetését a vállalkozóknak és azt, hogy az állam teljesítse fizetési kötelezettségeit. Több olyan minisztérium van ugyanis - mondta példaként -, amely nem fizeti be a tb-járulékot és bizonyos, 100 százalékos állami tulajdonban lévő cégek is adósai a költségvetésnek.

Indítványozta továbbá, hogy a Fidesz érje el adócsökkentési javaslatcsomagjának napirendre tűzését, a felsőoktatási törvény visszavonását és támogassa azokat a törekvéseket, amelyek célja a szakképzési rendszer átalakítása.

Orbán Viktor az új agrárminiszter tevékenységét illetően is az együttműködés útját javasolta, "hátha" sikerül elérni a nemzeti érdekek védelmét a mezőgazdaságban.

A csatlakozás első évének több a vesztese Magyarországon, mint a rendszerváltoztatásnak volt - jelentette ki a pártelnök, aki szerint elsősorban a vidék Magyarországa szenvedett el károkat. Úgy értékelte, hogy Magyarország vesztese lett az első esztendőnek, még a nagy tőke tulajdonosai is rosszul jártak, és a döntéshozóknak köszönhetően csak amatőrként "totyogunk a pályán" az európai profi mezőnytől leszakadva.

MSZP: nincs válság

Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese Orbán nyilatkozatára reagálva közölte: válság nincs. Mint megjegyezte, ezt azok a közgazdászok is elmondták, akikkel Orbán Viktor a múlt héten gazdaságpolitikai kérdésekben konzultált.

A frakcióvezető-helyettes szerint együttműködésre eddig is szükség lett volna, de erre nem sok példát tud felhozni. "Az együttműködéshez természetesen jó szándék és igazmondás is szükségeltetik" - fogalmazott, és hozzátette: hogy mennyire őszinte a Fidesz szándéka, az a következő hetekben dől el, amikor a kormány beterjeszti javaslatait.

Orbán Viktor állításaival szemben Kovács Tibor leszögezte, hogy egyetlen olyan minisztérium sincs, amelynek köztartozása lenne. Az áfa-kifizetésekről közölte: valamennyi olyan gazdasági társaság, ahol az ellenőrzés megtörtént, ott kifizették az áfát.

A mezőgazdasági vállalkozókról szólva a szocialista politikus megállapította: nehéz azt állítani, hogy ők a vesztesei az uniós csatlakozásnak, amikor többszörös támogatást kapnak, még akkor is, ha a kifizetésekkel gondok vannak.

Kovács Tibor szerint Orbán Viktor semmi újat nem javasolt. A Fidesz adócsökkentési csomagjáról korábban kiderült, hogy az több száz milliárd forintos bevételkiesést jelentene - figyelmeztetett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Orbán marad a pártelnök is

A Fideszben lekerült a napirendről a pártelnöki és a miniszterelnök-jelölti posztok szétválasztása – írja a Népszava. Erre vonatkozó javaslat a május végére, június elejére tervezett pártkongresszus elé sem kerül. Így pártelnök maradhat Orbán Viktor, aki a Fidesz miniszterelnök-jelöltje is lesz a 2006-os választáson.

MTI Gazdaság

Orbán: a Fidesz együttműködne a kormánnyal

A Fidesz négy-öt jelentős kérdésben, így az adóreform, a korrupció visszaszorítása, a bürokrácia leépítése vagy a szakképzés átalakítása ügyében készen áll arra, hogy együttműködjön a kormányzattal - jelentette ki Orbán Viktor pártelnök kedden, azt követően, hogy megbeszélésen vett részt a gazdasági élet meghatározó szereplőivel.