szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tállai András az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) a 2004-es zárszámadásról készített jelentése azt támasztja alá, hogy megbukott a kormány költségvetési politikája. Az MSZP szerint a Fidesz ismét megpróbálja félrevezetni a közvéleményt az ÁSZ jelentése kapcsán.

"Az a határozott véleményünk, hogy a Fidesz és Tállai ismét megpróbálja félrevezetni a közvéleményt az ÁSZ jelentése kapcsán" – jelentette ki Kovács Tibor (MSZP).

Tállai András mai sajtótájékoztatóján kifejtette: az ÁSZ megállapításai nem csak azt jelentik, hogy a 2004-es költségvetést felelőtlenül tervezték, de azt is, hogy a kormány egész költségvetési politikája megbukott. Ez nagy hatással lehet az ország működésére, és előrevetíti, hogy a 2006-os költségvetésben megfogalmazott célokra nem lesz pénz, hiszen a büdzsét megterhelik a 2004-es és a 2005-ös kötelezettségvállalások.

A Fidesz ezért arra szólítja fel a kormányt, hogy nézzen szembe a valós folyamatokkal, és ne bagatellizálja el a problémákat.

Tállai András felhívta a figyelmet arra, hogy az ÁSZ jelentés kifogásokat emelt a közvagyon eladása kapcsán, megállapította, hogy példátlan volt a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációja, ahol a második fordulóban 700 millió forinttal kevesebb lett az ár, és személyi felelősségre vonást is javasolt az ügyben. A politikus emlékeztetett arra is, hogy a kormány 2004-ben 140 milliárdos veszteséget okozott az államnak a Mol részvények értékesítésekor.

Az ellenzéki szakpolitikus, volt pénzügyi államtitkár elmondta: az ÁSZ tanulmánya kitér a költségvetési hiány alultervezésére is, az államadósság kilenc százalékos növekedésére, valamint megállapítja, hogy az áfa visszatartása indokolatlanul, és az adózás rendjéről szóló törvényekkel nem kompetens módon zajlott.

Tállai értelemzése szerint az ÁSZ szintén példátlannak és tarthatatlannak vélte a maradványképzésről szóló kormányzati döntést, valamint kiderült az is, hogy 2004-ben Magyarország a költségvetési és pénzforgalmi adatokat tekintve 27 milliárd forinttal többet fizetett be az uniós kasszába, mint amennyit kapott.

Tállai András szerint az ÁSZ jelentése alátámasztja, hogy a Fidesznek lényegében mindenben igaza volt a 2004-es költségvetés vitájában, amikor tervezetlenségről, a nem tartható hiányról és az államadósság növekedéséről beszélt.

Kovács Tibor elmondta: valóban vita alakult ki a számvevőszék és a Pénzügyminisztérium között a hiány nagyságát illetően, de ebből azt a következtetést levonni, mint amit a Fidesz tett, "minden szakmai alapot nélkülöz és semmi másra nem jó, mint pánikkeltésre".
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Gyurcsány: a 2006-os a biztonság és az igazságosság büdzséje

A költségvetésben érvényesülnek a bejelentett adócsökkentési tervek következményei, a javaslat tartalmazza az átalakított családtámogatási rendszerhez szükséges, 30 milliárd forintot meghaladó többletforrásokat, és az olyan hosszútávú társadalompolitikai célok finanszírozását, mint például a lakástámogatás - fogalmazott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

MTI Gazdaság

ÁSZ: hibázott az ÁPV egyes privatizációs ügyletekben

Az ÁPV Rt. a törvényekben és szabályzataiban megfogalmazottak alapján végezte tevékenységét, néhány esetben azonban kifogásolható módon járt el - mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke az ÁPV Rt. tavalyi működésére vonatkozó ÁSZ-jelentés kapcsán csütörtökön.

MTI Gazdaság

Veres: 4 százalékos gazdasági növekedés 2006-ban

A kormány a jövő évre 4 százalékos gazdasági növekedéssel számol a beruházások 6-8 százalékos bővülése mellett - jelentette be Veres János pénzügyminiszter, hozzátéve, a jövő évi költségvetés tervezete jövőre GDP arányosan 2,9 százalékos államháztartási hiánnyal számol.

Itthon

Mutatók és mutogatók

Lendületbe jött a magyar gazdaság, miután a jelek szerint jók a növekedés feltételei: a forint árfolyama alig ingadozik, a jegybanki kamatszint erőteljesen csökken, és a kormány is elszántságot mutat az államháztartási hiány megfékezésére. A kedvező folyamatokra a fő veszély a választási kampány közelsége - csakúgy, mint 2002-ben.