szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közel hatvan Greenpeace aktivista demonstrált a génmódosítás- mentes Magyarország fenntartásáért ma délelőtt a Hősök terén. A piros és fehér egyenruhát viselő aktivisták fekve alkottak élőképet egy biokukoricából kirakott óriási Magyarország térkép közepén. A magyar közvélemény és az Európai Unió döntéshozóinak közvetítendő üzenet, amelyet az emberi testek formáltak felirattá a következő: „NO GMO!” avagy „Nemet a génmódosításra!”

Az Európai Unió egyik szakbizottsága szeptember 18-án dönt arról, hogy Magyarország fenntarthatja-e a környezete és az emberek védelme érdekében hozott génmódosított kukoricatermesztésre vonatkozó tilalmat. 2005 januárjában élt hazánk azon európai jogszabály biztosította lehetőséggel, amelyek értelmében tudományos indokokra hivatkozva, be lehet tiltani az EU-ban már termesztésre engedélyezett génmódosított kukoricafajtákat (MON 810). A szakbizottság egy szavazás keretében dönt arról, hogy Magyarország fenntarthatja-e a GM-tilalmat. A tagállamok kétharmados támogatása szükséges ahhoz, hogy hazánk döntését elfogadják és továbbra is GM-mentes ország maradhassunk.

Amennyiben a szavazás során nem kapjuk meg a megfelelő támogatást a moratórium fenntartásához, a döntés joga a Környezetvédelmi Miniszterek Tanácsának kezébe kerül.

„A magyar kormánynak kötelessége meggyőzni az EU tagállamait arról, hogy támogassák hazánk GMO-tilalmának megőrzését” -mondta el Nemes Noémi, a Greenpeace kampányfelelőse.

Az Európai Bizottság évek óta törekszik arra, hogy a tagállamok által hozott országos GMO-tilalmakat feloldja. A Bizottság élelmiszerbiztonságra szakosodott hivatala (EFSA), semmibe vette a Magyar Tudományos Akadémia által elvégzett kutatási eredményeket, amelyekkel a káros környezeti hatásokat bizonyították be Magyarországra vonatkozóan. Hazánk az úgynevezett Pannon ökorégióban fekszik, ami olyan környezeti sajátosságokkal rendelkezik (növény-és állatvilág), amely egyedülálló az Európai Unióban. Fontos hangsúlyozni, hogy ez a környezeti régió nem képezte azon környezettudományi kutatások tárgyát, amelyeket 1998-ban a MON 810 génmódosított kukorica engedélyezésekor végeztek.

„Független kutatók tudományos bizonyítékai egyértelművé teszik, hogy a génmódosított kukorica termesztése káros a környezetünkre. Hogyan történhet meg mégis az, hogy a géntechnológiai hatóság tétlenül nézi, ahogy a fajtatulajdonosok, mint például a Monsanto nem biztosít vetőmagot a kutatások folytatásához?”- teszi fel a kérdést zöld szervezet kampányfelelőse. A MON 810 kódjellel ellátott génmódosított kukorica olyan kártevők ellen biztosít védelmet (kukoricamoly), amely Magyarországon csak 10 évente egyszer és csak foltokban okoz növényvédelmi problémát. (Nagy Barnabás és munkatársainak (MTA NKI ÁO) adatai és véleménye alapján) Az is indokolatlanná teszi a magyar moratórium feloldását, hogy jövőre sokkal szigorúbb szabályok szerint újra kell engedélyeztetni a MON 810 kukoricafajtákat - figyelmeztetnek a környezetvédők.

További aggodalomra ad okot az a tény, miszerint élelmiszer-biztonsági vizsgálatokat egyátalán nem végeztek a MON 810 kukoricával kapcsolatban, mert a Központi Élelmiszer-tudományi Kutatóintézet sem kapott a vizsgálatokhoz szükséges Monsanto magokat – olvasható a Greenpeace közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Globus adatokat kér a Greenpeace-től a GMO-vád miatt

A Globus Konzervipari Rt. további adatokat kért a Greenpeace környezetvédő szervezettől az általuk kifogásolt génkezelt összetevőket (GMO) tartalmazó termékekről, hogy kivizsgálhassa az azokhoz felhasznált alapanyagokat.

euractiv.hu Világ

A Greenpeace megfestette egy holland erőmű oldalát

„A dohányzás öl” - ezt a feliratot festették fel többméteres betűkkel a Greenpeace holland aktivistái a maasvlakte-i erőmű falára. Kezdeményezésükkel a környezetvédők tiltakoznak az Eon villamosművek azon terve ellen, hogy újabb szénalapú erőművet építsen Hollandiában.

MTI Világ

Greenpeace: "tétlenség miatt zárva" a román minisztérium

Ma délelőtt magyar, román és osztrák Greenpeace aktivisták lezárták a román környezetvédelmi minisztérium főbejáratát. Az aktivisták élő láncot alkottak a bejárat lépcsőin és egy transzparenst helyeztek az ajtóra a következő feirattal: “Tétlenség miatt zárva”.

MTI Itthon

Greenpeace-aktivisták demonstráltak a Parlamentnél

A paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása ellen tiltakozó Greenpeace-aktivistákat vezettek el a Parlament elől kedden a rendőrök. A rendőrség tájékoztatása szerint 16 aktivistát őrizetbe vettek.