szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Veres János pénzügyminiszter benyújtotta a parlamentnek a regisztrációs adó részleges visszatérítésének módját és feltételeit szabályozó törvényjavaslatot pénteken.

A törvény megalkotását az teszi szükségessé, hogy az Európai Bíróság a közösségi joggal ellentételesnek ítélte a magyar regisztrációs adó 2004. május 1. és 2005. december 31. között hatályos változatát. Ez figyelmen kívül hagyta a személygépkocsik értékcsökkenését, csak a műszaki tulajdonságokat és a környezetvédelmi besorolást vette figyelembe, így hátrányosan megkülönböztette az import használt autókat a belföldi használt autók javára.

A magyar regisztrációs adó 2006. január 1-jétől - az EU joggyakorlatával összhangban - már figyelembe veszi az értékcsökkenést.

A közösségi joggal ellentétesen kivetett adókat a nemzeti jog szabályainak megfelelően vissza kell téríteni. A magyar jog azonban nem tartalmazott kifejezetten erre vonatkozó eljárási rendelkezéseket, ezt pótolja most a jogalkotás.

A törvényjavaslat szerint az adó visszatérítését kérni kell, megjelölve az adó kivetését elrendelő határozatot. A kérelmet a törvény hatályba lépésétől - 2007. február 1-től - számított 180 napon belül lehet benyújtani ahhoz a vámhatósághoz, amelyik korábban az adót kivetette.

Az előterjesztő a közigazgatási eljárás lehetőségének megteremtését azzal indokolja, hogy egyszerűbb és gyorsabb, mint a bírósági eljárás, ráadásul a követelések peres úton való érvényesítésével szemben illeték- és költségmentes.

Az adó részleges visszatérítését azon használt autók után lehet kérni, amelyek magyarországi forgalomba helyezése érdekében regisztrációs adót vetettek ki és szedtek be 2004. május 1. és 2005. december 31. között.

A kérelem benyújtására azok jogosultak, akik bármilyen címen megfizették a regisztrációs adót és azt nem hárították tovább. Részbeni továbbhárítás esetén részbeni visszatérítést fizetnek. A továbbhárításról nyilatkozatot kell tenni, aminek megalapozottságát a vámhatóság ellenőrizheti.

A regisztrációs adó visszatérítésére jogosultak azok is, akik nevében a helyettük eljáró kereskedők a forgalomba helyezést kezdeményezték, vagy akik már a kereskedő által forgalomba helyezett gépjárművet vásároltak. E "másodlagos" jogosultaknak azonban rendelkezniük kell olyan, a kereskedő által kibocsátott számlával vagy bizonylattal, amely tételesen tartalmazza az áthárított regisztrációs adót, továbbá feltétel az is, hogy meg tudják jelölni a gépjárműre vonatkozó vámhatósági határozatot. Az adó áthárításáról nekik is nyilatkozniuk kell, a bizonyítás terhe esetükben is a vámhatóságot terheli.

A ténylegesen megfizetett adó és a hatályos avultatással csökkentett adó különbözetét térítik vissza kamatostul, az adó megfizetésének napjától a visszatérítés teljesítéséről szóló határozat jogerőre emelkedésének napjáig. A kamat mértéke minden naptári nap után a felszámítás időpontjában érvényes jegybanki alapkamat 365-öd része.

A 2005-ben hatályos, a közösségi joggal össze nem egyeztethető - és ezért 2006-ban hatályon kívül helyezett - 1,25-ös szorzó miatti különbözetet is visszatérítik.

Az MTI úgy tudja, a magyar kormány bíróságnak tett nyilatkozata szerint a visszatérítés 81612 darab autót érint, a beszedett adót pedig 116 millió euróra becsülték (1 EUR=261,34 HUF), ennek egy részét kell majd visszafizetni kamatostul. A PM korábbi közlése szerint autónként átlagosan 100 ezer forintról van szó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Autó

Visszafizeti az állam a jogtalanul beszedett regisztrációs adót

Visszafizeti az állam a regisztrációs adó jogalap nélkül beszedett részét azoknak, akik 2004. május 1. és 2005. december 31. között helyeztek forgalomba külföldről behozott használt gépjárművet. Az jogosult visszatérítésre, aki a regisztrációs adót a vámhatóságnak megfizette és nem hárította tovább másra, vagy aki kötelezett lett volna az adó megfizetésére, de azt helyette más (például a kereskedő) fizette meg, majd ráterhelte és ezt igazolni is tudja.