szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már elkészült a vádirat abban az ügyben, amelyben a Siemens egyik volt magyarországi ágazati igazgatója is érintett - olvasható a Magyar Televízió Híradójának weboldalára pénteken feltett írásban. A portál híre szerint a Pest Megyei Főügyészségen megerősítették, hogy öt ember ellen emeltek vádat, s némelyikükre akár több éves börtönbüntetés is kiszabható, mivel a vesztegetés minősített esetéről van szó.

A dokumentumok szerint a cég ágazati igazgatója kapcsolatba került a Honvédelmi Minisztérium két közalkalmazottjával, akiknek műszaki cikkeket és készpénzt adott olyan információk fejében, amelyek lehetővé tették, hogy a Siemens adja be a legjobb pályázatot a honvédségi laktanya-felújítási programra, de vélhetően ide köthető egyes katonai, híradástechnikai rendszerek kiépítése és néhány kábel-felújítási munka is.

Az ügybe belekeveredett a nemzetközi cég két debreceni alvállalkozója is, akik a hatóság szerint részesedést fizettek az elnyert munkákért. Úgy tudni, valamennyi érintett szabadlábon védekezik. A Siemens kommunikációs vezetője nem kívánta kommentálni az ügyet a bírósági döntésig. Farkas Szilvia hozzátette, hogy az ártatlanság vélelme munkatársukat is megilleti.

A Honvédelmi Minisztérium szóvivője, Bocskai István az MTI érdeklődésére közölte: a Siemens ügyével kapcsolatban a tárcának "jelen pillanatban semmilyen érintettsége és illetékessége nincs". A szóvivő közleményében ugyanakkor azt írja: "2004-ben egy honvédségi tenderrel összefüggésben a Katonai Biztonsági Hivatal feltárt egy multinacionális céggel kapcsolatos ügyet, melyben korrupció alapos gyanúja merült fel". Ezért akkor a honvédelmi tárca abban az ügyben feljelentéssel élt az illetékes rendőrhatóságnál - teszi hozzá.

Az érintett személyeket a tárca beosztásukból felfüggesztette, majd a büntetőeljárás megindítását követően – ahogy a gyanú megalapozottá vált –megvált tőlük - olvasható a közleményben.

A Németországban a múlt hét közepén kitört botrány egyre nagyobb méreteket ölt, mint időközben kiderült, Siemens-alkalmazottak mintegy kétszázmillió eurós vesztegetési pénzeket utaltak át külföldi bankszámlákra, hogy megrendelésekhez jussanak. Az ügyletekkel kapcsolatban vizsgálatok folynak Ausztriában, Svájcban, Görögországban és Olaszországban is. Pénteki hírek szerint a pénzek hűtlen kezelésével vádolt alkalmazottak egyike beismerte, hogy a Siemens évekkel ezelőtt megvesztegette a korábbi nigériai elnököt, Sani Abachát is.

A Siemens hat jelenlegi, illetve korábbi alkalmazottja van vizsgálati fogságban, köztük a megvesztegetést beismerő vállalati képviselő. A gyanúsítottak száma tíz és húsz között mozog.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Siemens Zrt. visszautasítja az őt ért vádakat

A Siemens Zrt. nem zsarolta, nem csapta be, és semmilyen más módon nem hozta hátrányos helyzetbe a SATeLIT televíziót működtető társaságot, sem pedig annak tulajdonosát - áll abban a vállalat szerdai közleményében.

MTI Gazdaság

Siemens-alkalmazottakat vettek őrizetbe

Súlyos pénzügyi visszaélések gyanújával őrizetbe vették csütörtökön a német Siemens konszern egy korábbi vezetőjét és négy jelenleg is aktív alkalmazottját.

MTI Itthon

Demszky+BKV: akár fel is mondhatják a Siemens-szerződést

Demszky Gábor főpolgármester arra kérte Garadnai Andrást, a BKV Zrt. elnökét, hogy foglaljon állást a Combino villamosok meghibásodásáról, arról, hogy fenntartható-e a Siemens-szel kötött szerződés - olvasható Demszky Gábor levelében.

Sipos Anett Itthon

BKV- Siemens – TEN-T Zrt.: a szálak összefutnak?

A súlyos anyagi gondokkal küzdő BKV-nak estleg vissza kell fizetnie 300 millió forintot, amelyet az EU folyósított a nagykörúti villamos pálya rekonstrukciójára. Aba Botond visszahívását napokon belül kezdeményezhetik. Fény derült arra, hogy a Combinókat szállító Siemens egyik fontos alvállalkozó cégének vezetői korábban a BKV menedzsmentjének tagjai voltak.