szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP nemzetbiztonsági munkacsoportja előkészítetlennek tartja a nemzetbiztonsági szolgálatok összevonásáról szóló kormányzati döntést. A munkacsoport szerint ennek volt a következménye az, hogy a titkosszolgálat állománya és apparátusa kritikus helyzetben (például az őszi események idején) elbizonytalanodott - olvasható a mai Népszabadságban.

A szocialista párton belül működő, gyakorlott titkosszolgálati szakértőket tömörítő szervezet állásfoglalásában úgy fogalmazott: a nemzetbiztonság területén igen könnyű az igazságot államtitkok mögé rejteni. Különösen igaz ez akkor, amikor a napi politikai harcok elvonják a pártvezetés figyelmét a nemzetbiztonság stratégiai kérdéseiről.

Ennél is nagyobb baj, hogy a kormány és a frakció közé beékelődött néhány nyugdíjas titkosszolgálati tábornok, akik nem érdekeltek a szolgálatok hatékony működésében. "Kialakult a kormány közeli szakértők klikkje, akik szakmai kontroll nélkül adják a tanácsokat, gyakran így manipulálva a döntéseket" - olvasható a lap által idézett állásfoglalásban.

A munkacsoport szerint tény, hogy elavult szervezeti keretek között dolgoznak a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok. Az öt szervezet működését a párhuzamosság, a nehézkes együttműködés, az egymással való rivalizálás jellemzi. Példaként említették, hogy Magyarországon jelenleg tíz szervezet foglalkozik terrorelhárítással, ami a kapacitások elaprózódását okozza, lassítja az információáramlást, és növeli a fontos információk elvesztésének kockázatát.

Tóth Károly szerint nem jó a kiszivárogtatás

A titkosszolgálatok átalakításáról meg kell állapodni az ellenzékkel - hívta fel a figyelmet az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista alelnöke, aki a Népszabadság szerdai számában megjelent írás kapcsán nyilatkozott. Tóth Károly a napilap cikkére utalva szerdán arról beszélt: nem tartja szerencsésnek, hogy a sajtón keresztül hozzák nyilvánosságra a szolgálatok átalakítására vonatkozó elképzeléseket. A jogszabály-módosításhoz kétharmados parlamenti támogatás szükséges - emlékeztetett.

A szakbizottság alelnöke az állásfoglalás kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy az említett testület, "az MSZP mellett működő egyik munkacsoport", nem pedig a képviselőcsoport. Amit az állásfoglalásban leírtak, "az szakmai háttéranyagnak megfelelő" - jegyezte meg.

Mint mondta, nem azért kell átalakítani a szolgálatokat, mert érdemi gond lenne munkájukkal, hanem azért, mert megváltozott a világ. Az átalakítás indokai között említette a NATO és az európai uniós csatlakozást, az Egyesült Államok elleni 2001. szeptember 11-ei terrortámadás utáni biztonsági helyzetet, valamint a hadsereg szerepének megváltozását.

Az állásfoglalásban szereplő két javaslat kapcsán úgy fogalmazott: "abban szerintem ma teljes egyetértés van, hogy a szakszolgálatnak önálló részlegnek kell maradni, (...) mert munkájának a nagyobbik részét ma már nem a nemzetbiztonsági szolgálatok, hanem a rendőrség, határőrség és más, a törvényben szabályozott szervezetek igénye alapján végzi".

Tóth Károly szerint az így fennmaradó négy szolgálatot pedig már nem lehet sokféleképpen "csoportosítani". Az egyik csoportosítás szerint tehát polgári és katonai feladatok, míg a másik szerint a hírszerzés és az elhárítás feladatai köré szerveződhetnének a szolgálatok.

Arra a javaslatra, hogy tárca nélküli miniszter vagy szakállamtitkár felügyelete alá kerüljön a szolgálatok irányítása, azt mondta: ez a mindenkori kormányzat döntése. Utalt arra, hogy jelenleg a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter irányítja és felügyeli a szolgálatok munkáját.

Az MSZP internetes honlapján az áll: a párt Biztonságpolitikai Országos Tagozat Nemzetbiztonsági Munkacsoportja december 5-én ülést tartott a Köztársaság téri székházban. A testület "zárt ülésen (...) állásfoglalást fogadott el a nemzetbiztonsági szolgálatok összevonásával kapcsolatban, amelyet eljuttat az MSZP vezetésének, valamint a témával foglalkozó szocialista parlamenti képviselőknek". A zárt ülésen hozott állásfoglalás nem a nyilvánosság számára készült, az úgynevezett belső anyag.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!