szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Alkotmánybíróság 2007 első hónapjaiban elsősorban az Országos Választási Bizottság (OVB) határozatai ellen emelt kifogásokra, az úgynevezett Gyurcsány-csomaggal kapcsolatos, valamint a Fidesz és a KDNP népszavazási kezdeményezéseit érintő indítványokra koncentrál – mondta el Sereg András, a szervezet sajtófőnöke.

A testület előtt összesen csaknem ezerötszáz folyamatban lévő ügy van. A Gyurcsány-csomag alkotmányosságával kapcsolatban csaknem ötven beadvány érkezett az Alkotmánybírósághoz. Soron kívüli eljárásban eddig már nyolc ügyben született döntés. A tavalyi év utolsó teljes ülésén, december 19-én az elvárt társasági adóval kapcsolatos indítványok tárgyalását kezdték meg az alkotmánybírák. Előreláthatólag további huszonöt határozat készül majd a parlament által nyáron elfogadott Gyurcsány-csomaggal összefüggésben – közölte Sereg András.

Ugyancsak soron kívüli eljárásban tárgyalja az Ab a népszavazási ügyeket. A Fidesz és a KDNP népszavazási kezdeményezését érintő hét OVB határozattal szemben tizenhat kifogás érkezett. Sereg András elmondta: Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke azt szeretné, ha március végéig minden kérdésben, lehetőleg egymáshoz közeli időpontokban döntés születne. Az már bizonyos, hogy a hét népszavazási kérdésről hét alkotmánybírósági határozat fog születni.

Tavaly összesen negyven kifogás érkezett népszavazási ügyben, a testület húsz népszavazási tárgyú határozatot hozott, jelenleg húsz ilyen ügy van folyamatban összesen kilenc témában.

Ugyancsak soron kívül tárgyalja a testület azt a két köztársasági elnöki beadványt, amelyekben az államfő az Országos Érdekegyeztető Tanácsról szóló törvényt, valamint az ágazati párbeszéd bizottságokról és a középszintű szociális párbeszéd egyes kérdéseiről szóló törvényt küldte meg véleményezésre az Alkotmánybírósághoz.

Az elmúlt évben – a Gyurcsány-csomagon és a hétkérdéses népszavazáson kívül – még számos ügyben fordultak különböző pártok és érdekvédelmi szervezetek az a testülethez.

Semjén Zsolt, Balsai István és Salamon László indítványa a 2006. évi költségvetési törvényt és az abban módosított egyes jogszabályokat támadta, mert álláspontjuk szerint azok ellentétesek a Vatikáni Szerződés rendelkezéseivel, mert hátrányosan megkülönböztetik az egyházi intézményeket. Szintén a 2006. évi költségvetési törvény miatt fordult az Alkotmánybírósághoz a katolikus, a református és az evangélikus egyház. Az indítványt Erdő Péter bíboros, prímás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke és Ittzés János, a Magyarországi Evangélikus Egyház püspök-elnöke írta alá.

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége a gyógyszer-gazdaságossági törvényt kifogásolta. A Magyar Gyógyszerész Kamara és a Magyar Orvosi Kamara indítványaikban a kötelező kamarai tagságot megszüntető törvény alkotmányosságát vonták kétségbe. Hasonló témában fordult a testülethez az MDF két országgyűlési képviselője, Herényi Károly és Csáky András is. A háziorvosok pedig azt nem tartották elfogadhatónak, hogy minden betegükről, illetve a kezelésekről adatokat kell szolgáltatniuk az egészségbiztosítónak.

Tavaly fordult az Alkotmánybírósághoz a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is, kifogásolva a XIII. kerületi önkormányzatnak a koldulást megtiltó rendeletét. Múlt év augusztusában futott be a testülethez az RTL Klub indítványa is, amelyben a televíziós reklámidő korlátozását támadták.

Sereg András elmondta: az előbb említett ügyek tárgyalását az Alkotmánybíróság 2007-ben folytatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Alkotmánybíróság elé kerül a népszavazási kezdeményezés

Az Alkotmánybíróság (Ab) elé kerül a Fidesz-KDNP "hétigenes" népszavazási kezdeményezése; az Ab szóvivője elmondta, hogy az Országos Választási Bizottság (OVB) által elfogadott három kérdésben magánszemélyek fordultak a testülethez, a négy elutasított kérdésben pedig várhatóan még ma benyújtja hozzájuk kifogásait a Fidesz.

MTI Itthon

Alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz

A Fidesz az Alkotmánybíróság előtt küzd tovább minden olyan népszavazási kérdését illetően, amelyet az Országos Választási Bizottság elutasít, egyben jogi nonszensznek tartja a tandíjról szóló kérdés elutasításának OVB-s indoklását - jelentette be Szijjártó Péter.

MTI Itthon

Alkotmánybírósághoz fordulnak a tűzoltók

Alkotmánybírósághoz fordulnak a fővárosi tűzoltók a tűz elleni védekezésről és műszaki mentésről szóló törvény módosítása miatt - közölte Nagy Gábor, a Fővárosi Tűzoltók Szakszervezetének elnöke.

MTI Itthon

A gyógyszergyártók is az Alkotmánybírósághoz fordulnak

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló törvény egyes rendelkezései tekintetében az alkotmányellenesség utólagos vizsgálata iránt indítványt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz - közölte az érdekvédelmi szervezet.

MTI Itthon

Alkotmánybírósághoz fordult a Fidesz

A Fidesz és a KDNP a négy elutasított népszavazási kérdése ügyében csütörtökön benyújtotta kifogásait az Alkotmánybírósághoz, egyben arra kérte a testület elnökét, tegye lehetővé, hogy a kérdésekről egy időben lehessen népszavazást tartani - erről Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője számolt be pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

MTI Itthon

Az Alkotmánybíróság határoz az ingyen sörről

Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult az a beadványozó, akinek az ingyen sör mérésére vonatkozó népszavazási kezdeményezését az Országos Választási Bizottság (OVB) novemberben elutasította - tudta meg az MTI hétfőn az Ab sajtófőnökétől, Sereg Andrástól.

MTI Itthon

Alkotmánybírósághoz fordul az MDF

Alkotmánybírósághoz fordul Herényi Károly és Csáky András MDF-es országgyűlési képviselő a gyógyszergazdaságossági és a kamarai törvény miatt. A két politikus ezt kedden jelentette be az Országházban tartott sajtóértekezletén.