szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szombaton késő estig folytatódott a kis létszámú tüntető csoport és a jelentős túlerőben lévő rendőri alakulat "fogócskája" a budapesti Kossuth Lajos téren és a tér körüli utcákban.

A rendőrök este tíz óra után szorították ki megint a Kossuth térről az ott a kordon közelében összegyűlt húsz tüntetőt - jelentette a helyszínről az MTI tudósítója. A mintegy félszáz rendőr a Nádor utca irányába, egészen a Garibaldi utcáig tolta az éneklő és kormányellenes jelszavakat kiabáló embereket, akik közül többen hangosan sérelmezték, hogy az intézkedő rendőrökön nem láttak azonosító számot.

A rendőrök nem sokkal később visszavonultak a Kossuth téri kordonok elé, a demonstrálók mintegy 10 méteres távolságban követték őket vissza a térre.     Éjjel negyed tizenkettő körül végül a demonstráció befejeződött, az utolsó tüntetők is elszállingóztak a parlament környéki utcákból, és a rendőrök is visszavonultak a kettős kordon mögé.

Előzőleg:

Immár sokadszorra kezdett tömegoszlatásba a rendőrség a Parlament előtt, a Kossuth téren szombat délután nem sokkal négy órát követően.

Az oszlatás előzménye volt, hogy a Hír TV közvetítő kocsija közvetlenül a kordonok mellé parkolt le. Egy rendőrjárőr megkérte a sofőrt, álljon arrébb. A téren jelenlévő mintegy 100 fős tömeg nemtetszésének adott hangot, az emberek a rendőrautó köré, a villamossínekre csoportosultak.

A kialakult helyzetet látva a rendőrjárőr azonnal elhajtott a helyszínről, majd 10 perccel később több mint 200 rendőr sorakozott fel az Alkotmány utca, illetve a Vértanúk tere felől. A tüntetők többsége szinte azonnal elhagyta a teret.

A rendőrök hangosbeszélőn szólították fel az "illegális demonstrációban résztvevőket", hogy hagyják el a területet. A földművelésügyi minisztérium előtt ekkor mintegy 10-15 ember maradt, illetve néhány újságíró. A tüntetők közül néhányan azt kiabálták, hogy "nem demonstrálunk, sétálunk". Az Alkotmány utcában mintegy 20-30 ember szidalmazta a rendőröket.

A rendőrök rövid szünet után az Alkotmány utcán a Bajcsy-Zsilinszky út felé kezdték terelni az embereket két utcasaroknyit.

Az Alkotmány utcában mindössze 5-10 ember maradt, néhányan kiabáltak a rendőrökkel, de a többség szétszéledt a környező utcákban. A Báthory utcában szintén mintegy 20-25 ember szóródott szét az oszlatást követően.

A Batthyány-örökmécsesnél egy idős ember az újságírókat kérdezte meg arról, hogy vajon előveheti-e tárogatóját és játszhat-e rajta valamit. Az újságírók azt mondták, hogy ennek semmi akadálya, sőt azt is megbeszélték vele, hogy a Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország című dalt játssza el.

Az idős férfi egy plédből kicsomagolta tárogatóját, felállt a Batthyány-örökmécseshez, majd rákezdett a nótára, miközben a sorfalat álló rendőrök hátat fordítottak és visszaindultak a Kossuth Lajos tér irányába. A szombati negyedik tömegoszlatás idején gyűltek össze a legtöbben, de a tüntetők létszáma most sem haladta meg a százat.

Előzmények a nap folyamán (Oldaltörés)

A rendőrök az Alkotmány utca irányából, illetve a Duna felől - összesen mintegy kétszázan - sorfalat alkotva pajzzsal és sisakban szorították az embereket a Vértanúk tere felé, ellenállásba sehol sem ütköztek.

Az oszlatás ideje a alatt a rendőrök a járókelőket sem engedték továbbhaladni, így azok nem tudtak eljutni a továbbra is közlekedő 2-es villamos Kossuth téri megállójához, illetve a metrópótló autóbusznak a Nádor utcában kellett várakoznia, amíg az oszlatás tartott.

A tüntetők közül néhányan szóváltásba kerültek a rendőrökkel, azt bizonygatták, hogy "hazug, csaló kormány érdekeit védik". A mintegy 25-30, többségében idős emberekből álló demonstrálókat a Batthyány-örökmécsesig hátráltatták a rendőrök, ahova eredetileg tüntetést jelentettek be, így az itt lévők abban bíznak, hogy innen nem küldik őket tovább. A tömegoszlatási akció mintegy fél óráig tartott. Befejezése után a rendőrök megfordultak és visszaindultak a Kossuth Lajos térre, utánuk az onnét éppen kiszorított jó kéttucatnyi tüntetővel.

Előzőleg nmem sokkal dél után a rendőrség másodszor kezdte el kiszorítani a kormányellenes tüntetők mintegy 100-150 fős csoportját a Parlament előtti kordonok mellől. A pajzzsal, sisakkal felszerelt rendőrök gyorsan, határozottan intézkedtek. Két nagy, magyar és Árpád-sávos zászlóval tüntető mellett további egy-két embert előállítottak, az egyiknek darabokra törték a zászlóját.

Korábban a tavalyi Kossuth téri tüntetések egyik ismert szónoka, Gonda László arról beszélt az összegyűlteknek, hogy a rendőrségnek nincs joga a zászlóval demonstrálókat előállítani. A nagy létszámban felsorakozott rendőrök ezúttal nem a Nádor utca felé, hanem a környező kis utcák irányba terelték az embereket.

Az első tüntetők tíz óra körül jelentek meg, majd lassan érkezni kezdtek a demonstrálók, a korábbi megmozdulásokról ismert rigmusokat skandálva, zászlókat lobogtatva. A rohamsisakos osztagok nem sokkal 11 óra után a nagy létszámban felsorakozott készenléti rendőrség némi falat alkotva kiszorították az alig félszáz tüntetőt a Kossuth térről. A Kossuth Lajos téren eközben leállították a forgalmat. A tiltakozók kiszorítása során nem történt incidens. A kormányellenes demonstrálókat a Vértanúk terén át a Nádor utcán keresztül szorították ki. A folyamatosan kiabáló tüntetők megpróbáltak ellenállni, de kénytelenek voltak elhagyni a területet.
A szombati tüntetést megelőzően hajnali fél kettőkor fejeződött be a pénteki demonstráció a fővárosi Kossuth téren, a rendőrök elszállították a vízágyúkat és a lovakat, a Fővárosi Közterület-fenntartó Vállalat megkezdte a takarítást. A téren maradt utolsó tüntetőket igazoltató rendőrök egy 40 év körüli férfit - állítása szerint - megvertek, az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója annyit látott, hogy az orra és a keze vérzett, amikor kiszaladt az őt közrefogó rendőrök gyűrűjéből.

Miközben a tüntetőket kiszorították a budapesti Kossuth térről a rendőrök, és a Nyugati térig tolták őket, a Parlamentnél maradt rendőrök szombaton hajnalra újra az eredeti helyen állították fel a kordonokat, vagyis közvetlenül a 2-es villamos sínei mentén. Időközben a rendőrök visszaérkeztek a Kossuth térre, bevonultak a kordonok mögé, míg mintegy 40 tüntető, akik folyamatosan szállingóztak vissza a mellékutcákból, a fémkordon túloldalán sorakozott fel.

Miután a Fidesz országgyűlési és európai parlamenti képviselői péntek délelőtt lebontották a kordonokat, a rendőrök azokat néhány méterrel beljebb állították fel újra, a tüntetők távollétét felhasználva azonban szombaton hajnalra az eredeti helyükre kerültek vissza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Újabb két ítéletet hozott a bíróság az őszi zavargások óta

Újabb két ügyben született határozat az őszi, fővárosi zavargásokkal összefüggésben a Pesti Központi Kerületi Bíróságon pénteken - közölte a Fővárosi Bíróság sajtótitkársága a távirati irodával. A bíróság pénteken három férfi ügyét tárgyalta, egymástól függetlenül.

MTI Itthon

Vélemények a Kossuth téri akcióról

Vannak olyan helyzetek, amikor a jogszabályok szigorú betartása nem célszerű - magyarázta Schöpflin György, fideszes EP képviselő párttársainak polgári engedetlenségét. Tabajdi Csaba, az MSZP EP frakciójának vezetője viszont alkotmányellenesnek nevezte az akciót.

MTI Itthon

Kuncze: "Orbán Kelemen balladáját látom kibontakozni"

A Fidesz akciója beláthatatlan ideig tartó jogállambontás, éppen ezért elfogad-hatatlan. Ezt az SZDSZ elnöke mondta pénteken az MTI-nek azt követően, hogy a legnagyobb ellenzéki párt országgyűlési és európai parlamenti képviselői polgári engedetlenségi akció keretében elbontották a Kossuth Lajos teret elkerítő kordont.