szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vannak olyan helyzetek, amikor a jogszabályok szigorú betartása nem célszerű - magyarázta Schöpflin György, fideszes EP képviselő párttársainak polgári engedetlenségét. Tabajdi Csaba, az MSZP EP frakciójának vezetője viszont alkotmányellenesnek nevezte az akciót.

A nagyobbik ellenzéki párt EP-küldöttsége által kiadott közlemény szerint a fideszes országgyűlési és európai parlamenti képviselők a demokratikus szabadságjogokért álltak ki akciójukkal, mivel ezt megelőzően írásban, felszólalásokban, tiltakozásokban eredménytelenül kérték a kordon eltávolítását. A dokumentum úgy fogalmaz, hogy "a lezárt, Magyarország polgárai számára elérhetetlen Kossuth tér a jogállamiság mellőzésének egyik legfelháborítóbb példája, évtizedekkel veti vissza a magyar demokráciát...

A Magyar Országgyűlés előtti tér október 23-i kiürítése épp a forradalom 50. évfordulóján, majd azt követő "műveleti területnek" nyilvánítása a rendőrség által immár harmadik hónapja ellentmond mind a hatályos
magyar jogszabályoknak, mind az uniós alapelveknek. Indokolatlan és ésszerűtlen, ezért egyetlen célja lehet: az állampolgári szabadságjogok korlátozása, a másként gondolkodók megfélemlítése."
   
Schöpflin Györgyöt, a Fidesz-MPSZ egyik európai parlamenti képviselőjét, aki elmondta: ő előzetesen nem hallott a készülő dologról, de helyesnek tartja a párt parlamenti és EP-képviselői által pénteken végrehajtott akciót, mert a Kossuth tér az ország összes polgáráé, s azt nem szabad huzamosabb időn át lezárva tartani. A fideszes képviselő szerint azt a kérdést, hogy jogszerű volt-e az akció, a jogászokra kell hagyni. Ám hozzátette: szerinte vannak olyan helyzetek, amikor a jogszabályok szigorú betartása nem célszerű.
   
Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti küldöttségének vezetője szintén az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: már az sincs rendjén, hogy a Fidesz magyarországi országgyűlési képviselői nem tartják be a magyar alkotmányos normákat. Különösen nincs rendjén, hogy európai parlamenti képviselők is részt vesznek egy törvény- és
alkotmányellenes akcióban, miközben pontosan tudják, hogy a jogállamiságot mindenhol számon kérik az EU-tagállamokban. Tabajdi szerint mindez példátlan és elítélendő, bár még így is kevesebb kárt okoz, mint amikor a fideszes európai parlamenti képviselők Brüsszelben fejtik ki tevékenységüket és járatják le Magyarországot.
   
Az MSZP EP-delegációja közleményt adott ki, amely úgy fogalmaz: a Fidesz országgyűlési képviselői és európai parlamenti delegációjának tagjai pénteki akciójukkal végleg bebizonyították, hogy alkalmatlanok a választók, és Magyarország képviseletére. "Európában elképzelhetetlen, hogy választott országgyűlési, európai
parlamenti képviselők, az alkotmányos rendet megkérdőjelezve, szándékosan törvényt sértenek" - olvasható a dokumentumban. "Helyettük is szégyellem magam, amikor magyar EP-képviselőként Magyarország lejáratásán dolgoznak Brüsszelben, és a magyar demokratikus rendszer aláásásán otthon, mindezt saját hataloméhségükért" - idézi a közlemény Tabajdi Csabát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kóka egyeztetne a kordonok lebontásáról

A képviselők nem polgári engedetlenségi akciók szervezésére kaptak fel-hatalmazást a választóktól, hanem hazánk jövőképességének megteremtésére közölte azérdeklődésére pénteken a gazdasági miniszter, aki párbeszédet, egyeztetést kezdeményez az ügyről.

MTI Itthon

Kósa állítólag nem tudott a kordonbontásról

Kósa Lajos korábban rögzített polgármesteri programja miatt nem volt ott pénteken a Fidesz országgyűlési frakciójának ülésén. Az ellenzéki politikus a kordonbontásról sem tudott állítólag, különben átszervezte volna a programját.

MTI Itthon

Fidesz: a kordonnal mellőzték a jogállamiságot

A lezárt, Magyarország polgárai számára elérhetetlen Kossuth tér a jogállamiság mellőzésének egyik legfelháborítóbb példája, évtizedekkel veti vissza a magyar demokráciát - áll abban a közleményben, amelyet a Fidesz európai parlamenti küldöttsége juttatott el pénteken az MTI brüsszeli irodájához a Kossuth téri kordon szétbontása kapcsán.

Vélemény

Kordon-blőd avagy még csak ez hiányzott nekünk

Bekövetkezett az, amit könnyen előre lehetett látni: a Kossuth teret elreteszelő kétszeres drótkerítés védelmében, illetve ellene lángolnak fel a politikai szenvedélyek Budapesten, 2007 február elején.