szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Demokrata Fórum egyetért a kedden nyilvánosságra hozott Gönczöl-jelentés megállapításainak többségével, súlyos hiányosságnak tartja azonban, hogy a tanulmány nem szól a rendészeti miniszter felelősségéről az őszi eseményekkel kapcsolatban. Az SZDSZ szerint a rendőrségnek és a kormánynak le kell vonnia a Gönczöl-jelentésben megfogalmazott tanulságokat.

"A Magyar Demokrata Fórum egyetért a Gönczöl-bizottság legtöbb megállapításával (...), mindenekelőtt azzal, hogy az őszi zavargások kialakulásáért és az erőszak fokozódásáért mindkét nagy párt hibáztatható" - mondta Dávid Ibolya, a párt elnöke, hozzátéve, megfontolandónak tartják a jelentés ajánlásait is.
 
Az MDF elnöke hangsúlyozta: súlyos hiányossága azonban a dokumentumnak, hogy nem beszél a rendészeti miniszter felelősségéről, pedig Petrétei József felelőssége a "legkirívóbb". Dávid Ibolya szerint a miniszter képtelen volt állást foglalni arról, hogy a Kossuth téren bejelentett tüntetés kampányrendezvény-e, vagy sem, a rendőrséget pedig magára hagyta a rendészeti tárca.
 
A jelentés alapján az MDF azt javasolja, hogy kormány újra hozza létre a belügyminisztériumot. A rendőrségi akciókra jellemző hibák és törvénytelenségek ugyanis elkerülhetőek lettek volna, ha nem szüntetik meg a belügyi tárcát - véli Dávid Ibolya. Az ellenzéki pártelnök szerint érdemes lenne parlamenti vitát folytatni a Gönczöl-jelentés megállapításairól. 
 
SZDSZ: le kell vonnia a tanulságokat
 
A rendőrségnek és a kormánynak le kell vonnia a Gönczöl-jelentésben megfogalmazott tanulságokat - jelentette ki Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke.
 
"Arra számítottam, hogy egy ilyen tekintélyes testület, (...) egy ilyen kritikus anyagot fog letenni. (...) Én nem támadom ezt, hanem azt gondolom, hogy ezt tudomásul kell venni, és a benne foglalt ajánlásokat meg kell fogadni, a tanulságokat pedig feltétlen le kell vonni" - fogalmazott Kuncze Gábor, hozzátéve, hogy a jelentés szinte mindenkivel szemben megfogalmaz kritikát.
 
Mint mondta, az SZDSZ ennek az egész feszültségnek a kirobbantásában semmilyen szerepet nem játszott, éppen ellenkezőleg. Felidézte, hogy évek óta hangsúlyozza: a politika károkat okoz az országnak, ha nem ismeri fel felelősségét az uniós csatlakozás adta lehetőségek megragadásában, illetve felelősségét a következő generációk iránt. "Sajnos ez süket fülekre talált, mert folyamatosan a feszültség élezése zajlik a politika részéről, és ennek a megnyilvánulását láttuk" - mondta.
 
Kuncze Gábor szerint is indokolt a gyülekezési törvény módosítása, az események megmutatták a jogszabály problémáit, de véleménye szerint a helyzet 1989-hez képest megváltozott, és ezért nem feltétlenül az akkori szabályok helyreállítása, hanem a jelenlegi helyzetből fakadó következtetéseket tartalmazó gyülekezési törvény az, ami megoldást jelenthet. A Parlamentet több mint tíz éven át kerítette el kordon, de akkor azzal senkinek semmilyen problémája nem volt. Fontos a gyülekezési szabadság és a szólásszabadság biztosítása, de ezt csak úgy lehet alkalmazni, ha mások szabadságát nem veszélyezteti.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A BRFK nem kommentálja a Gönczöl-jelentést

A Budapesti Rendőr-főkapitányság nem kívánja kommentálni a Gönczöl Katalin büntetőjogász vezette bizottság jelentését - közölte Tóth Gábor ezredes, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese.

hvg.hu Itthon

Kritikus a rendőrséggel a Gönczöl-jelentés

Elkészült a Gönczöl Katalin vezette bizottság jelentése a tavaly őszi zavargásokról. A dokumentum szerint egyes jogszabályok alapos átdolgozást igényelnek, és indokolt a rendfenntartókkal, azok irányításával szemben folyamatosan elhangzó bírálatok többsége is. A jelentést holnap hozzák nyilvánosságra.

MTI Itthon

Nyilvános a Gönczöl-bizottság jelentése

Nyilvánosságra hozta kedden reggel a szeptember-októberi zavargásokat elemző jelentést a kormány által felkért bizottság. A dokumentum szerint a tavaly szeptember-októberi tüntetéssorozat kialakulásáért eltérő mértékben ugyan, de felelős az egész politikai osztály, a közszolgálati média, a társadalomtudományokkal foglalkozó értelmiség.

MTI Itthon

Gönczöl-jelentés: felelős az egész politikai osztály

A tavaly szeptember-októberi tüntetéssorozat kialakulásáért eltérő mértékben ugyan, de felelős az egész politikai osztály, a közszolgálati média, a társadalomtudományokkal foglalkozó értelmiség és a helyzet kezelésénél hibázott a rendőrség, a miniszterelnök, illetve a köztársasági elnök is - állapította meg a Gönczöl Katalin büntetőjogász vezette bizottság. A jelentést február 6-án hozzák nyilvánosságra.