 |
Feldmájer Péter azért marasztalja otthon hitsorsosait, hogy óvja őket a magyar szélsőjobboldal atrocitásaitól. Amiről rögtön olyasmi jut eszünkbe, hogy a bajt nemcsak az növeli, aki elfedi, de az is, aki – különböző, nehezen tisztázható okoktól motiválva – szántszándékkal felnagyítja. Amennyiben Feldmájer Péter javaslatát komolyan vennénk, akkor például Izraelben a zsidók soha nem tehetnék ki lábukat az utcára. Hiszen ott – öngyilkos terroristák, a határ túlvégéről lőtt rakéták vagy a sarjadzó síita atomhatalom formájában – sokkal komolyabb veszély fenyegeti őket, mint nálunk. Netán – hazai tájakra visszaevezve – ilyen erővel az Országos Cigány Önkormányzat is kihirdethetné, a romák zárják magukra az ajtót. Mégpedig ne csak vasár- és ünnepnapon, hanem mindig. Hiszen őket – valamennyi felmérés szerint – nagyságrendekkel több (s végletesebb) előítélet sújtja, mint a zsidóságot. Feldmájer közleménye a bumeránghatás iskolapéldájaként vonulhat be a honi médiatörténetbe. Általa a zsidógyűlölők nem visszafogottabbak, hanem szemtelenebbek lesznek. Mondván, „lám, milyen erősek lehetünk, ha így be vannak gyulladva a világ meghódítására összeesküvő biboldók!”
Mielőtt belemennénk abba, vajon mi késztette a Mazsihiszt, hogy ekkora öngólt lőjön, kénytelenek vagyunk egy technikai kitérőt is beiktatni. Mégpedig azt, hogy felléphet-e a zsidó felekezet a teljes itthoni zsidóság nevében? Demokráciakonform válasz erre csak tagadó lehet. Vallásos szervezet ugyanis értelemszerűen nem képviselhet istentagadókat vagy más vélt földöntúli hatalom iránt elkötelezetteket. Márpedig a zsidó származású honfitársaink között is vannak (nem kis számban) ateista, más vallású/kitért, netán az ősi hitelveket a maguk módján értelmező, azokat szervezett formában nem gyakorló egyének. De az izraelita felekezeten belül húzódó ortodox/neológ törésvonal miatt azt sem mondhatjuk, hogy a Mazsihisz teljes egészében reprezentálná az egyház tanításai szerint vallásos zsidókat.
|
Zsidószármazású állampolgárok egy csoportja Zsidók vagyunk és nem félünk címmel nyilatkozatot tett közzé, amely reagál Feldmájer Péter felhívására, és többek között leszögezi: „Március 15. a magyarországi zsidóságnak is fontos ünnepe. Zsidók ezrei harcoltak és haltak meg az 1848-as forradalom során a szabadságért és az egyenjogúságért. A kölcsönös bizalmatlanság erősítése helyett, a nemzeti ünnep kapcsán, a Mazsihisznek inkább erre kellene felhívnia a figyelmet. Az ünnep közös, ám ha a zsidó vezetők felszólításának engedve otthon maradunk, akkor a szabadságharc zsidó hőseinek önfeláldozását kérdőjelezzük meg.“ |
A felhívás egyfajta posztkádári feltételes reflex működése nyomán születhetett meg. Lényege, hogy a kisember - amennyiben valamilyen utcai cirkuszt lát, segítségnyújtás helyett fejét lesunyva iszkol hazáig, nem akar belekeveredni. Ha valóban oly nagy antiszemitizmus lenne hazánkban, akkor a Mazsihisznek az általa vezetett közösséget nem otthonmaradásra kéne biztatnia, hanem, amíg nem késő, protestáló demonstrációkra. Ha a jogállam, az uniós népszuverenitás, az állampolgári jogegyenlőség háza ég, akkor még az ünnep méltósága is félreteendő. Ekkor a kirekesztő fajgyűlölettel szembeni tüntetésre kellene szólítani nemcsak a hitközség tagjait, de minden jóérzésű honpolgárt is.
Hogy a Mazsihisz nem mozgósította a közvéleményt, annak feltehetően az az oka, hogy az ordas eszmék veszélyét ők maguk sem tartják komolynak. Úgy tűnik, pozitív célok helyett a félelemgerjesztés révén próbálják összekovácsolni híveiket. Kétségtelenül létezik zsidógyűlölet Magyarországon, de aligha hevenyebb szövődmény ma, mint amikor Csurka, az antiszemita pamfletgyártás veteránja, a legelső szabadon választott koalíció vezérpártjának alelnökeként fungált. Vagy amikor ugyanő, miután kiebrudalták a nyugodt erőből, benavigálta gründolt pártját az Országházba.
A ’30-as években New York és Chicago utcáin gengszterbandák garázdálkodtak, munkabeszüntetők és sztrájktörők csaptak össze, óriási méreteket öltött a világválság miatti lumpenbűnözés. A sztálini terrortól rettegő Moszkva utcái kétségtelenül biztonságosabbak voltak. A Kádár-érában sem lehetett vonuló zsidózókat látni – szemben a jelenlegi rendszerrel. Igen, sajnos, a demokrácia mellékhatásokkal jár. Jelen esetben azzal, hogy elvetemült, gyűlöletragálytól fertőzött agyú tuskók is szabadon masírozhatnak fel s alá.
De én mégis szívesebben élek a jelenlegi demokráciában. És véleményem szerint azok a hívő zsidók is, akik 1967 után megdöbbenve nézték, hogyan kollaborál a regnáló Mazsihisz-vezetés jogelődje az Izraellel diplomáciai kapcsolatát megszakító, terroristákat dédelgető kommunista hatalommal.