szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az idei évre minimálisan 7,5 százalékos béremelésről állapodtak meg szerdán a villamosenergia-ipari szakszervezetek és a Villamosipari Társaságok Munkaadói Szövetségének (VTMSZ) képviselői - tájékoztatta Gál Rezső a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZSZ) elnöke az MTI-t szerdán este a tárgyalások befejezése után.

Az aláírók kérik Kis Péter szociális és munkaügyi minisztert, hogy a megállapodást terjessze ki az egész ágazatra, így azokra a munkáltatókra is kötelező érvényű lesz, akik nem tagjai a VTMSZ-nek - magyarázta Gál Rezső. A szakszervezeti vezető közölte, hogy az esetleges sikertelen ágazati bértárgyalások esetére tervezett akciókat nem tartják meg, így nem lesz figyelmeztető sztrájk sem április 3-án.

Az év elejéig visszamenőleges hatályú ágazati bérmegállapodás alapján megkezdődhetnek a bértárgyalások az egyes társaságoknál, de a minimális emelés nem lehet kisebb 7,5 százaléknál. Gál Rezső tájékoztatása szerint az ágazati minimálbér 68 300 forint, a szakképzettekké 78 600 forint, az akkreditált felsőfokú szakképesítést igénylő munkakörök esetében 104 800 forint, a diplomások minimálbére pedig 131 000 forint.  

A munkavállalók eredetileg 8-10 százalék közötti béremelést szerettek volna elérni, míg a munkaadók szövetsége 5,5 százalékot ajánlott. Az előző napi, keddi tárgyaláson végül a munkaadók hét százalékra emelték ajánlatukat, a munkavállalókat képviselő szakszervezetek pedig nyolc százalékra mérsékelték követelésüket.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Új villamosenergia-termelő blokk Visontán

Újabb 17 milliárd forint beruházása nyomán, immár a második gázüzemű blokk kezdte meg az áramtermelést a Mátrai Erőműben – közölte a cég igazgatóságának elnöke.