szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A leginkább emberi jogi kérdésekkel foglalkozó testület Magyarország ellenőrzéséért felelő tagjai szerint a törvény elfogadása lehetetlenné tenné a civil szervezeteknek és a független médiának nem csak a működését, de a puszta létezését is.

A magyar parlament függessze fel az átláthatósági törvény vitáját – áll abban a közleményben, amit Eerik-Niiles Kross (Észtország, ALDE) és George Papandreou (Görögország, SOC), az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) Magyarország megfigyeléséért felelős társelőadói tettek.

A közlemény szerint a törvényjavaslat ellehetetlenítené a civil szervezetek és a független médiának nemhogy a működését, de a puszta létezését is. A törvény indokolatlan és aránytalan támadást jelent a magyar állampolgárok egyesülési és véleménynyilvánítási szabadsága ellen. A törvényjavaslat elfogadása megszegné Magyarország nemzetközi kötelezettségeit az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok tekintetében.”

A közlemény szerint a törvény elfogadása előtt a magyar kormánynak ki kell kérnie többek között a Velencei Bizottság véleményét a tervezetről.

Az Európa Tanács egy leginkább emberi jogi kérdésekkel foglalkozó testület, amely 46 tagállammal rendelkezik, ezek között Magyarország egyike annak a tíz tagnak (Örményország, Azerbajdzsán, Bosznia-Hercegovina, Grúzia, Moldova, Lengyelország, Szerbia, Törökország és Ukrajna mellett), akikkel szemben teljeskörű megfigyelést tartott indokoltnak a szervezet. 

Mostantól árgus szemmel figyeli a magyar jogállamiság helyzetét az Európa Tanács

Egy évtizednyi vizsgálódás után felgyorsítaná a demokratikus értékek és jogállamisági garanciák kikényszerítését Magyarországgal szemben az Európa Tanács. Ez derül ki abból a jelentésből, amelyet a minap fogadott el az emberi jogi és jogállami kérdésekkel foglalkozó, 47 országot tömörítő szervezet parlamenti közgyűlése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!