szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar kormány szigorú takarékossági intézkedései, illetve reformpolitikája iránt tanúsított baloldali és szakszervezeti magatartásról írt a Die Presse.

Peter Bognar, a konzervatív osztrák napilap budapestitudósítója a Néma baloldal, gyenge szakszervezetek című cikkében azt írta, hogy miközben a jobboldali tábor a "permanens felkelést próbálgatja", a baloldal hallgat a kormány "kőkemény" takarékossági és reformpolitikájáról.
   
A jobboldali tábor az elmúlt ősz óta újra meg újra erőszakos tiltakozó akciókkal nyilvánítja ki nemtetszését Gyurcsány Ferenc miniszterelnök baloldali liberális kormánya iránt, de hol marad a baloldali tábor tiltakozása a Gyurcsány-kormány által elhatározott drasztikus takarékossági intézkedések és húsbavágó reformok miatt? -
teszi a fel a kérdést.
   
A tudósító idézte Dessewffy Tibor szociológust, a Demos Magyarország Alapítvány vezetőjét, aki szerint ennek két oka van: egyrészt a Kádár-féle "gulyáskommunizmus" idején leszoktatták a magyar társadalom széles rétegeit arról, hogy bármiféle ideológiával foglalkozzanak, főként saját anyagi túlélésük és jólétük érdekli
őket. A baloldal passzivitásának másik okát a magyar szociológus abban látja, hogy a radikális jobboldal egyszerűen magáévá tette a baloldal hagyományos témáit, és az antikapitalista és globalizációellenes jelszavakat ma az ő hívei hangoztatják az utcán. 
   
Az osztrák lapnak nyilatkozó másik magyar szociológus, Ágh Attila szerint a kommunizmus időszakának súlyos örökségére a magyar baloldal nem képes autentikus választ adni, mert a kommunista vezetők maguk is "baloldaliak" voltak. A magyar jobboldal számára ezzel szemben az antikommunizmus fontos ideológiai kötőanyag, mely a sokszínű jobboldali tábort összetartja. Gyurcsány miniszterelnököt és a kormányzó MSZP-t ezért démonizálják, mint a "kommunisták örököseit". A magyar baloldalnak nincs más választása, mint a
Gyurcsány-kormány megszorító és modernizáló politikájának támogatása. 
   
A magyar szakszervezetek a kilencvenes évek elején a két szakértő egybehangzó értékelése szerint megakadtak fejlődésükben, és mára alig van jelentőségük. "Amíg nem lesznek új arcok és modern struktúrák, a szakszervezetek gyengék maradnak" - idézte a Die Presse Dessewffy Tibor véleményét.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Keresztútnál az egészségügyi reform

Bár a miniszter váratlanul feladta, az egészségügyi reform korántsem fejeződött még be. Az ezermilliárd forintos kérdés az, hogy az átszervezés üzleti biztosítókra hárul-e, vagy a meglévő egyet kell alkalmassá tenni e feladat elvégzésére.

MTI Itthon

Molnár: nem fogadom el a biztosítási reform halogatását

A távozó egészségügyi miniszter nem tudta elfogadni a több-biztosítós rendszer kialakításának halogatását, ugyanakkor cáfolja, hogy távozása hátterében egészségi állapota, vagy az SZDSZ új elnökével, Kóka Jánossal való szembenállása lenne.

MTI Itthon

Die Presse: a magyar koalíció a reform fennmaradásért küzd

Az egészségügyi reform ügyében a magyar szocialisták és liberálisok között fennálló nézeteltérésekről írt szombati számában a Die Presse, úgy értékelve, hogy Molnár Lajos egészségügyi miniszter lemondása után a koalíción belül küzdelem folyik az eggészségügyi reformért.