Tetszett a cikk?

Nem megoldás az elsőszámú rendőri vezetők leváltása Bodrácska János egykori budapesti rendőrfőkapitány szerint. A nyugalmazott tábornok a hvg.hu-nak elmondta: az ő elbocsátása 1996-ban abban egyezett meg a mostani helyzettel, hogy mind a kettő politikai nyomásra, közvetlenül a miniszterelnök döntése alapján történt.

Bodrácska János
© Stiller Ákos
Bodrácska Jánost 1996 végén Pintér Sándor országos rendőrfőkapitánnyal, valamint az ORFK gazdasági és informatikai főigazgatójával, Valenta Lászlóval, és a testület közbiztonsági főigazgatójával, Túrós Andrással együtt egyik-napról a másikra bocsátották el. Ez hasonlónak tűnhet a mostani történésekhez, ám az akkori vezetőváltást nem előzték meg sorozatos botrányok.

„A menesztésünk több mint egy évtizeddel ezelőtt politikai döntés volt. Most is ez történt, hiszen egy olyan helyzetbe került a rendőrség, amikor megingott az embereknek a testületbe vetett bizalma az egymás után napvilágra kerülő, rendőri visszaélésekkel kapcsolatos események miatt. A bankból lopó technikus, a miskolci autópálya-rendőrök, a fővárosi erőszak gyanúja és a kisvárdai zsaroló hivatásosok esete túl sok volt. Ezt még tetézte a móri üggyel kapcsolatos új fejlemény, miszerint valószínűleg egy volt rendőr adta el a bűncselekménynél használt fegyvert a rablógyilkossággal gyanúsított személyeknek, illetve, hogy az adócsalás gyanújába került Egymásért Egy-másért Alapítvány kurátora egy volt rendőr volt” - mondta a hvg.hu-nak Bodrácska János.

Véleménye szerint a rendőrök jobban a nyilvánosság előtt vannak, de a főkapitányok elbocsátásával semmit sem oldottak meg. A helyzet rendezéséhez ugyanis a nyugalmazott tábornok szerint több kérdést kell tisztázni. Többek közt azt, hogy a rendőri vezetői posztok, elsősorban az országos és a budapesti rendőrfőkapitány helye politikai beosztásnak minősül-e.

A helyetteseik lehetnek szakmailag felkészült szakemberek – vélekedett Bodrácska János -, de ha van egy kormányváltás, és a másik párt kerül hatalomra, akkor csak a két parancsnokot kellene lecserélni a nekik megfelelő emberre. Mindenki más a helyén maradna, s a szervezet munkáját a változás nem érintené. Emellett elképzelhető egy másik megoldás, az, ha egy párt jelöltjével a többi politikai szervezet is hajlandó szóba állni, s a munkáját támogatni - tette hozzá Bodrácska.

„Egyelőre azt látom, hogy a vezetőváltás azt hozza majd magával, hogy az új főkapitányok hozzák a saját embereiket, azok az övéket, és semmi más nem fog történni, mint hogy a testületen belül végig gyűrűzik a helyezkedés. Ez egy-két hónapig eltart, és alapjában véve nem történnek majd igazi, előre mutató változások. Most arra van szükség, hogy az új vezetés egy másik képet alakítson ki a rendőrségről és biztosítson a hivatásosoknak megfelelő továbbképzést. Erre azért is van nagy szükség, mert a rendőrök többsége fiatal, nincs kitől tanulnia” - vélekedik Bodrácska, hozzátéve, hogy együtt érez a szolgálatot teljesítőkkel, mert az állampolgárok bizalmát elveszteni rendkívül könnyű, visszaszerezni viszont nagyon nehéz.

Csikász Brigitta

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gergényi-utód: Tóth Gábor a legesélyesebb

A hvg.hu értesülései szerint a Gergényi Péter vezérőrnagy után megüresedő budapesti főkapitányi székre, jelenlegi bűnügyi helyettese, Tóth Gábor a legesélyesebb. Rajta kívül azonban szóba jöhet még két, nála nagyobb szakmai múlttal és vezetői tapasztalattal rendelkező kapitány: Perlaki Attila a VIII. kerület, illetve Nagy-Juhák István, a VII. kerület rendőri vezetője.

MTI Itthon

A rendőrség is téma lesz ma az Országgyűlésben

Az Országgyűlés mai munkanapján megkezdi a rendőrség és a határőrség összevonását előkészítő rendőrségi törvény módosításának vitáját, napirenden szerepel több oktatási tárgyú törvény, és a képviselők megkezdik annak az országgyűlési határozati javaslatnak a vitáját, amely lehetővé teszi a kormányzati negyed létrehozásának előkészítését.

MTI Itthon

Gyurcsány kirúgta Gergényit és Benét

A közbizalom visszaszerzése reményében Gyurcsány Ferenc kirúgta Gergényi Péter budapesti és Bene László országos rendőrfőkapitányokat. A REBISZ vezetője is vélhetően csak az új kapitány kinevezéséig maradhat helyén. A Fidesz a rendészeti minisztert is kirúgatná. A hvg. információi szerint Ármos Sándor, Nógrád megyei rendőrfőkapitány lesz Bene László utóda.