szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Védegylet társadalmi szervezet most befejezett kutatása szerint a zöldhatóság átszervezése nem volt sikeres, 2004 és 2007 között 30 százalékkal csökkent az ellenőrzések, 40 százalékkal a szankcionálások száma, a szervezet ezért azonnali intézkedéseket javasol az új környezetvédelmi miniszternek.

Jávor Benedek, a Védegylet szóvivője elmondt, hogy a 2004 és 2007 közötti időszakban reálértékben 3 milliárd forint forrást vontak el a felügyelőségektől, ez költségvetésük 30 százaléka, a létszámcsökkentés pedig több mint 30 százalékos volt. A Védegylet az interneten nyilvánosan elérhető adatok, a felügyelőségeknek elküldött 20 pontos kérdőív, illetve a felügyelőségi dolgozókkal készített személyes interjúk alapján készítette elemzését, fél év alatt.
   
Az adatok alapján megállapították, hogy az engedélyezésben csökkent az elutasított kérelmek száma, véleményük szerint azért, mert az elutasítást részletesen indokolni kell, erre pedig nincs elegendő létszám. Nem jutott elegendő idő, létszám a kiadott kötelezettségek, a jogszabályok teljesítésének ellenőrzésére, a jogszabályellenes magatartás szankcionálására a Védegylet szerint. Az ellenőrzések és a szankcionálás jelentős csökkenése is azt jelenti, hogy erősíteni kellene a jogszabályok érvényesülését, a környezetszennyezők kontrollját. A kérdőívek kérdéseire adott válaszok, a személyes interjúk is igazolták az adatok alapján levont következtetéseket - állította Jávor Benedek.
   
Az egységes zöldhatóság 2003 és 2005 közötti kialakítása tehát szerintük számos kívánnivalót hagy maga után. A hatósági jogkörök egy része és a természetvédelmi őrszolgálatok például a nemzeti parkoknál maradtak, miközben az eredeti elképzelések szerint a nemzeti parkok csak kezelői feladatokat kaptak volna. Az egységesre tervezett környezetvédelmi, természetvédelmi, vízügyi hatósági rendszer távolról se egységes a Védegylet tapasztalatai szerint. A felépítésben, az ellenőrzések módjában, a panaszkivizsgálásban, az adatszolgáltatásban ahány felügyelőség csaknem annyiféle módszer. A több anyagi forráson, létszámon kívül tehát szervezési intézkedésekre is szükség van a társadalmi szervezet szerint. 
   
Az adatgyűjtés során továbbá azt tapasztalták, hogy a kötelezően nyilvánosságra hozandó információk mintegy fele nem kerül fel a honlapokra, vagy az azonnali, illetve a tárgyévet egy negyedévvel követő határidő követelményét nem teljesítik az információtulajdonosok - jegyezte meg Jávor Benedek. A felmérés alapján a Védegylet a Levegő Munkacsoporttal azt fontolgatja, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul. A természetvédelem
meglévő, jogszabályokkal biztosított szintje ugyanis nem csökkenhet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Környezetvédelem: a közeljövő nagy üzlete

Napjaink híradásaiban egyre-másra tűnnek fel a klímaváltozásról és egyéb környezeti jelenségekkel kapcsolatos nyugtalanító hírek, miközben szemernyit sem csökken a bolygó fosszilis tüzelőanyag felhasználása, ráadásul helyenként a túlnépesedés káros következményei is kezdik éreztetni hatásaikat. A korábban háttérbe szorult környezetbarát technológiák előtt most megnyílt az út, s a zöld iparág szinte egyik napról a másikra vált korunk slágerszektorává. Az alábbiakban áttekintjük azokat a területeket, ahol az elkövetkezendő időkben érdemes lesz befektetni.

MTI Gazdaság

Még nem tudjuk, hogy a környezetvédelem jó üzlet?

Magyarország más közép-kelet európai államokhoz hasonlóan még nem ismerte fel kellőképpen a környezetvédelem mint üzleti lehetőség fontosságát. Pedig enélkül a régió versenyhátrányba kerülhet - mondta Raymond Van Ermen, a brüsszeli központú Európai Partnerek a Környezetért nevű vállalati érdekképviselet vezetője egy hétfői nemzetközi konferencia szünetében, sajtótájékoztatón, Budapesten.