szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyílt levelet küld a külügyminiszternek az MDF annak ügyében, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa vizsgálja felül korábbi döntését a kubai emberi jogi helyzetről. Dávid Ibolya erről csütörtökön tájékoztatott.

"Javaslatot teszek arra és egyben kérem szíves segítségét, hazánk ENSZ-nagykövete járjon közbe annak érdekében, hogy a világszervezet Emberi Jogi Tanácsa vizsgálja felül döntését, amely szerint többé nem indokolt külön figyelemmel kísérnie a kubai emberi jogi helyzetet" - olvasható a Göncz Kingának címzett nyílt levélben.

Dávid Ibolya azt követően küldött nyílt levelet a magyar külügyminiszterhez, hogy csütörtökön tárgyalt a háromnapos budapesti látogatáson tartózkodó kubai ellenzéki vezetők delegációjával. A találkozó után az MDF hangsúlyozta: a párt kiáll Kuba demokratizálódása mellett. A pártelnök nyílt levélben ötpárti összefogást kezdeményezett a szigetország jövőjével kapcsolatban, Együtt a demokratikus Kubáért címmel.

A tizenegy - Kubán kívül élő - ellenzéki képviselő magyarországi látogatásán találkozott a magyar külügyminiszterrel és a parlamenti pártok képviselőivel is.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa hétfőn vette le Kubát és Fehéroroszországot arról a listáról, amely azokat az országokat tartalmazza, ahol az emberi jogok helyzetének alakulása különös vizsgálatot igényel.

A 47 tagállamot tömörítő genfi székhelyű szervezet a működés szabályzatáról kötött kompromisszum kapcsán állapodott meg erről. Így jelenleg kilenc olyan országot - köztük Észak-Koreát, Kambodzsát és Szudánt - tart számon, amelyek a testület szerint erre a listára valók.

Az emberi jogok és különösen a politikai jogok megsértésével vádolt Kuba és Fehéroroszország annak köszönheti lekerülését a listáról, hogy az ENSZ új emberjogi szervezetének tagjai hosszas, kimerítő vita eredményeként egyeztek meg működési elvük szabályzatáról. Ennek értelmében összesen tíz referens tájékoztatja a testületet az emberi jogok megsértéséről. Ezeknek a referenseknek a mandátuma azonban Kubára és Fehéroroszországra immár nem terjed ki.

A tanácsot tavaly hozták létre a világszervezet reformja keretében, az Emberi Jogi Bizottság helyett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Diplomáciai csörte Svédország és Kuba között

Diplomáciai válság keletkezett Svédország és Kuba viszonyában, mert a karibi szigetország hatóságai felbontják a svéd nagykövetség diplomáciai postáját, emiatt Kuba stockholmi nagykövetét a svéd külügyminisztériumba kérették magyarázattételre.

MTI Itthon

A Szcientológiai Egyház bocsánatkérést követel az MDF-től

Bocsánatkérést vár az a Magyar Demokrata Fórumtól a Magyarországi Szcientológiai Egyház, mert úgy érzik a konzervatív párt két képviselője megsértette az egyházközösséget - közölte csütörtöki sajtóértekezletén a szervezet szóvivője.

MTI Világ

Ismét felvételeket mutatott be a kubai tévé Castróról

Legutóbbi nyilvános megjelenéséhez képest erőteljesebbnek, egészségesebbnek látszott Fidel Castro az állami televízióban sugárzott képeken, amelyek egy külföldi vezetővel folytatott tárgyalásának záró szakaszában mutatták a hosszú betegeskedésből lábadozó kubai kommunista vezetőt.

MTI/hvg.hu Itthon

A megvert újságíró bírálja a Fideszt és az MDF-et

Nem szeretném, ha politikai pártok felcsimpaszkodnának az ügyre, a személyes tragédiámra, már csak azért sem, mert az MDF-nek és a Fidesznek jelentős szerepe van abban, hogy a Pallag László-féle olajbizottság munkáját ellehetetlenítették - olvasható a brutálisan bántalmazott Kármán Irén blogjában, amelyet az újságíró a kórházi ágyán fekve diktált.

MTI Világ

Kuba történelmi győzelme: lekerült az ENSZ listájáról

Kuba történelmi győzelemként könyvelte el, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előző nap levette a szigetországot arról a listáról, amely azokat az országokat tartalmazza, ahol az emberi jogok helyzetének alakulása különös vizsgálatot igényel.