szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sólyom László kedden megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek az állami vagyonról szóló törvényt; a köztársasági elnök levélben tudatta döntését Szili Katalin házelnökkel - közölte az államfő hivatala.

Az állami vagyonról szóló, a parlamentben június 25-én elfogadott törvény az állami vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlására létrehozza a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsot, amelynek tagjait a miniszterelnök nevezi ki hat évre. A köztársasági elnök mostani indoklása szerint a tanács tagjainak megbízatása csak igen szűk körben, lényegében alkalmatlanná válás vagy bizonyos kötelezettségszegések miatt szüntethető meg.
 
Sólyom László álláspontja szerint a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács a törvénnyel olyan hatáskörök gyakorlására kap felhatalmazást, amelyek a mindenkori kormány felelősségi körének lényegéhez tartoznak. Az állami vagyonnal való gazdálkodásért viselt kormányzati felelősség miatt az államfő nem ért egyet azzal, hogy a tanács tagjai hatéves megbízatást nyerjenek úgy, hogy e tisztségükből csak alkalmatlanság vagy kötelezettségszegés miatt mozdíthatók el - szerepel a kommünikében.
 
A köztársasági elnök szerint a parlamenti ciklusokhoz nem igazodó hosszúságú tisztségek a kormánytól független alkotmányos intézmények esetében indokoltak; a kormányzati felelősség körébe tartozó hatáskörök esetén azonban nem elfogadhatóak.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tavaly 300 milliárdért adtak el állami vagyont

Felgyorsult a privatizáció az elmúlt két és fél év alatt, és az MSZP-SZDSZ-kormány kétszer annyi állami vagyont adott el, mint az Orbán-kormány teljes hivatali ideje alatt - mondta Répássy Róbert, a Fidesz országgyűlési képviselője.

MTI Gazdaság

Hogyan kezelik az állami vagyont?

A most először felmért teljes kincstári vagyon értéke 3600-3700 milliárd forint közé esik, ehhez járul az ÁPV-nél lévő, 650-700 milliárd forintra becsült vállalkozói vagyon - jelentette be Bihary Zsigmond, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) főigazgatója.