szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ORFK megadta az origónak, hogy kik voltak azok a magas rendfokozatú parancsnokok, akik rendőrségi jelentés szerint szakmai hibákat követtek el a 2006. október 23-ai tömegoszlatáskor. Az origo szerint a hat érintettből hármat előléptettek, hárman pedig nyugdíjba vonultak.

Gergényi Péter.
Őt nyugdíjazták
© Marton Szilvia
A tavaly október 23-án és az azt követő időszakban történteket rendőrszakmai szempontból értékelő jelentést az a bizottság készítette, amelyet Papp Károly, ez időszakban Fejér megye rendőrfőkapitánya, azóta a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) parancsnoka vezetett. A jelentés azt állapította meg, hogy alapvetően törvényes volt a rendőrségi fellépés, de több elemében is szakszerűtlenségek mutatkoztak, néhány parancsnok pedig hibázott.

A Papp-jelentést az ORFK eredetileg nevek nélkül hozta nyilvánosságra. Az origo az érintettek nevére lett volna kíváncsi, és arra, hogy lett-e következménye a hibáknak, ezért azt kérte a rendőrségtől, hogy adja meg a nyilvánosságra hozott anyagból kihúzott neveket. Az ORFK feltette ugyan honlapjára a teljes jelentést, de továbbra sem volt egyértelmű, hogy kik hibáztak, mert a szövegben keresztnév nélkül vagy kódneveken szerepeltek az érintettek. Az internetes portál ezt követően Péterfalvi Attila adatvédelmi biztoshoz fordult, aki egyértelművé tette: a jogszabályok alapján a nevek és rendfokozatok nyilvánosak.

A rendőrség közölte a portállal a neveket, egyúttal azt kérte, hogy ne közöljék azokat, mert ez "hamis következtetések levonására" adhat alkalmat, "méltánytalan az érintett személyekre nézve, emellett pedig alapot adhat a személyes adataikkal történő visszaélésre".

Ezzel együtt az origo közölte az érintettek nevét. A portál szerint a Papp-jelentésben "magasabb vezetőnek", "irányító parancsnoknak" nevezett rendőri vezető nem más, mint Gergényi Péter, aki akkor Budapest rendőrfőkapitánya volt, időközben azonban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök - a rendőrség iránti közbizalom helyreállítása érdekében - felmentette.

A Papp-jelentés szerint a Kossuth téren lévők hajnali kiszorításakor hibázott Lapid Lajos dandártábornok is, aki akkor a BRFK közbiztonsági igazgatója volt. A dandártábornok azóta visszavonult, ma az FTC biztonsági igazgatója.

Hibázott az a rendőri vezető - mint kiderült, Majoros Zoltán ezredes - aki nem állította le a tömegoszlatást, amikor az Alkotmány utcából kiszorították a tömeget. Őt az origo írása szerint májusban soron kívül alezredesből ezredessé léptették elő, mint a Rebisz bevetési parancsnokság műveletirányítóját. Papp beosztottja tehát.

Október 23-án délután négyig Pigler István alezredes volt a tömegoszlatás parancsnoka. Pigler idén május óta az alezredesi mellett a rendőrségi tanácsos címet is viseli. Ahogy Majorost, őt is Petrétei József - azóta menesztett - igazságügyi és rendészeti miniszter léptette elő májusban, "magas színvonalú szakmai munkájuk elismeréséül" - írja a portál a májusi Igazságügyi Közlönyre hivatkozva.

A Papp-jelentés szerint hibázott az Astoriánál rendezett Fidesz-gyűlést biztosító helyszíni parancsnok, aki "nem intézkedett a rendezvényt megzavarni szándékozó személyek hatékony távoltartására", és nem is volt összeköttetésben a közelben meginduló tömegoszlatás irányítójával. Az Astoriánál a biztosítás parancsnoka Erzsébetváros 01 volt, ez a kódnév az ORFK közlése szerint Nagy-Juhák István ezredest takarja, aki akkor a VII. kerületi rendőrkapitányságot vezette, jelenleg pedig a budapesti rendőrfőkapitány közbiztonsági helyettese.

A Papp-jelentés szerint hibázott a lovas alegység parancsnoka, Domoszlai Dániel alezredes is, a Rebisz - nyugállományú - alosztályvezetője. Az astoriai események idején Gulácsi Sándor rendőr ezredes volt a tömegoszlatás parancsnoka - Gulácsi már szintén nyugállományba vonult - írja az origo.

Az origo azt is megkérdezte az ORFK-tól, felelősségre vontak-e rendőröket az október 23-ai hibákkal kapcsolatban. Az ORFK válasza szerint egy meg nem nevezett rendőr alezredes osztályvezető megrovást kapott. Az októberi eseményekkel kapcsolatban többeket gyanúsítottként hallgattak ki "hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás" miatt. Ők tiszthelyettesek vagy zászlósok, nem magasabb rangú rendőrök: köztük van egy őrmester, hét törzsőrmester, két főtörzsőrmester, három zászlós és öt törzszászlós.

Az MTI megkeresésére az ORFK nem kívánt reagálni a cikkre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Mi van a Gergényi-dossziéban?

A Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány ellen elindított fegyelmi vizsgálatban – a hvg.hu információi szerint – szerepe lehetett annak a megbízási szerződésnek, amelyet a BRFK kötött a Gergényi-Pintér-Mondheré közös tulajdonban lévő Admiral Tours utazási iroda arab társtulajdonosával.

MTI Itthon

Felmentették az ittasan vezető gödöllői rendőrkapitányt

Felmentették vezetői beosztásából a gödöllői rendőrkapitányság megbízott vezetőjét, Kovács Zoltán alezredest, mert pénteken szolgálati gépjárművével ittasan szenvedett balesetet - közölte a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság.

MTI Itthon

Gergényi bontotta fel a kifogásolt szerződést

A fővárosi rendőrségi objektumok civil őrző-védő cégek által ellátott védelméről szóló megállapodást május 29-i hatállyal, közös megegyezés alapján bontották fel; az ügyben még Gergényi Péter járt el - tudta meg Tafferner Évától, a BRFK Kommunikációs Osztály osztályvezetőjétől a Népszava.

Itthon

Rendőrségi államtitoksértés

Egyértelmű hivatalos információ egy hét után sem látott napvilágot a rendőrségnél eltűnt, államtitkot tartalmazó dokumentumról, illetve az ügyben indult nyomozásról.

Hét nap

Fegyelmi Gergényi ellen

Az International Police Association (IPA) budapesti civil szervezete, az IPA Magyar Szekció BRFK Egyesülete munkája...

Itthon

Rendőrszakszervezet: tűrhetetlen állapotok az óbudai rendőrszállón

Hétfő reggel detonáció történt egy óbudai munkásszálláson, rosszul sült el egy bolgár férfi vegyészkedése. A szálló, a Leisztinger Tamás érdekeltségébe tartozó Hotel Touring nem ismeretlen a rendőrség előtt: egyik szárnyában hivatásos rendőrök laknak, hárman egy szobában. A körülmények meglehetősen mostohák, a bennlakók mocskos falakra, csótányokra, rozoga berendezésekre panaszkodnak. A BRFK - szerintük minden rendben van - havonta 105 ezer forintot fizet szobánként a Leisztinger vállalatbirodalomhoz tartozó Gerand Hotels Munkásszállók láncnak.

MTI Itthon

Biciklisfutár-ügy: parancsnoki vizsgálat egy rendőr ellen

Parancsnoki vizsgálat indult az ellen a VI. kerületi rendőr ellen, aki nem vette fel a Kodály köröndi biciklis incidens után a rendőrségen jelentkező futárral a jegyzőkönyvet - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese szerdán a távirati irodával.

MTI Itthon

Fegyelmi indult Gergényi ellen

Fegyelmi eljárás indult Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány ellen, mert egy vizsgálat hiányosságot állapított meg néhány korábban megkötött BRFK-szerződés kapcsán - mondta Szabadfi Árpád, az országos rendőrfőkapitány helyettese szombaton.