szerző:
Független Hírügynökség
Tetszett a cikk?

Szombaton elkezdődtek az ünnepi központi rendezvények Budapesten. Az 56-osok terén szabadtéri múzeum, utcaszínház és nyitott filmstúdió várja az érdeklődőket. Ugyanitt óriásplakát kiállítás is nyílt. Emellett forrdalmi emlékpontok, azaz információs sátrak nyíltak a főváros több pontján.

Szombat délelőtt megnyílt a szabadtéri múzeum, utcaszínház és nyitott filmstúdió az 56-osok terén. Itt történelmi élőképsorozat és interaktív színházi programok várják az érdeklődőket. Korabeli járművek kiűállításával idézik meg az 50-es éveket és az 56-os forradalom és szabadságharc napjait. Ugyanitt óriásplakát-kiállítás nyílt - 56 Kép és Regény címmel. Magyar rajzolók képregényekben dolgozták fel az 1956. október 23-ai eseményeket.

Forradalmi emlékpontok, azaz információs sátrak is nyíltak szombat délelőtt. Ezekben filmvetítéseket, történelmi idegenvezetéseket tartanak. Az emlékpontok helyszínei: 56-osok tere, Kossuth tér, József körút és Gellért tér. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Incidensek, zavargások az 1956-os forradalom ünnepén

Az 1990. május 2-án összeült, szabadon választott Országgyűlés az elsőként elfogadott törvényben Magyarország nemzeti ünnepévé nyilvánította október 23-át az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének, valamint a köztársaság 1989. október 23-i kikiáltásának emlékére. Azóta az ünneplést konfliktusok kísérték: Göncz Árpád elnök 1992-es Kossuth téri kifütyülésétől a 301-es parcellánál történt rendbontásokon át a tavalyi évfordulón történt súlyos zavargásokig. Összeállítás az 56-os ünnepségeken történt incidensekről.

Vélemény

Király Béla: az 56-os forradalom tíz igazsága

Faludy György költői kifinomultságával a forradalom lényegét így határozta meg: "Ezerkilencszázötvenhat, te csillag". Ebben az értelemben keressük annak igazságait. Tanítsuk meg ezeket gyermekeinknek, unokáinknak. Legyenek büszkék 56-ra, történelmünk e csillagára.