szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nabucco-projektről is szó lesz az azeri elnök jövő hét eleji budapesti látogatásán; Azerbajdzsán az európai partnerek egységét szorgalmazza a gázüzletben - mondta Hasan Hasanov, Azerbajdzsán budapesti nagykövete.

A Nabucco-projektben Azerbajdzsán kész arra, hogy egyrészt tranzitország legyen, másrészt saját gázát adja az együttműködéshez. Magyarországnak, Bulgáriának, Romániának és Ausztriának, amelynek szüksége van a gázra, viszont "fel kell gyűrnie az ingujját" és egységbe kell tömörülnie ahhoz, hogy megvalósuljon a projekt -
jelentette ki Hasan Hasanov a távirati irodának adott interjújában.
   
A nagykövet kiemelte: a kétnapos magyarországi elnöki látogatás célja a kétoldalú kapcsolatok megerősítése. Kifejtette: főként politikáról lesz szó, de a felek tárgyalnak majd a gazdasági, tudományos és kulturális együttműködésről is. A kétoldalú kapcsolatok azután élénkültek fel, miután 2004-ben megnyílt az azeri nagykövetség Budapesten. Négy éve még ötmillió euró volt a két ország közötti áruforgalom, idén már 35 milliós forgalomra számítanak.

Hasan Hasanov hangsúlyozta: Azerbajdzsán várja a magyar befektetőket, akik akár a privatizációban is részt vállalhatnának. Úgy vélte, a magyaroknak gyakorlatilag a gazdaság minden területén van lehetőségük, különösen a logisztika, az energetika és a mezőgazdaság terén. A kedvező befektetői körülményeket mutatja, hogy a szovjet utódállamok közül Azerbajdzsán az első az egy főre jutó befektetések terén - szögezte le a nagykövet.
   
A kétnapos elnöki látogatás során üzletember-találkozó is lesz, amelyen várhatóan száz cég képviselteti magát.
Ilham Aliyev azeri elnök Sólyom László államfő meghívására érkezik hétfőn Magyarországra. A meghívót Göncz Kinga adta át tavaly tavaszi azeri útján. Gyurcsány Ferenc kormányfő januárban Davosban, a Világgazdasági Fórum alkalmával Ilham Aliyev azeri köztársasági elnökkel folytatott megbeszélést a Nabucco gázvezetékről és azeri gáz európai eladásáról.
   
Az európai együttműködésben, az EU erőteljes politikai támogatásával tervezett Nabucco gázvezeték a mostani elképzelések szerint 2012-től szállít majd földgázt az EU-ba 3.300 kilométeren át Közép-Ázsiából és a Közel-Keletről, évi 31 milliárd köbméter kapacitással, Törökországon és a Balkánon át. A vezetéket a jelenlegi elképzelések szerint Türkmenisztán, Azerbajdzsán, Kazahsztán, Irán, esetleg Egyiptom és Irak táplálhatja földgázzal. A Nabucco célja növelni az ellátást és lazítani az EU függőségét az orosz földgáztól.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Mitschek: a Nabucco nem oroszellenes projekt

A tervezett Nabucco-gázcsővezeték nem oroszellenes projekt, hanem arra szolgál, hogy a Kaszpi-tenger környéki (közép-ázsiai) lelőhelyek bekapcsolásával bővítse és szélesítse Európa gázbeszerzési forrásait – közölte Reinhard Mitschek, a bécsi székhelyű Nabucco Gas Pipeline GmbH vezetője a Die Presse osztrák lap hétfői számában.

MTI Gazdaság

Megkezdődik a Nabucco műszaki tervezése

A Nabucco gázvezeték részletes tervezésének koordinálását januárban megkezdi a brit Penspen nevű cég - áll a projekt tervezésére és megépítésére létrejött Nabucco Gas Pipeline International Ltd. nemzetközi konzorcium keddi közleményében.

MTI Gazdaság

Iráni gáz folyhat 2015 után a Nabuccon

A német RWE AG energiavállalat új földgázpiacokat akar meghódítani Közép-Európában annak révén, hogy részt vesz a Nabucco projektben, amely a Kaszpi-tenger térségéből szállít majd csővezetéken földgázt Európába.