szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Index A Fortus nevében számláztam olajat c. cikkében arról írt, hogy egy békéscsabai vállalkozó, Milecz Zoltán a kilencvenes évek második felében 2, 5 milliárd forint értékben állított ki hamis számlákat olajkereskedő cégek, köztük a Fortus Rt. nevében. A cég 1995-ben alakult 45 százalékban a Gyurcsány Ferenc cégcsoportjába tartozó Altus Rt. tulajdonaként. A kormányszóvivői iroda kategorikusan cáfolja, hogy Gyurcsány Ferencnek köze lenne a Fortus-ügyhöz, szerintük politikai inditékai vannak az időzítésnek.

Az Index arról írt, hogy egy békéscsabai vállalkozó a kilencvenes évek második felében összesen több milliárd forint értékben állított ki hamis számlákat olajkereskedő cégek, köztük a Fortus Rt. nevében. A cég 1995-ben alakult 45 százalékban a Gyurcsány Ferenc cégcsoportjába tartozó Altus Rt. tulajdonaként. Gyurcsány Ferencnek semmi köze a Fortus-ügyhöz, minden a céggel foglalkozó eddigi vizsgálat azt állapította meg, hogy a miniszterelnök tiszta - közölte a kormányszóvivői iroda. Véleményük szerint "az internetes portál írása sem tartalmaz új elemet a kormányfővel kapcsolatban, arra azonban alkalmasnak látszik, hogy kabátlopási ügybe keverjék, és alapjául szolgáljon újabb ellenzéki vádaskodásoknak, egy esetleges hazug, lejárató kampánynak."

"Nehéz lenne cáfolni azokat a vélekedéseket is, hogy az időzítés nem véletlen: a cikk hajnalban, egy nappal a miniszterelnök parlamenti beszéde előtt jelent meg a hírportálon, amely néhány nappal korábban nyilvánvalóan félrevezető információkat közölt a várható bejelentésekről" - állítja a szóvivői iroda, utalva arra, hogy a portál szerint a miniszterelnök egy tízpontos adócsomagról beszél majd hétfőn a parlamentben.

Az Index vasárnap hajnalban megjelent írása szerint Milecz Zoltán békéscsabai vállalkozó azt állítja, hogy a legtöbb hamis számlát a Fortus Rt. nevében adta ki. Az Energol-ügy tárgyalásán kiderült: papíron, tehát az Energol könyvelésében fellelhető számlák tanúsága szerint több milliárd forint értékű olaj került a Fortus Rt.-től az Energolhoz. Ezek a számlák ugyanakkor a Fortus könyvelésében nem szerepeltek.  

A Fortus egykori vezetői a bíróság előtt azzal védekeztek, hogy ismeretlenek visszaéltek az olajkereskedő cég nevével, hamis számlákat adtak ki a nevében. Milecz azt állítja, hogy ő 1996 után kizárólag fortusos hamis számlákra állt rá. Azt nem tudja, hogy kinek a megrendelésére. A rendszerben csak a közvetlenül felette állót ismerte, akitől kapott egy fortusos számlamintát, aláírásmintát, onnantól kezdve pedig csak az volt a kérdés, hogy mekkora mennyiségről állítsa ki a papírt. Az APEH és a nyomozó hatóságok alátámasztották a cég igazát. 

Fortus: a kezdet és a vég (Oldaltörés)

Az internetes portál arról is írt, hogy a Fortus Rt. 1995. szeptemberében alakult Szegeden, 55 százalékban a Magyar Villamosművek (MVM), 45 százalékban a Gyurcsány Ferenc cégcsoportjába tartozó Altus Rt. tulajdonaként. Az MVM, melynek ekkor Apró Piroska, a jelenlegi miniszterelnök anyósa is tanácsadója volt, a vállalkozásba apportálta volna a Dunamenti Hőerőmű fűtőolaj-tárolóit, de ezt az Állami Számvevőszék 1996. decemberi jelentése megakadályozta. A tározókat valamivel korábban négymilliárd forintnyi közpénzből hozta létre a magyar állam, amihez a Magyar Fejlesztési Banktól vett fel hitelt, mely banknak akkoriban Apró Piroska volt az elnöke. Gyurcsány Ferenc felügyelő-bizottsági tag, és Jagiellowicz Györgyné, a cég első elnöke, aki most az Altus elnöke, ugyanakkor, 1997. április 21-én távoztak a Fortustól, néhány nappal az Energol-ügy kipattanása előtt.

Az MVM tett még egy nagylekű gesztust az apporton túl is: a részvénytársaság alapító okirata öt százalék osztalék- és szavazatelsőbbséget biztosított az eredetileg kisebbségi tulajdonrésszel bíró Altus Rt.-nek. Ha sikerült volna apportálni az állami pénzből épült olajtározókat, 9 millió forintos befektetéséért mintegy 120 millió forintos részvényesi jogok illették volna meg az Altust. Az MVM arra hivatkozott, hogy az olajtározók működtetése gondot jelent számára, ezért partnert kellett keresni az üzemeltetésükhöz - olvasható az Index cikkében.

 Jagiellowiczné utódjára, Sáska Lászlóra 2003-ban ismeretlenek hatszor rálőttek rákosligeti otthona előtt. Ő az Indexnek azt állítja, hogy ennek semmi köze nem lehetett a Fortus Rt. olajkereskedelmi ügyleteihez. Az indítékra azóta sem derült fény, a tettesek ismeretlenek maradtak. A Fortus Rt. végét Sáska szerint a piaci környezet átalakulása okozta. Az ezredfordulóra megszűnt a szabad felvásárlás lehetősége a finomítóktól. A Slovnaftot megvette a MOL, a Totalt felvásárolta a Shell, az Aralt pedig az ÖMV. A Fortus mint "független magánkereskedő" létjogosultsága megkérdőjeleződött, 2004. december végén döntöttek az átalakításról. Jogutódja a később Fortofisznak átkeresztelt Erzsébet Invest Ingatlanhasznosító Kft., és a felerészt egy ciprusi offshore cég, felerészt Sáska László tulajdonában lévő Fortus Kft. lett – írja az Index.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!