szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az aszódi bankrablás tized rendű vádlottja, Pál Tibor kapta a legnagyobb büntetést – 13 év fegyházban letöltendő szabadságvesztést – a Pest Megyei Bíróságon csütörtökön megtartott ítélethirdetésen. Egy vádlottat, Molnárné Lővy Ilonát ugyan felmentette a bíró a bűnpártolás alól, de az ügyész fellebbezett, így a többiekéhez hasonlóan az ő ítélete sem jogerős.

Mint ismert, 2003. május 12-én a Pest megyei Aszódon kiraboltak egy pénzszállító autót. A helyi OTP-fiók hátsó bejáratához érkező jármű biztonsági embereit három álarcos fegyveres támadta meg: az autóból kiszálló kocsikísérőre pisztolyt fogtak, két bent ülő társát pedig, géppisztollyal a levegőbe adott lövésekkel, kiszállásra kényszeríttették. A rablók ezután magukhoz vettek egy, a raktérben lévő pénzes kazettát s egy lopott, fehér autóval Erdőkertes felé menekültek. A támadók akkor 481 millió forintot vittek magukkal.

A helyszínre érkező nyomozóknak szerencséjük volt, mert a pénzszállító kocsi közelében megtalálták az egyik tettes mobiltelefonját, amelyet kizárólag erre az alkalomra vásároltak más készülékekkel együtt. A mobil elvezetett a bűncselekménnyel gyanúsítható emberekhez: Kiss Károlyhoz, Pál Tiborhoz és Nagy Tibor Attilához. A Pest megyei zsaruk felderítették azt is, kik szervezték a rablást, s kik vettek részt az akció lebonyolításában. Összesen tizenegy embert gyanúsítottak meg.

A gyanúsítottak egy részének elfogása hosszabb ideig tartott: Kiss Károlyt 2004. október 7-én Pilismaróton, Pál Tibort 2005 nyarán Németországban fogták el, Nagy Tibor pedig akkor került a rendőrök kezére, amikor 2006-ban Romániából Magyarországra jött. Azt, hogy kinek mennyi pénze volt a bujkálásra, vagyis mekkora összeget kapott a zsákmányból, nem tudni, az viszont biztos, hogy a nyomozók mintegy 40 millió forintot találtak meg.

A Pest Megyei Bíróságon 2005 év vége óta zajlott a tárgyalás, amely első fokon csütörtökön záródott le. A bíró az első rendű vádlott, Kiss Károly esetében március 13-ára halasztotta az ítélethirdetést, mivel a vádlott néhány hete ügyvédet váltott. A többi tíz vádlott esetében pedig nagyon változatos döntéseket hozott.

Bűnsegédként különösen nagy vagy azt meghaladó értékre – 50 és 500 millió forint között – elkövetett rablás miatt bűnsegédi szerepért a másod rendű Vankó János hat év két hónap fegyházbüntetést kapott. Ugyanezért, de a rablásban társtettesként való közreműködésért, orgazdaságért, illetve lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélésért a tized rendű Pál Tibor Attilára 13 év fegyházban letöltendő szabadságvesztést szabott ki a bíró. A harmadik fegyveres rablóra, a tizenegyed rendű vádlott pedig a rablásban társtettesként történő részvételért, valamint lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélésért 9 év és 6 hónap fegyházbüntetést kapott.

A többi vádlott esetében különböző büntetési tételek születtek. A harmad rendű vádlott, Kardos Zoltán jelentős értékre elkövetett lopásért (és nem rablásért) három év börtönben letöltendő szabadságvesztést kapott. A negyed rendű vádlottat, Kertesi Attilát bűnpártolásért 1 millió 80 ezer forint megfizetésére kötelezte a bíró, ám ezt az összeget az előzetesben eltöltött idővel letudottnak vette. Kertesi ex feleségét, az ötöd rendű vádlott Molnárné Lővy Ilonát felmentették a bűnpártolás alól.

A többiek a bűnpártolásért a következő büntetésben részesültek: Jávor Lajos hat hónap szabadságvesztést kapott két évre felfüggesztve, Hinterstein László egy év próbára bocsátásban részesült, Molnár Zoltánt, akit még keresnek a hatóságok, egy év börtönbüntetésre ítélték, Rónai Sándor pedig egy év próbára bocsátással úszhatja meg a büntetést, ha a másodfokon eljáró bíró is így dönt.  Az ügyész súlyosításért, a vádlottak felmentésért, illetve enyhítésért fellebbeztek, így az aszódi pénzszállító kirablásának ügye másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!