szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Gárda több tagja megpróbálta megakadályozni, hogy az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) képviselői is bejussanak szerdán délután a gárda feloszlatására kezdeményezett per első napján a Fővárosi Bíróság tárgyalótermébe. A per tárgyalását május 19-re elnapolták.

Für Lajos
© Szegő Péter
Először lökdösődés kezdődött a két szervezet tagjai között, amely majdnem verekedésig fajult, s végül is a rendőrség az igazoltatásokat követően lehetővé tette, hogy az OCÖ vezetői bejussanak a zsúfolásig telt tárgyalóterembe. Habár a sajtó munkatársai is elsőbbséget élveztek volna, az ajtóban egy piros-fehér sálat viselő fiatalember szűrte meg kik azok, akik bemehettek a tárgyalóterembe. Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke azt mondta: azért jöttek el a tárgyalásra, mert kíváncsiak a Magyar Gárda elnökének vélekedésére a bíróság előtt. Emlékeztetett arra, hogy több mint 70 ezer aláírással követelték a Magyar Gárda megszüntetését. 

A tárgyaláson megjelent többek között Für Lajos volt MDF-es honvédelmi miniszter, akit az egyenruhás gárdisták tapssal üdvözöltek a bíróság épületében. A bíróság épülete előtt mintegy száz egyenruhás gárdista és szimpatizáns várakozott a szakadó esőben, őket mintegy kéttucatnyi egyenruhás rendőr figyelte. A Fővárosi Bíróság főbejáratát a rendőrség fémkordonokkal zárta le, s a tárgyalás végéig az épületen kívül a rendőrök többször igazoltatták az épületbe bejutni szándékozó gárdistákat, velük szimpatizáló fekete ruhás, bakancsos, bomberdzsekis férfiakat.

Morvai Krisztina
© Szegő Péter
A Fővárosi Főügyészség álláspontja szerint a Magyar Gárda Kulturális és Hagyományőrző Egyesület tényleges tevékenységét az egyesületi joggal visszaélve, az egyesületi keretet felhasználva végzi. A kereset az egyesület történetét ismertetve döntően a decemberi, tatárszentgyörgyi rendezvényre alapoz. Kitér arra is, hogy az egyesületbe történő "besorozás" nem egyeztethető össze az önkéntesség elvével.

Megállapításuk szerint a Magyar Gárda december 9-én, a tatárszentgyörgyi rendezvényével "olyan állomáshoz érkezett, amely a demokratikus jogállammal összeegyeztethetetlen", a gárda az alapszabályában rendelkező célokkal ellentétesen működő mozgalom, ami nem választható el az egyesülettől. Az ügyészség szerint ezáltal az egyesület nem hagyományőrző, hanem működése a cigány népcsoport szabadságának és jogainak olyan fokú sérelmével jár, amely indokolja a feloszlatást.

Gaudi-Nagy Tamás és Vona Gábor
© Szegő Péter
Gaudi-Nagy Tamás, az egyesület jogi képviselője a tárgyaláson kifejtette: a keresetnek három nagy tévedése van: az, hogy a mozgalom és az egyesület nem választható szét, hogy a tatárszentgyörgyi rendezvény az egyesület rendezvénye volt, illetve hogy az egyesület alkalmas lenne mások jogainak és szabadságának megsértésére. A kulturális hagyományőrzésre példaként említette, hogy több közös programot szervezett az egyesület a Jobbik Magyarországért Mozgalommal, így középiskolai történelemversenyre is felhívással éltek. A tatárszentgyörgyi rendezvénynek nem volt jogi értelemben szervezője a Magyar Gárda egyesülete, azt egy magánszemély jelentett be az illetékes rendőrkapitányságon. 

Az ügyvéd szerint a rendezvényen felszólalók éltek a demokratikus jogállamban biztosított véleménynyilvánítás szabadságával, véleményt fogalmaztak meg és nyíltsággal szóltak a vidék közbiztonságáról. Hozzátette: létező jelenségként utaltak arra, hogy sajnálatos módon az adatok szerint a cigányság körében az átlagot meghaladó a bűnelkövetés.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A Gárda miatt lemondtak a Jobbik-alapítók

Lemondtak a Jobbik Magyarországért Mozgalom alapítói közül hárman, és megszüntették a párthoz fűződő tagsági viszonyukat – jelentette be hétfőn Kovács Dávid, Nagy Ervin és Fári Márton. Elhatározásukat azzal indokolták, hogy zsákutcának tartják azt a politikai utat, amelyre a Jobbik a Magyar Gárda megalakításával lépett.

MTI Itthon

OCÖ: sikeres a Magyar Gárda elleni aláírásgyűjtés

Sikeresen befejeződött az Országos Cigány Önkormányzatnak (OCÖ) a Magyar Gárda és más félkatonai szervezetek betiltását szorgalmazó, törvényi szabályozás megalkotása érdekében indított aláírásgyűjtése - közölte ifj. Bogdán János, az OCÖ szóvivője.

MTI Itthon

Draskovics soronkívüliséget kért a Magyar Gárdának

Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter mint az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) tagja szerdán kezdeményezte, hogy a testület rendelje el a Magyar Gárda ellen indított és a Fővárosi Bíróság előtt folyamatban lévő per soron kívüli intézését - közölte a tárca sajtóosztálya.

Itthon

Wittner a Gárdánál szónokolt, Répássyt nem zavarja

Vasárnap délután Dunakeszin "emlékezett" a kommunizmus áldozataira a Jobbik és a Magyar Gárda. A fő szónok a Fidesz képviselője, Wittner Mária volt. A Föld nevű bolygó végső küzdelméről beszélt, a hit és a Gonosz szembenállásáról. Ez utóbbinak persze a kormány a jelenlegi helytertója. Répássy Róbert Fidesz-frakcióigazgatót nem zavarják az efféle műsorok.

MTI/hvg.hu Itthon

Romák megakadályozták a gárdisták tagtoborzóját

Legalább kétszáz roma emberrel találta szemben magát a Magyar Gárda öt tagja Pétervásárán; összetűzésre nem került sor - tudósít hétfői számában a Heves Megyei Hírlap. A romák "érdeklődtek", mikor kezdi a Gárda a parlagfűirtást, valamint, hogy beléphetnek-e a szervezetbe.