szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) aggályosnak tartja a Magyar Agrárkamara nemrégiben kidolgozott és a szaktárcához eljuttatott, a termőföldről szóló még 1994-ben hozott törvény legújabb módosítási javaslatát.

Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója a Magosz sajtótájékoztatóján elmondta: az agrárkamara által kidolgozott földtörvény-módosítási javaslattal azért nem ért egyet a Magosz, mert úgy gondolják, hogy az lehetőséget teremt a gazdasági társaságok földhöz jutására, valamint arra is, hogy még 2011, azaz a magyar föld külföldiek által való megvásárlási moratóriumának lejárta előtt is földhöz juthassanak a külföldiek.

A kamara javaslata szerint ugyanis a haszonbérlők és az állattartó telepek tulajdonosai is megelőzik elővásárlási jogban a helyben lakó gazdálkodókat. Mindez pedig azt jelenti a Magosz olvasatában, hogy a gazdasági társaságokat kívánja a törvénytervezet előnyhöz juttatni a földvásárlás során. Ez ellen pedig a Magosz tiltakozik.

Budai Gyula azt mondta, hogy csak formális egyeztetés folyt a múlt év vége felé a földtörvény módosításáról, ám, amikor kiderült, hogy a kérdést nem lehet konszenzusos alapon rendezni, "az agrártárca nem is próbálkozott tovább, hanem saját koncepcióját kívánja ráerőltetni az agrártársadalomra".

A szövetségi igazgató szerint az állami tulajdonban lévő mintegy másfél millió hektár termőföldet (és mintegy egymillió hektárnyi erdőt) nem lenne szabad értékesíteni, hanem azt a birtokrendezés során cserealapként kellene felhasználni annak érdekében, hogy a magyar gazdálkodók európai társaikkal azonos feltételek mellett gazdálkodhassanak és birtoktesteik egymáshoz közel vagy egységes módon alakulhassanak ki.

A szövetségi igazgató szerint a Bábolna Zrt. földjeinek tervezett értékesítése is azt példázza, hogy az állami földeket mielőbb értékesíteni kívánják gazdasági társaságok számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!