szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országos Választási Bizottság (OVB) péntek késő esti ülésén megállapította a március 9-ei népszavazás összesített eredményét, miután megszámolta a külképviseleteken leadott voksokat.

A mintegy 2 800, a külképviseleteken leadott szavazat érdemben nem befolyásolja a magyarországi eredményt. Eszerint a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj kérdésében eredményes volt a népszavazás; a népakarat kifejezése így három évig köti az országgyűlést.

A jegyzőkönyv szerint a tandíj kérdésében 3 309 616-an szavaztak igennel, míg 715 642-en nemmel. A vizitdíj kérdésében az igen szavazatok száma 3 321 313, míg a nemeké 708 283. A kórházi napidíjat érintő kérdésre 3 385 981-en voksoltak igennel és 640 936-an nemmel.

Ha az OVB a népszavazás összesített eredményét megállapító határozatát három napig nem támadja meg senki a Legfelsőbb Bíróság előtt, akkor az eredmény hétfő este jogerőre emelkedik.

Az OVB ülésén hitelesített egy újabb népszavazási kezdeményezést. Ez azt jelenti, hogy várhatóan megkezdődhet az aláírásgyűjtés a következő kérdésben: "Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő, többpénztáras egészségbiztosítást?".

E kérdés abban tér el az Albert-házaspár által korábban kezdeményezett kérdéstől, hogy ebben a "több-pénztáras" kifejezés szerepel a "több-biztosítós" helyett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Népszavazás után: mire számítsunk?

A vasárnapi népszavazás nemcsak a három díj, hanem, meglehet, Gyurcsány Ferenc kormányfő sorsát is megpecsételte. A szocialisták aligha vele együtt vágnak neki a soron következő parlamenti választásoknak. Beindulhat a koalíciós kármentés. Nagy kérdés, Orbán Viktor és a Fidesz mihez kezd majd nem várt arányú győzelmével.

MTI Itthon

A népszavazás szabályai több sebből véreznek

A népszavazás intézményének újragondolása indokolt lehet, mert mind a referendumot érintő törvények, mind a közjogi intézményrendszer reformja változtatásra szorul. Erről Halmai Gábor alkotmányjogász és Kiszelly Zoltán politológus beszélt annak kapcsán, hogy a Political Capital és a Századvég Alapítvány a népszavazás intézményének újragondolását és újraszabályozását kezdeményezi.