Baka András. Támogatói kevesen voltak © Túry Gergely |
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács kedden döntött arról, hogy nem támogatja Baka András kinevezését a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára. Az OIT törvényben meghatározott jogköre és feladata az előzetes véleménynyilvánítás a Legfelsőbb Bíróság elnökének tisztségére jelölt személyről. A testület szabályozása szerint erről a tagok zárt ülésen, titkos szavazással határoznak.
Baka András elmondta, hogy a tanácsban hatan szavaztak igennel, heten nemmel, két szavazat pedig érvénytelen volt. – Külsősként, reálisan nem is számíthattam többre, megtisztelő ez a szavazati arány – jegyezte meg. Számára az okozott csalódást, hogy az OIT nem biztosított lehetőséget elképzelései átfogó ismertetésére. A tagok csak néhány kérdést tettek fel, amelyek között az egész igazságszolgáltatási rendszer szempontjából jelentéktelenek is akadtak.
A főbírójelölt elmondta: csalódást okozott neki az ülés levezetése is. „Hidegnek és barátságtalannak éreztem a légkört, nem gondoltam volna, hogy a jelenlegi elnök vezeti az ülést, és hogy ő is szavaz az OIT ülésén” – tette hozzá Baka. Megjegyezte: a Legfelsőbb Bíróság éléről, így az OIT elnöki posztjáról is júniusban távozó Lomnici Zoltán különbözőképpen viszonyulhat hozzá, „lehet megbántott ember, lehet sértett ember”, de Baka úgy érzi, szavazata nem etikus. Mint mondta, lehetséges, hogy éppen ezzel az egy szavazattal maradt alul.
Érdekesség, hogy Lomnici a nyilvánosság előtt üdvözölte Baka jelölését, és Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője tegnap éppen erre hivatkozva vélte úgy, hogy a parlament támogathatja Sólyom jelöltjét. - Sólyom László meggyőződése szerint Baka András a legmegfelelőbb jelölt. Ezt támasztja alá, hogy egy korábbi beszélgetés során Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke is támogatta az államfő jelöltjét - mondta Kumin.
Baka András közölte: az OIT elutasító döntése után is fenntartja a jelölését, hiszen úgy érzi, a szakma támogatja. Egyben reményét fejezte ki, hogy parlamenti bizottsági meghallgatásán lehetősége lesz elképzelései kifejtésére. – Nem vagyok idegen, ismerem a legfontosabb problémákat, amelyekkel ma az igazságszolgáltatásnak szembe kell néznie – szögezte le.
A Legfelsőbb Bíróság jelenlegi elnökének, Lomnici Zoltánnak hatéves megbízatása június 26-án jár le. Az új főbírót az államfő jelöli, és az Országgyűlés választja meg kétharmados többséggel.