Hollandiában október végén tartják az új parlamenti választásokat
Szorít az idő, de az illetékes szervezetek szerint megoldható, hogy ősszel voksolni tudjanak az emberek.
MTI/hvg.hu
Október 29-én tartják a következő parlamenti választásokat Hollandiában – erősítette meg Judith Uitermark, a holland ügyvezető kormány belügyminisztere pénteken.
We hebben de verkiezingsdatum officieel vastgesteld: op woensdag 29 oktober 2025 zal de Tweede Kamerverkiezing plaatsvinden. De komende tijd ga ik samen met de gemeenten en andere betrokkenen werken aan de voorbereiding zodat deze belangrijke dag in onze democratie goed verloopt! pic.twitter.com/s6wfgVJVLq
Az időponttal az országos választási tanács és az önkormányzati szövetség (VNG) is egyetértett, közölve, hogy bár szoros az időkeret, a szervezés kivitelezhető.
Az új választások kiírását Dick Schoof ügyvezető miniszterelnök kormányának széthullása előzte meg, miután a radikális jobboldali Szabadságpárt (PVV) vezetője, Geert Wilders megvonta támogatását a kabinettől. Wilders azzal indokolta a döntést, hogy nem történt előrelépés a menekültügyi és migrációs politika szigorítása terén.
Dick Schoof szerint Orbán szövetségesének lépése „felelőtlen és szükségtelen” volt.
A választások lebonyolítása várhatóan 105 millió euróba kerül, ami a VNG szerint választópolgáronként 7,79 eurós költséget jelent. A legutóbbi választás idején 13 473 750 választásra jogosult személy szerepelt a nyilvántartásban, ez az adat képezi a költségbecslés alapját. A végleges összeg azonban még változhat az infláció és a választópolgárok számának alakulása miatt.
A kormány jelenleg ügyvivőként működik. Az új képviselőknek a jogszabályok szerint a választásoktól számított 90 napon belül kell felesküdniük, de ez általában már a voksolást követő két héten belül megtörténik.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?