szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem tarthatnak szóbeli felvételi vizsgát a hat- és nyolcosztályos gimnáziumokban a jövő tanévtől - mondta Katanics Sándor, az MSZP országgyűlési képviselője csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

A következő tanévtől nem lesz arra lehetőség, hogy a hat- és a nyolcosztályos gimnáziumokba jelentkező diákok szóbeli vizsgát tegyenek, csak az általános iskolából hozott tanulmányi eredményük alapján lehet őket rangsorolni. Írásbeli vizsgát csak akkor szervezhet az iskola, ha az Oktatási Hivatal által összeállított egységes írásbeli vizsgát íratja meg a tanulókkal.

A kilencedik évfolyamra jelentkező diákok esetében is megváltozik a felvételi eljárás, és az eddigi egyedi, írásbeli felvételi eljárások megszűnnek. Írásbeli vizsgát itt is akkor szervezhetnek az intézmények, ha központilag, azaz az Oktatási Hivatal által összeállított feladatsor alapján felvételiztetnek. Mint elhangzott, szóbeli vizsgát csak akkor szervezhetnek az intézmények, ha bejelentkeznek a központi írásbeli feladatok megíratására.

Azt is szabályozzák a középfokú intézményekben, hogy az írásbeli vizsgák eredménye az összpontszám ötven százaléka, a szóbeli vizsgák pontszáma az összpontszám 25 százaléka lehet. Egyedi írásbeli feladatsort a jövőben egy esetben lehet majd összeállítani: ha az iskola nemzeti, etnikai, kisebbségi oktatásban vesz részt.

A szóbeli vizsgákkal az a probléma, hogy szubjektív voltuk miatt lehetőséget adnak indokolatlan szelekcióra, szegregációra - közölte a kormánypárti politikus. A változások célja az is, hogy szeretnék egyszerűsíteni a felvételi eljárást. A képviselő elmondta: a felvételi eljárást szabályozó oktatási miniszteri rendelet az összes egyeztetésen túl van, és várhatóan ősszel lép hatályba.

Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője szerint nem ennek kellene napirenden lennie. A kormány szabályozása nem jó, mert mindenhol megengedné a felvételi vizsgákat, ott is, ahol a jelentkezők száma ezt egyáltalán nem teszi indokolttá. Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz-kormány idején korlátozták a középiskolai felvételiket, csak sokszoros túljelentkezés esetén tarthattak központilag előírt kompetenciaalapú vizsgát az intézmények.

Sió hozzátette: a cél az volt, hogy ne a középiskolák írják elő, milyen legyen az általános iskolai oktatás tartalma. Kitért arra, hogy a felvételi eljárást módosító rendelet elkészült, de az Országgyűlés még nem döntött a közoktatási törvény módosításáról, amely felhatalmazást adna a rendelet módosítására. A törvénymódosítást a Fidesz nem fogja megszavazni, mert nem valódi kérdésekkel foglalkozik.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Felvételizés: idén is az ELTE a legnépszerűbb

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) volt a legnépszerűbb az idén is a felvételizők körében, a legtöbben, 16650-en ide jelentkeztek; ezúttal is több nő pályázik felsőoktatási intézményekbe, mint férfi.

MTI Itthon

Zavaró malőr történt az írásbeli felvételin

Technikai hibát állapított meg az oktatási tárca vezetőjének utasítására lefolytatott vizsgálat a nyolc évfolyamos gimnáziumok januári központi írásbeli felvételi vizsgájánál, amely alkalmas lehetett arra, hogy a diákokat megzavarja, ám ennek eloszlatására módja volt a vizsgáztató pedagógusoknak - olvasható a minisztérium honlapján szerdán.