Donald Trump: Lebombázott az USA három iráni atomlétesítményt
Az amerikai elnök békekötésre szólította fel a teheráni vezetést, ellenkező esetben sokkal nagyobb támadást helyezett kilátásba.
„Nem roma volt, nem magyar, hanem egy mészáros” – mondta a Tatárszentgyörgyön meggyilkolt fiatal férfi egyik rokona a leégett épület szomszédságában álló szülői házban. A család a temetésig virraszt, de keddre olyan estét szerveztek, amely egyben demonstráció is a rasszizmus ellen.
A kedden este hat órára meghirdetett virrasztás előtt két órával érkezünk a faluba, s első utunk a polgármester asszonyhoz vezet. Várnunk kell, egymásnak adják a kilincset a médiamunkások. A hivatal munkatársai kedvesen, de bizalmatlanul csak annyit mondanak: megbolydult itt az élet. „Sokan kérdezik, megyek-e a virrasztásra, de szerintem nem ez a lényeg. Folyamatosan tartom a kapcsolatot a családdal, a temetésen biztosan ott leszek” - mondja Berente Imréné, a közel kétezres lélekszámú község első embere találkozásunkkor. A településtábla alatt felirat jelzi, hogy polgárőrség van Tatárszentgyörgyön. Kérdésünkre, hogy ők mit tapasztaltak a közbiztonságot illetően korábban, azt a választ kapjuk: tulajdonképpen nem működik jelenleg, nem volt rá pénz, az önkormányzat autót nem tudott biztosítani, az önkéntesek lassan elfogytak. A történtek után azonban bejelentkezett a Pest Megyei Cigány Kisebbségi Önkormányzat, segítséget, a polgárőrség újraszervezését ajánlva. „Korábban magyarok és cigányok együtt leplezték le azt a hűtőket fosztogató bandát, akik ma már hűvösön vannak” - hoz néhány évvel ezelőtti példát a polgárőrség egykor sikeres működésére. „Az emberek szégyellik, ami történt, sajnálják, hogy emiatt ismeri meg az ország a település nevét, s a családnak is terhes már ez a nagy figyelem” - kommentálja az erős médiajelenlétet a polgármesterasszony.
© Stiller Ákos |
A virrasztás helyszínén, a megtámadott család házánál is csak annyit mondanak, el sem tudják képzelni, ki lehetett. Amúgy ide is a média érkezik elsőként. Ötkor már több fotós, újságíró, tévéstáb parkol a ház körül. Ennek köszönhető, hogy az érkező, gyertyagyújtást szervező vajda, Kállai Csaba rögtön nyilatkozhat: bármikor kitörhet a polgárháború, csak napok kérdése – mondja. A vele érkezők közül néhányan hangosan háborognak, többek között a média szerepe miatt is, és hamar előkerül a veszprémi késelés is: azzal persze hetekig foglalkoztak, pedig cigány nem bánt senkit, amíg őt nem bántják - mondják a kiégett ház ajtajában. A sárgára mázolt ház falán még meredezik egy parabolaantenna, az ereszcsatorna is érintetlen. Kiégett bútorok a ház előtt, elégett színes gyerekruhák darabjai mindenütt. A fa tetőszerkezet és cserepek darabjai borítják a három éve épült otthon padlóját. A szomszédos házból elő-előjönnek a rokonok, ismerősök, de tartózkodóak. „Nem mondunk semmit, úgysem azt írják le, amit tőlünk hallanak” - indokolják az elutasítást. „Elvittük a gyerekeket, félünk, ma vele, holnap velünk történik” - mondja a meggyilkolt férfi egyik unokatestvére fekete szövetkabátjába burkolózva. A szomszéd házban a szerencsétlenül járt fiatalember szülei laknak. Négy-öt autó áll a vakolatlan ház előtt. Hagyják a családot - kérik tőlünk, amikor beszélgetni próbálunk az ajtón kilépőkkel. Eközben a rendőrök a vajdával egyeztetnek: a gyertyagyújtás lehetne inkább a templomnál, ha tömeg lesz, ne zsúfolódjanak be ide sokan. A vajda beleegyezik, de tíz perc múlva már azt halljuk, abban erősíti meg az érkezőket: itt lesz az emlékezés. „Most kicsit többen vagyunk a községben, ez szokatlan, mert amúgy nincs ilyenre szükség” - mondják a békésen várakozó járőrök.
© Stiller Ákos |
Hogy lehet ilyen szörnyűséget tenni, nincs szíve annak, aki ilyet tesz, nem lehet egy gyereket lelőni, és az Erzsike fia is olyan, de olyan fiatal volt, hat éve voltak házasok - mondja kétségbeesetten két, a házból kilépő asszony, amikor beszélgetni kezdünk. Nincs itt senkinek senkivel problémája, se romának romával, se romának magyarral, amúgy pedig különbözünk mindannyian, mint ujjaink is, nem?! - magyarázza egyikük. „Jöjjön be, teljesen átfázott” - szánnak meg negyedóra után. Bent a narancssárgára festett falak között, fotelekben és székeken hat-hét különböző korú nő ül, gyerekek szaladgálnak, két kamaszfiú fát hord. Bizalmatlanul fogadnak, összesúgnak: nem szabad beszélni - mondják egymásnak a tekintetükkel. Hellyel kínálnak, én ülhetek a kályhához legközelebb, vendég vagyok, melegedjek. Kávéval kínálnak: cukor? nem? de egy kis completta azért mehet, ugye? „Mit akarnak látni, azt, hogy milyen szegények vagyunk?” - kérdezi a meggyilkolt férfi anyja. „Sokan kérdezik, hogyhogy így tartom magam, nem sírok egyfolytában, de hát mi mást tehetnék?!”- folytatja szomorúan, miközben a kávét tölti egyszerű barna konyhabútora kredencén. Könnyes szemű asszonyok ülnek körbe, előkerül Orbán is, aki nem szólalt fel a gyalázat ellen és Gyurcsány is, aki pedig „a családi pótlékot akarja elvenni a szegényektől”. Aztán arról beszélünk: hogyan lehetséges, hogy a rendőrök nem találták meg a töltényeket és hogyan lehetséges az, hogy elektromos zárlatról beszéltek még akkor is, amikor egyértelmű volt, hogy lelőtték az apát és négyéves kisfiát. „Nem volt még ötéves, rosszul mondták először az újságíróknak” - magyarázza az egyik asszony.
© Stiller Ákos |
Az amerikai elnök békekötésre szólította fel a teheráni vezetést, ellenkező esetben sokkal nagyobb támadást helyezett kilátásba.
Azokat, akik csak a Stranger Thingsből ismerik, összezavarná, hogy miket művelt a karrierje kezdetén Paul Reiser. Korábbi rajongóit például azzal lepte meg, hogy feltűnt az Aliens gonoszaként. A veterán komikussal pályafutása cikkcakkjairól, Jerry Seinfeldről, Lisa Kudrow-ról és Eddie Murphyről is beszélgettünk. És arról is, miért tartotta hülyeségnek a Jóbarátokat.
A Tisza Párt elnöke legújabb bejegyzésében kifejezetten a fideszeseket szólította meg.