szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fergyverzetleszerelési gyakorlatot tartanak ősszel Magyarországon, a tervek szerint a szimulációban az országba csempészett tömegpusztító fegyvereket keresnek majd - mondta Szentiványi Gábor, a Külügyminisztérium szakállamtitkára.

"Magyarországon is tervbe veszünk egy úgynevezett elfogógyakorlatot, amelynek előkészületei már folyamatban vannak" - hangsúlyozta Szentiványi Gábor. A szakállamtitkár hozzátette: a tárcaközi egyeztetés és előkészítés után a gyakorlatot a tervek szerint ősszel tartják majd. A gyakorlaton azt szimulálják, hogy bűnözők nukleáris tömegpusztító fegyverek alkatrészeit szállítják Magyarországon keresztül, a cél, hogy elfogják ezt a szállítmányt - mutatott rá. A térségben is voltak már hasonló gyakorlatok, a lengyelek járnak igazán élen ezekben a szimulációkban - mondta a szakállamtitkár.
       
Szentiványi Gábor rámutatott, hogy a gyakorlat azért is fontos, mert a NATO-nak napjainkban új típusú biztonsági fenyegetettségre kell felkészülnie: az országokat ma már nem elsősorban a katonai erő, hanem sokkal inkább a terrorizmus fenyegeti. Az erre adott válaszok egyike a Proliferációs Biztonsági Kezdeményezés (PSI), ennek keretében rendezik meg az őszi akciót is. Az együttműködést 2003-ban az amerikai adminisztráció indította útjára. A kezdeményezés célja a tömegpusztító fegyverek, azok alkatrészei, illetve a hordozó eszközök nemzetközi forgalmának ellenőrzése, illetve a csempészett rakományok feltartóztatása. Ennek célja, hogy a tömegpusztító fegyverek ne kerülhessenek terroristák kezébe - tette hozzá. Az együttműködés önkéntes kezdeményezésen alapul, a PSI az elmúlt években globális kezdeményezéssé alakult, ma már több mint kilencven ország tagja. Magyarország is kezdettől fogva részt vesz a kezdeményezésben - mondta Szentiványi Gábor.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Washington-Peking vita és a kínai pénzügyi tömegpusztító fegyver

A párizsi Le Monde szerint az új amerikai adminisztráció részéről „pénzügyi hadüzenettel” ért fel az a Kína címére intézett vád, hogy Peking kereskedelmi előnyök végett „manipulálja valutáját”. Az amerikai lapok is arról cikkeztek, hogy „Obama kemény hangot ütött meg Kínával kapcsolatban”, amikor Timothy Geithner, az új elnök által kiválasztott pénzügyminiszter főnöke álláspontját ismertetve ezt a kifejezést alkalmazta – írja Baracs Dénes, az MTI elemzője.

MTI Világ

Nő a tömegpusztító fegyverek bevetésének kockázata

A NATO elemzései szerint nő a kockázata annak, hogy akár a tömegpusztító fegyvereket, így például a piszkos bombákat is bevethetnek a szövetség ellen - mondta Bali József, a Honvédelmi Minisztérium szakállamtitkára csütörtökön Budapesten, a parlamenti NATO-klub megbeszélésén.