szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

„Brüsszel után, ahol Magyarország két legfontosabb szövetségesét, az Európai Uniót és a NATO-t kerestem fel, Bécsbe jöttem, az országunk számára legfontosabb bilaterális partnerhez” – mondotta Bécsben a magyar miniszterelnök, aki kedd délután tárgyalt az osztrák kancellárral, Werner Faymann-nal.

Összehangolt fellépést beszéltek meg a gazdasági, pénzügyi válság ellen, kölcsönösen fontosnak mondták az osztrák bankok magyarországi jelenlétének biztonságát. Megegyeztek, hogy a két kormány szeptember vagy októberben közös ülést tart majd Bécsben, egyik témájuk a heiligenkreuzi szemétégető lesz. Bajnai Gordon köszönetet mondott a kancellárnak azért, hogy a Rába az utóbbi időben jelentősen tisztult.

Lapunk kérdésére, hogy a kormányfők megtárgyalták-e a Mol-részvények váratlan eladásának ügyét, az osztrák kancellár azt válaszolta, hogy az OMV önálló vállalat, önállóan döntött. Mindazonáltal hangoztatta, hogy a kétoldalú energetikai együttműködést nagyon fontosnak tartják, különösen a Nabucco-programban. Bajnai azt mondta, az ő kormánya legalább annyira sérelmezi az osztrák olajvállalat lépését, a Mol-részvények váratlan és előre be nem jelentett eladását a Szurgutnyeftyegaz orosz vállalatnak, mint ahogy azt előző magyar kormány is tette. „Mobiltelefonszámokat cseréltünk – így a magyar miniszterelnök - , s az egyik sürgős témája a telefonbeszélgetésnek éppen az energetikai együttműködés lesz."

Földvári Zsuzsa / Bécs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Saját zsebére játszott a Mol-eladással az OMV-vezér?

Bennfentes kereskedés és a piac manipulálásának gyanúja miatt nyomoz az osztrák pénzügyi felügyelet (FMA) az OMV vezérigazgatója, Wolfgang Ruttenstorfer ellen. A felügyeletnek szemet szúrt, hogy az osztrák olajvállalat első embere március 23-án 620 444 euróért vásárolt saját vállalatának részvényeiből, azon a napon, amikor a Profil című hetilapban egyértelműen állította, hogy az OMV az idén mindenképpen megtartja Mol-részvényeit.

MTI Világ

"A Szurgut Mol-beli részvényvásárlása az EU elleni lépés"

A Szurgutnyeftyegaz orosz cég részvényvásárlása a Mol-ban az EU területére irányuló ellenséges lépés, jóllehet a moszkvai külügyminisztérium hétköznapi piaci tranzakciónak nevezte - írta szerdai elemzésében a Jamestown Alapítvány nevű washingtoni agytröszt.

MTI Gazdaság

A magyarok szerint a Szurgutnyeftyegaz a Gazprom strómanja

A Kommerszant című orosz gazdasági lap a címoldalán kezdődő cikkben számolt be hétfőn arról, hogy folytatódik a Szurgutnyeftyegaz Mol-részvásárlása körüli botrány, amennyiben a magyar politikusok új verzióval álltak elő a vásárlás okairól, és azt vélik látni mögötte, hogy Oroszország akadályozni akarja a Nabucco terv megvalósulását, amelynek a Mol is részese.

MTI Gazdaság

Mol: az oroszok háborognak, hogy a Szurgut nem szavazhat

A Kommerszant és a Vedomosztyi című orosz gazdasági lap egyaránt a legújabb botránynak nevezte, hogy a Szurgutnyeftyegaz egyelőre nem került be a Mol részvényeseinek jegyzékébe, és ezért nem szavazhat a csütörtökre tervezett Mol-közgyűlésen.