szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Határozatképtelenség miatt nem tárgyalták a két országos kereskedelmi televízió díjcsökkentési kérelmét kedden - mondta az MTI-nek Majtényi László, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnöke. A Duna Televízió vezetője, Cselényi László abban bízik, hogy a javaslat ezzel végleg lekerül a médiahatóság napirendjéről.

Majtényi László közlése szerint a Fidesz által a testületbe delegált Szalai Annamária írásban jelezte, hogy nem vesz részt az ülésen, míg az MSZP-jelöléssel bejutott Gyuricza Péter és Ladvánszky György telefonon közölte ugyanezt; ezzel a 14 leadható voksból csak 6 állt rendelkezésre a munkakezdéskor, ezért bezárta az ülést. (Az ORTT paritásos szavazati arányai alapján jelenleg a két MSZP által delegáltnak 3-3, a többieknek - köztük az elnöknek - 2-2 voksa van.) Legközelebb jövő szerdán kerülhet terítékre a téma; "nagyon remélem, hogy akkor határozatképesek leszünk, mert az a dolgunk" - mondta. Emlékeztetett arra: lényegesnek tartja, hogy a döntés előtt egyeztessenek az érintettekkel.

Gyuricza Péter az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, azért nem vettek részt az ülésen, mert Szalai Annamária előre jelezte, nem tud ott lenni, s egyúttal kérte, hogy tíz érdemi napirendi pontot távollétében ne tárgyaljanak; "nem tudunk mást tenni, mint hogy ezt tiszteletben tartjuk" - tette hozzá.

Máris temette a díjcsökkentési javaslatot Cselényi László, a Duna Televízió elnöke, aki kijelentette: "a kérdés - remélhetőleg végleges - napolását én a nyilvánosság és a működő sajtószabadság diadalának tekintem", s megtoldotta ezt azzal, hogy "a testületi tagok ezzel bizonyították, hogy képesek függetleníteni magukat pártoktól és érdekcsoportoktól".

Egymással párhuzamosan fut két anyag a témában, formálisan ugyanis nem került le az ORTT napirendjéről az az indítvány, amely megfelezné a két társaság által fizetendő, 1,8-1,9 milliárd forintos összeget. De foglalkoznak azzal az utóbbi időben ennél jóval nagyobb visszhangot kiváltó előterjesztéssel is, amely magát a számítási rendszert alakítaná át, fix összeg helyett a nettó árbevétel arányában határozná meg a kötelezettséget. (Az utóbbit jegyző, az SZDSZ javaslatára a médiahatóságba választott Tímár Jánost az MTI-nek mindeddig nem sikerült megszólaltatnia.)

A tévék esetében 3,5, az országos rádióknál 10, míg a regionálisaknál és a helyieknél 7 százalékos arányt rögzítene a javaslat, amely csak a legkisebbeknél tartalmazna előre meghatározott összegű - évi 50 ezer forintos - kötelezettséget; az Országos Rádió és Televízió Testületnek akkor kellene kezdeményeznie a díj felülvizsgálatát, ha az új alapon számított összeg kisebbnek ígérkezik a jelenleg fizetettnél.

Mindkét megoldást bírálta korábban az ORTT Fidesz és KDNP által delegált tagja mellett a testület elnöke és a köztelevíziók menedzsmentje is; utóbbiak amiatt érintettek a kérdésben, hogy az RTL Klub díja a digitalizációt szolgálja, míg a TV2-ét 70:30 arányban osztják szét a Magyar Televízió (mintegy 600 millió forint) és a Duna TV (mintegy 300 millió forint) között.

A két közmédium vezetői hétfői sajtótájékoztatójukon azt jelentették be: pereket indíthatnak, ha az ORTT csökkenti a két országos kereskedelmi tévé koncessziós díját, míg az ORTT Fidesz által delegált tagja azt javasolta, hogy a médiahatóság a döntés előtt konzultáljon a Pénzügyminisztérium támogatásokat vizsgáló irodájával arról, hogy a koncepció megfelel-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályoknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!