szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elsöprő, 60 százalékos Fidesz-győzelemben és 45 százalékos részvételi arányban bízik a június 7-ei európai parlamenti választáson Schmitt Pál. A Fidesz-KDNP listavezetője az MTI-nek adott interjújában nem zárta ki egy novemberi előre hozott választás esélyét sem, valamint beszélt az elmúlt öt év uniós mérlegéről, a Fidesz európai célkitűzéseiről és személyes szerepvállalásáról is.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy a 22 EP-képviselői helyből mennyivel lenne elégedett, Schmitt Pál arra hívta fel a figyelmet, hogy a közelmúltban a pécsi polgármester-választáson, a IX. kerületi és a csepeli időközi választáson 60 százalékos eredményt ért el a Fidesz. Mint mondta, az EP-választáson is elégedett lenne a 60 százalékos eredménnyel, ami 13-14 képviselői helyet jelentene.

"Ha a szavazatukat leadó emberek 60 százaléka nemet mond a mostani a kormányzásra, és igent a változásra, akkor annak muszáj, hogy hatása legyen. Egy normális demokráciában, ha az emberek 60 százalékra elfordul a kormánytól és a miniszterelnöktől, akkor azok felállnak" - jelentette ki.

Hangsúlyozta, hogy mindenképpen túl kellene szárnyalni a 2004-es EP-választás 38,5 százalékos részvételi arányát. "Bízom abban, hogy 45 százalék körüli lesz a részvétel, és megszülethet az a fideszes győzelem, ami visszavonulásra késztetheti a szocialistákat" - fogalmazott a listavezető.

Emlékeztetett arra, hogy 2004-ben az EP-választásokon "látványosan győzött" a Fidesz, és két hét múlva már nem ugyanaz volt a miniszterelnök és az MSZP elnöke. Úgy vélte, ha most egy látványos vereség a kormányoldalon "bomlást" indít el, akkor az már szeptemberben érezhető lesz, hiszen akkor kezdődik a költségvetés tervezése. Ha ezt nem vállalják, és felállnak, akkor rá 72 napra, novemberben lennének az előre hozott választások - mondta a politikus, aki szerint ennek van esélye, bár nem sok, mert látható "mennyire ragaszkodnak a hatalomhoz".

A fideszes delegációvezető az elmúlt öt év uniós tagságát értékelve azt mondta: Magyarországra fontos hozzáadott értékként tekintettek a csatlakozáskor Európában, kultúránk, gazdaságunk, szorgos hírünk és kreativitásunk miatt, azóta azonban "nagyot változott a világ". Elsősorban a gyenge kormányzati tevékenység miatt szinte minden területen visszaestünk: eladósodott az ország, instabillá vált a forint, megnőtt a munkanélküliség, nagy lett a költségvetési hiány, megcsappant a tőke bizalma és rendkívül magas lett a korrupciós index - tette hozzá a politikus, aki szerint az elmúlt időszakban Magyarország nagyon sokat vesztett a presztízséből.

Mint mondta, a bizalom újjáépítéséhez gyökeres változások szükségesek, először is igaz adatokat kell szolgáltatni az uniónak, másrészt pedig arra kell törekedni, hogy ne "másodosztályú utasok legyünk" Európában.

Schmitt Pál szerint ugyanakkor a 12 fideszes képviselő megállta a helyét az elmúlt öt évben, sőt egyetlen delegáció sem büszkélkedhet azzal, hogy három képviselőjét is - Gál Kingát, Járóka Líviát és Őry Csabát - az év európai parlamenti képviselőjének választották. A politikus a delegáció egyik legnagyobb teljesítményének a határon túli magyarok érdekeinek képviseletét tartotta, azt, hogy azonnal kiálltak a határon túli magyarok sérelmei ügyében, legyen szó a dunaszerdahelyi futballmeccsről, atrocitásról a Vajdaságban vagy anyanyelvi oktatási kérdésekről Erdélyben.

Göncz Kingának, az MSZP-listavezetőnek a magyar EP-képviselők nemzeti összefogására tett javaslatáról Schmitt Pál azt mondta: a magyar EP-képviselők informálisan eddig is egyeztettek, formálisan nem, de ez más országoknál sem divat, hiszen elsősorban a frakciótagozódás jellemző az Európai Parlamentben. Szerinte a magyar EP-képviselők eddig is normális kapcsolatban voltak, kint ugyanis nincs kormány és ellenzék.

A következő EP-ciklus legfontosabb kérdései közül kiemelte a klímaváltozást, a munkahelyteremtést, a kis- és közepes vállalkozások erősítését, az energiaellátás biztonságát és a közös mezőgazdasági politikát, amelyet meg kell óvni, nehogy a magyar gazdák a következő öt évben is hátrányban legyenek. Meg kell keresni a módját annak, hogy a termőföld magyar tulajdonban maradjon.

Arra a kérdésre, hogy sajtóhírek szerint hazatérne Brüsszelből, ha a Fidesz kormányra kerül, mert miniszteri pozícióban számítanának rá, Schmitt Pál azt válaszolta: eddig ilyen konkrét formában erről nem esett szó. "Ha hívnak akkor jövök, ha az lesz a feladat, hogy haza kell jönni, és a kormány munkájában részt venni, azt szívesen vállalom, de kizárólag olyat, amit a szakértelmemmel, tapasztalatommal el tudok látni" - fogalmazott a politikus, aki az elmúlt öt évben az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottságának alelnöke volt, 1990 óta pedig a Magyar Olimpiai Bizottságot (MOB) vezeti.

A MOB elnöki tisztsége és más pozíciók összeegyeztetése kapcsán őt ért kritikákról Schmitt Pál azt mondta, úgy tűnik a baloldalt irritálja, hogy sikerrel vezeti az olimpiai mozgalmat. Amíg az egészsége engedi, vagy valami olyan posztot nem vállal el, ami ezzel összeférhetetlen, addig szívesen dolgozik MOB-elnökként.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

EP: öt külképviseleten egyetlen magyar sem szavaz majd

A június 7-ei európai parlamenti választáson 95 külképviseleten 3812-en szavaznak majd a szerdai adatok szerint - közölte az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője. Tíz olyan külképviselet is lesz, ahol egy vagy két ember miatt tartanak választást.

MTI Itthon

Áder mondjon le, mert nem tud angolul! - véli az MSZP

Az MSZP szerint Áder Jánosnak vissza kell lépnie a fideszes európai parlamenti (EP) képviselőjelöltségtől, mert hiányos nyelvtudása miatt alkalmatlan arra, hogy képviselje az ország érdekeit az Európai Unióban - mondta Cserey Gyula, az MSZP európai parlamenti képviselőjelöltje.

MTI Itthon

Navracsics őszre új választásokat vár

Ha június 7-én a választópolgárok ismét egyértelmű jelzést küldenek a kormánynak és a szocialistáknak, nemcsak az Európai Parlamentben tehetik jelentős erővé a Fideszt, hanem elérhetik azt is, hogy szeptemberben vagy októberben új választások legyenek - mondta Navracsics Tibor csütörtökön Szabadbattyánban.

MTI Itthon

Klisészerűek a pártok kampányplakátjai

Reklámszakmai szempontból klisészerűek a pártok európai parlamenti (EP) választási kampányplakátjai - mondta Babocsay Ádám reklámszakember, aki szerint a parlamenti pártok óriásplakátjai formailag többségükben érdektelenek, unalmasak és - az SZDSZ-ét kivéve - mozgósítási erejük is csekély.

MTI Világ

Ajánlószelvény-ügy: Strasbourghoz fordul a Munkáspárt

A strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordul a Zöld Baloldal európai parlamenti választásokon való indulásának elmaradása ügyében a Munkáspárt 2006 - jelentette be Vajnai Attila, a munkáspárt elnökhelyettese szerdán Budapesten. A Baloldal (Die Linke) elnevezésű német párt vezetése az ügy miatt levélben fordult Sólyom László köztársasági elnökhöz és Magyarország brüsszeli nagykövetéhez.

MTI/hvg.hu Világ

Bizarr képviselőjelöltek az EP-választáson

Az európai parlamenti választásokon mindig akadnak feltűnést keltő képviselőjelöltek, akik valamilyen értelemben kirínak a pártlistákon szereplő hivatásos politikusok jobbára szürke tömegéből. Vannak köztük durván szélsőséges nézeteket vallók, akadnak furcsa ügyek és eszmék képviselői, illetve híres személyiségek, akiknek már csak az EP-képviselői cím hiányzik a névjegyükről. Ez utóbbi kategória alfaja a "valakinek a valakije" jelölt.

MTI Itthon

Bokros két éve együttműködik az MDF-fel

A Magyar Demokrata Fórum (MDF) programjában is különbözik a többi párttól, hiszen egy modern kapitalista piacgazdaság kialakítására törekszik - mondta Bokros Lajos, az párt európai parlamenti választási listájának vezetője Nyíregyházán.

Csikász Brigitta Itthon

Rendőr-szakszervezeti csaták: egy Szima, egy fordított

Még meg sem jelent, máris vihart kavart Posta Imre könyve, a Rendőr szak-szervezett háború című, s bősz levélváltást indított el a műben szereplő érdekvédelmi szervezetek és a szerző között. Szima Juditnál, a Tettrekész vezetőjénél pedig az verte ki a biztosítékot, hogy elkértük tőle annak a küldöttgyűlésnek a jegyzőkönyvét, amelyen döntöttek a Jobbikkal való együttműködésről.