szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A politikai osztály tagjai közül jó néhánynak van offshore cége, és ezeken keresztül ügyesen elkerülik a közteherviselést - mondta Bokros Lajos közgazdász, az MDF EP-listájának vezetője kedden Veszprémben sajtótájékoztatón.

Jó lenne tehát, ha a politikai osztály tagjai "nem vizet prédikálnának és bort innának" - tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy e problémával szemben egyetlen megoldás jöhet érdemben számításba, mégpedig az, ha az Európai Unió (EU) egészében "közösen lépünk fel az offshore cégek ellen".

Bokros Lajos rámutatott: az EU egyik tagállama, Ciprus "saját maga a melegágya" e cégek elterjedésének. Amíg az EU-n belül olyan "kőkemény és szilárd szabályozást nem tudunk teremteni", amely kizárja ezeknek a "nem is annyira adóparadicsomoknak, mint inkább szabályozási lazaságot felmutató paradicsomoknak a létét", addig az erkölcsi ráolvasás kevés lesz - fogalmazott Bokros Lajos.

Mindig megtalálják majd azok a cégek a lehetőséget, illetve ezeket az "offshore paradicsomokat", amelyek a közteherviselés alól ki akarnak bújni - vélekedett a közgazdász. Szavai szerint ezt - tehát az offshore paradicsomokkal szembeni EU-s fellépést és szabályozást - "a közös európai összefogás újabb területének" látja. 

Bokros Lajos utalt arra is, hogy az MDF az egyetlen párt, amelyiknek nemcsak a válságkezelésre, hanem "a megújulásra, a kilábalásra, a felzárkózásra, a gazdasági növekedésre, a versenyképesség javítására és a munkahelyteremtésre is" van megoldása. Bokros Lajos szerint az MDF "nem a népszerűségi, hanem a szakszerűségi versenyben kíván helytállni", és ennek alapján kívánja garantálni, hogy az ország elindul a felemelkedés útján. A program a reformok kritikus tömege címet kapta, mert egyrészről szükséges ugyan a válságkezelés, ám ez "korántsem elégséges a felzárkózás elősegítése érdekében" tette hozzá.

A közgazdász professzor szerint a magyar államháztartásnak "hat komoly problémája van", amelyek csökkentik a gazdasági növekedést, és egyúttal gátolják a társadalmi igazságosságot is. Szerinte ezek a problémák: az államháztartás óriási hiánya, hatalmas adóssága, túl nagy mérete, túl sok adót von el, ebből nagyon rossz minőségű közszolgáltatásokat állít elő, drága és túlduzzadt a közigazgatás és óriási a korrupció. 

Mind a hat problémát szerinte csak akkor lehet kezelni, ha "egymással jól összehangolt, elemeiben összecsiszolt, szakmailag megfogalmazott reformokat vezetünk be legalább öt területen: egészségügy, oktatás, nyugdíjrendszer, közigazgatás és adórendszer (közteherviselés). Az államháztartás bevételi és kiadási oldalán egyaránt olyan helyzetet kell teremteni, hogy a "közjavak, közszolgáltatások minősége javuljon" - mondta Bokros Lajos, megjegyezve: nem több adófizetésből, "inkább kevesebb adó befizetéséből, de jóval hatékonyabban, s magasabb színvonalú közszolgáltatások jöjjenek létre". 

Mint mondta: ez igényli a verseny megteremtését a közszolgáltató intézmények között, elsősorban a közoktatáson "túlmenő oktatásban, felsőoktatásban, szakoktatásban és felnőttoktatásban". Fontos, hogy az oktatás területén az intézmények "aszerint kapják az erőforrásokat, hogy milyen színvonalon tudják kiképezni a jövendő munkaerejét". Rámutatott: senki ne kapjon automatikusan támogatást csak azért, mert fejkvóta alapján bizonyos "mennyiséget előállít  diplomás emberfőkből". Csakis aszerint lehessen állami erőforrásokhoz jutni, hogy milyen a minősége a diplomának, amit pedig "az minősít, hogy hol lehet vele elhelyezkedni" - mondta Bokros Lajos. 

Rámutatott, hogy az egészségügyben szintúgy versenyre van szükség, s ehhez kell a kötelező magánbiztosítás, amelynek alapján "az egyén szabadon választ biztosítót, oda mindenképpen befizet, a potyautasok száma nem csak csökken, hanem  meg is szüntethető". A másik oldalon viszont az intézmények versenyre vannak kényszerítve, mert nincs szerződési kötelezettsége a magánbiztosítóknak egyetlen konkrét rendelőintézettel és kórházzal sem, hanem a saját pácienseik érdekében, azokkal szerződnek, akikkel akarnak - vélekedett Bokros Lajos, aki szerint meg kell szüntetni a gyógyító személyzet közalkalmazotti jogállását is. 

Látható, hogy Magyarországon a reformok "megálltak az államháztartás kapujánál", a vállalati szféra pedig keresztülment egy "hallatlan erejű tisztítótűzön már a '90-es években; másfél millió munkahely megszűnt, több tízezer vállalat ment csődbe - mutatott rá Bokros Lajos, hozzátéve azt is, hogy ugyanakkor ez a "minőséget kikényszerítő, állandó verseny nem létezik az államháztartásban". Ennek alapján beprogramozható volt előre az a minőségromlás, amely bekövetkezett Magyarországon a közszolgáltatások területén - mondta Bokros Lajos, megjegyezve ugyanakkor azt is, hogy "ezek a reformok elengedhetetlenek az EU-ban is, mert az maga is leszakad, lemarad a nyaktörő globális versenyben".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bokros: világszínvonalú oktatásra van szükség

Az MDF nem pusztán európai színvonalú, hanem világszínvonalú oktatást szeretne, s nem csupán Magyarországon, hanem Európa más országaiban is - mondta Bokros Lajos, az MDF európai parlamenti listavezetője szombaton Budapesten sajtótájékoztatón.

MTI Itthon

Bokros: aki fizetett, az kap járadékot

Bokros Lajos hiányolja, hogy a Bajnai-kormány nem megy tovább a megszorító intézkedéseknél, noha a reformpolitika az egyetlen ami a csőd elkerülésén túl a kilábaláshoz vezet.

MTI Itthon

Bokros két éve együttműködik az MDF-fel

A Magyar Demokrata Fórum (MDF) programjában is különbözik a többi párttól, hiszen egy modern kapitalista piacgazdaság kialakítására törekszik - mondta Bokros Lajos, az párt európai parlamenti választási listájának vezetője Nyíregyházán.

MTI Gazdaság

Oszkó: lassan Magyarország lesz az EU jótanulója

Fordulatra, paradigmaváltásra van szükség a világ pénzügyi rendszerében, mivel tarthatatlan, hogy Ázsia szegény államai, főleg Kína finanszírozza a fejlett államok, elsősorban az Egyesült Államok túlfogyasztását - mondta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter a Közép-Európai Egyetem professzora, az MDF EP listavezetője a GKI Gazdaságkutató Zrt. által szervezett konferencián. Király Júlia, az MNB alelnöke a magyar kamatszint radikális csökkentésétől óvott.

MTI Itthon

Szent-Iványi kész vitázni Bokrossal

Az elmúlt hetekben az MDF politikusai "értelmezhetetlen" kijelentéseket tettek, s az SZDSZ által kezdeményezett EP-listavezetői vita kapcsán arról beszéltek, hogy az ő képviselőjükkel a szabad demokraták nem mernek vitázni - mondta szombati sajtótájékoztatóján Szent-Iványi István.

MTI Gazdaság

Az IMF-hitelkeret meghosszabbítása megosztja az elemzőket

Az IMF-hitelkeret meghosszabbítása, ami Bokros Lajos washingtoni tárgyalásain vetődött fel, megosztja az MTI által csütörtökön megkérdezett elemzőket, akik egyetértenek abban, hogy a már bejelentett kiigazító lépések és a Bajnai-csomag megteremti a fenntartható fejlődés alapjait.

MTI Gazdaság

Bokros szerint elhibázott a vagyonadó

Adóreformra, azaz a közteherviselés reformjára minden körülmények között szükség van - jelentette ki Bokros Lajos, az MDF európai parlamenti listavezetője.

MTI Itthon

Bokros: áfaemelés helyett volna jobb megoldás

A szocialista pártnak csak arra van ereje, hogy a kiigazítások egy részét elvégezze, de reformokra nincs programja - mondta Bokros Lajos, az MDF európai parlamenti listavezetője (EP) hétfőn újságírók előtt Szekszárdon, a párt Tolna megyei választmánya és az Antall József Alapítvány vendégeként.