„Főnök Úr! Van tíz perce? Benéz hozzánk, vagy én jöjjek be?” – kérdezte meg egy helybéli asszony László Lóránd zászlóst, a Heves megyei Halmajugra körzeti megbízottját (szakzsargonban kmb-sét). Julianna egy korábbi otthoni vita és pofozkodás kapcsán szeretett volna a település rendjének őrzőjével beszélni. A rövid egyeztetés után a törzszászlós megígérte, kimegy az asszonyhoz. „Az ügyben azonban nem sokat tehetek, mert már a vizsgálóknál van, hamarosan le is zárják az ügyet” – jegyezte meg. „Mindenesetre meghallgatom, mit akar elmondani.”
Azt, hogy meghallgassák, az 1400 fős – hatvan százalékban romák lakta – település más lakója is kifejezetten igényli. Egy helyi férfi, Ferenc például azért állította meg a kmb-st, hogy tanácsot kérjen tőle. „Több hónapon át dolgoztam Németországban egy gyöngyösi cég szervezésében, de nem fizettek ki. Bemegyek a céghez, és addig el nem jövök, amíg nem adják oda a pénzemet, még ha a rendőrökkel vitetnek is el. Csak azért mondok el mindent, hogy a főnök úr tudjon róla.”
A „főnök úr”, László Lóránd tíz év járőrözést hagyott hátra a halmajugrai munka kedvéért, még tavaly februárban. „Amikor Gyöngyösről idekerültem, a kollégák közt nem volt népszerű a hely, de ha most elmennék, valószínűleg bőven akadna jelentkező a helyemre.” Márpedig mehetne, például lakhelyén, a két kilométerre fekvő Visontán is tárt karokkal fogadnák. „Mindent megígértek már – a nagyobb fizetésen kívül."
Nagyítás galériánkhoz kattintson! © Stiller Ákos |
Egyelőre azonban a körzeti megbízott nem gondolkodik az ajánlat elfogadásán, mert jól érzi magát a Heves megyei településen, amelynek vezetői elismerik és támogatják is munkáját. „Terepjáró autó, szolgálati iroda, felszerelés, minden adott neki, éppen csak űrhajója nincsen” – mondja büszkén felettese, Juhász István megyei rendőrfőkapitány. Az is igaz, hogy a falunak megérte, hogy a közbiztonságra milliókat költött: mielőtt László Lóránd a településre került volna, sorozatosak voltak a lopások és a betörések, azóta viszont látványosan javult a helyzet.
|
Halmajugra önkormányzata tavaly mintegy 2,35 millió forinttal támogatta a rendőrök munkáját, ezzel Heves megyében harmadik helyen állt, Hatvan (3,5 millió) és Eger (2,9 millió) után. A települések vezetői leginkább a megbízottak autóinak üzemeltetéshez nyújtanak anyagi támogatást, illetve ellátják őket fényképezőgéppel és a munkájukhoz szükséges egyéb eszközökkel. Mindazonáltal úgy tudjuk, az önkormányzatok esetében is előfordul, hogy az ígért összeget szűkös költségvetésük miatt nem tudják maradéktalanul teljesíteni. |
Ebben azért az önkormányzatnak is komoly szerepe van, nemcsak a körzeti megbízott kinevezése okán, hanem amiatt is, hogy bevezette az állandó járőrözést Halmajugra utcáin. Az adatok imponálóak: tavaly 38 bűncselekmény történt, míg 2007-ben 137 bűntett ügyében kellett eljárnia a rend őrének. Többségük lopás, a garázdaság ritka, erőszakos jellegű esetek pedig csak elvétve akadnak. „Legutóbb egy vaskád ellopása kapcsán nyomoztam, előtte egy mobiltelefont sikerült az eredeti tulajdonosának visszaszereznem. Eddigi legnagyobb ügyem pedig a mintegy 24 millió forintos kárt okozó kábellopás felderítése volt a helyi bányában, amely öt ember – közülük négy ugrai – előzetes letartóztatásához vezetett.”
László Lóránd szerint egyébként nem kell minden ügy miatt intézkedni és feljelentéseket írni, sokkal többet használ ugyanis, ha megértést mutat, és az emberekkel megbeszéli a problémákat. Ugyanerről számolt be két másik Heves megyei körzeti megbízott, az Ostoroson és Novajon hat és fél éve szolgálatot teljesítő Eszenyi Balázs, és az Andornaktályán két éve dolgozó Végert József. Az emberek gyakran nem jogsértés miatt fordulnak hozzájuk, hanem mert megbíznak bennük – mesélik.
A kmb-seknek közösek a problémáik is: ha például használni szeretnék a valamennyi hazai bűncselekmény minden bejegyzését tartalmazó Robotzsaru-rendszert, akkor azt a településen lévő irodájukból nem tudják megtenni. Be kell vinniük az anyagokat pendrive-on a városi kapitányságra, s ki kell várniuk, mire számítógép elé ülhetnek. Gyöngyösön ugyanis három gép áll a 23 körzeti megbízott rendelkezésére. A kmb-sek legfőbb vágya, hogy saját szolgálati járművük legyen, van ugyanis olyan autó, amelyet többen használnak, illetve van olyan megbízott, aki a saját kocsijával üldözi a bűnt.
A Zala megyei Lentiben dolgozó Horvát János főtörzszászlós – aki legutóbb elnyerte az év körzeti megbízottja címet – a hvg.hu-nak megemlítette, égető probléma az is, hogy egyelőre nem elég alapos a fiatalok szakmai képzése, ezért amikor dolgozni kezdenek, még hosszú ideig rászorulnak tapasztaltabb kollégák segítségére. Ami egyébként amúgy is nélkülözhetetlennek tűnik egy szervezeten belül. A rendőrségi vezetők távlati tervében az szerepel, hogy minden településnek lenne körzeti megbízottja. Amihez persze – lásd kulcsos autós példánkat – több forrást kellene rendelni.
A hiányzó forrásokról és a Robotzsaru-rendszer kmb-sek számára könnyebb hozzáférhetőségéről azonban egy szó sem esett azon a június 11-i sajtótájékoztatón, amelyet a körzeti megbízottaknak rendezett fórum után tartottak. A rendezvényen Bencze József országos rendőrfőkapitány a létszámról említett adatokat: a jelenlegi 2624 megbízott 548 fővel több, mint az előző évben, s ez mintegy 175 millió forint plusz bérköltséget jelent a rendőrségnek. Draskovics Tibor rendészeti miniszter a rendezvényen azt ígérte, hogy az év végéig minden településen lesz rendőr vagy biztosítják a rendszeres járőrözést. Előbbihez közel négyszáz körzeti megbízott kinevezése volna szükséges. Ha az ehhez szükséges forrásokat biztosítják is a testületnek a költségvetésből, valószínű, hogy a szintén nem kevés anyagi ráfordítást igénylő, Robotzsarut érintő informatikai fejlesztést egyelőre nem fogják napirendre tűzni.