szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két gyanúsított előzetes letartóztatásának meghosszabbítását indítványozta a Fővárosi Főügyészség az emberi test tiltott felhasználásának gyanúja miatt indult büntetőügyben, az úgynevezett őssejtügyben.

A Fővárosi Bíróság sajtótitkársága szerdán az MTI kérdésére azt válaszolta, hogy az emberi test tiltott felhasználásának bűntette miatt Y. B. és társai ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Főügyészség 2009. augusztus 25-én indítványozta Y. B. és N. K. gyanúsítottak előzetes letartóztatásának meghosszabbítását. Az ügy elbírálása folyamatban van.

Az emberi test tiltott felhasználása miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat eljárást; a gyanú szerint egy őssejtkutató labor és egy magánklinika szervezésében végeztek őssejtkezeléseket 2007-től, anyagi ellenszolgáltatás fejében. Az érintettek egy-egy kezelésért általában 25 ezer USA dollárt, vagy 5 millió forintot fizettek. A rendőrség szerint a gyanúsítottak több helyszínen is végeztek illegális őssejtkezelést, miközben az ezt alkalmazó cégnek csak őssejt tárolására volt engedélye, értékesítésre és beültetésre nem.

A gyanú szerint őssejtkezeléseket végző ukrán-amerikai Yuliy Baltaytis professzor és a kezelésekhez szükséges dózisokat elkészítő ukrán nő, Natalia K. július vége óta előzetes letartóztatásban van, Seffer István és a negyedik gyanúsított pedig házi őrizetben. Seffer István résztulajdonosa a korábban őssejtkutatásokkal foglalkozó IRM Magyarország Zrt.-nek, amely működtetője volt a Seffer és Renner Magánklinika egyik laborjának. Időközben újabb két gyanúsítottat hallgatott ki a rendőrség a büntetőügyben; a két nőt azzal gyanúsítják, hogy asszisztensként segítették az őssejtkezelésekben az ügy két orvosát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Őssejt-botrány: Pákh állítja, csak segíteni akart

Magyarországnak akart segíteni Pákh Imre azzal, hogy a barbadosi klinika működésének beszüntetése után ide hozta az őssejtterápiás programot - írja a szerdai Népszabadság, amely közvetítők segítségével, emailben tudott kapcsolatba lépni az üzletemberrel.

MTI Itthon

Vizsgálat a Nyírő Gyula Kórházban az őssejtügyben

Vizsgálatot rendelt a fővárosi Nyírő Gyula Kórház főigazgatója, hogy megtudja: pontosan mi történt abban a tömbben, amit egy magáncégnek adtak bérbe, s ahol hétfőn elfogták az illegális őssejt-beültetéssel gyanúsítottakat - ismerteti a szombati Népszabadság.

MTI Itthon

Őssejtügy: újabb gyanúsítottakat hallgatott ki a rendőrség

Újabb két gyanúsítottat hallgatott ki a rendőrség az emberi test tiltott felhasználásának gyanúja miatt indult büntetőügyben; a két nőt azzal gyanúsítják, hogy asszisztensként segítették az őssejtkezelésekben az ügy két orvosát - közölte a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) pénteken.

Vélemény

Mikor lehet indokolt az őssejt-beültetés?

Az őssejt-kutatásnak, az őssejt-nyerésnek nem voltak és nincsenek most sem szakmai kollégiumi, illetve kutatási irányelvei. A terület feltérképezetlen. Nyilvánvaló, hogy azoknál, akik az őket gyötrő kór mellett nyugodtan és fájdalommentesen elélhetnek hosszú évekig-évtizedekig, nem alkalmazható olyan terápia, melynek távlatilag óriási kockázatai vannak. De mi a helyzet azokkal, akikről az orvosok már lemondtak? Akik haldokolnak, és akiknek csak hónapokat, iszonyatos agóniát jósolnak?

MTI Itthon

Őssejtterápiás központot terveznek Ferihegy mellett

Bár a hazai őssejtterápiás botrány még javában tart, az őssejtek reménybeli alkalmazására nagy ívű terveket dédelget a Beike biotechnológiai cég, amely azt tervezi, hogy 2010-ben Budapesten nyitja meg az európai őssejtterápiás központját - olvasható a hétfői Népszabadságban.