szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Budapest Zöld Térképe már hozzáférhető a neten: hol van park, turkáló, bicikliút vagy éppen használtcikk bolt - többek között ezeket keresheti ki a tudatos fővárosi.

Bár nem minden részletében, de már elérhető Budapest Zöld Térképe. A környezetbarát és felelős életmód színtereit gyűjtő honlap arról kívánja tájékoztatni olvasóit, hogy hol találhat olyan helyet, szolgáltatást, amely a környezettudatos életmódját segítheti. A szájtot a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) készítette a Norvég Civil Támogatási Alap pályázatán nyert pénzbő, bemutatásának apropóját pedig az adta, hogy néhány nap múlva, október 5-én lesz a habitat világnap, amely életkörülményeink javítására figyelmeztet.

A térképoldalon a pihenésre alkalmas zöldfelületek, piacok, tanösvények, kulturális központok, ökoboltok mellett az egészséges élelmiszereket kínáló étkezdék és fair trade üzletek is helyet kapnak majd. A fővárosi zöldtérképen hétfőtől már a feltöltött információk 90 százaléka elérhető lesz. 31 kategóriában kereshetnek az odalátogatók: a szelektív hulladékgyűjtő állomások mellett az ivókutakat, a sportolási lehetőségeket, turkálókat, helyi kulturális értékeket is feltüntetik, s a magyar kezdeményezés három új ikont is beillesztett: a teleházak, állatmenhelyek és kisvasutak jelölése újdonság ebben a rendszerben.

A kiindulási cím megadásával könnyen megtalálhatja a felhasználó, hogy például a 2 kilométeres körzetében hol van biciklijavító. A cél az, hogy a fenntarthatóság, az élhetőbb város, a környezetkímélés, társadalmi szolidaritás színhelyei fórumot kapjanak, információk jussanak el a – magyar mellett angolul is elérhető - ZöldBudapest.hu-n keresztül a fogyasztókig, s olyan cégek is meg tudják mutatni magukat, amelyeknek sem pénzük, sem lehetőségük marketingelni magukat.

A zöldtérkép mozgalom a kilencvenes évek elején indult New Yorkból. Az 1992-es riói csúcsra készülve pattant ki egy dizájner fejéből az az ötlet, hogy zöldszempontból is mutassák meg a várost a találkozóra érkezőknek. Az így megrajzolt térképet a város beceneve után Green Apple Map-nek nevezték. Az ötlet azután gyorsan terjedt, több város is készített ilyen térképet, s 1995-ben életre hívták a Green Map Systemet, amelyhez az elmúlt 14 évben 500-nál is több projekt, 55 ország csatlakozott, s 170 ikonnal dolgoznak ezeken a térképeken, vagyis ennyiféle szempont alapján kereshetnek az érdeklődők például bioboltot, használtcikk-kereskedést vagy éppen kerékpárjavítót.

„A térképek korábban leginkább nyomtatott formában léteztek, mi azonban már azzal a szándékkal pályáztunk 2008-ban, hogy a neten hozzuk létre, kímélve ezzel is a környezetet” - magyarázta a hvg-hu-nak Horváth Gergely, a TVE ügyvezető igazgatója. Azt is elmondta, hogy a fő különbség a 2009 nyarától szintén a neten is elérhető nemzetközi térképekhez képest, hogy a ZöldBudapest.hu közösséget is szeretne szervezni a mozgalom mögé, akik értékelnek, tapasztalatot cserélnek, vagy éppen egymást moderálják az oldalon.

„A térképek általában azt is megmutatják, hol ömlik a szennyvíz a folyóba, s ezért hol nem szabad horgászni, vagy merre vannak dugók a városban. A mi térképünk viszont csak pozitív tartalmat mutat majd, ezt a szemléletet szeretnénk közvetíteni” - magyarázta az oldal bemutatójának sajtótájékoztatóján Horváth Gergely. A Budapesti Turisztikai Hivatal is fantáziát lát a dologban, és bíznak benne, hogy a városba látogató turisták használni fogják az oldalt. "Közel hetven százalékuk ma már neten keresi ki a célállomást, foglal szállást és informálódik" - indokolt Fekete László, a hivatal igazgatója a sajtótájékoztatón.

Egyelőre 4000 adatot töltöttek fel az oldalra, s ezek bővítésében számítanak a felhasználókra. Vagyis bárki ajánlhat helyet, boltot, feltölthet képet, értékelhet és véleményezhet. A moderálással kapcsolatban azt mondta a TVE munkatársa: több önkéntes segítőjük van, de arra is számítanak, hogy a felhasználók egymás információit ellenőrzik majd. Két további szolgáltatás is lesz az oldalán, bár arra még várniuk kell az érdeklődőknek: a kerékpárutak és a forgalomcsillapított övezetek is egy gombnyomással megjeleníthetőek lesznek. A budapesti zöldtérkép egy mintaprojekt, de folynak már tárgyalások más városokkal is, amelyek bevonásával kiszélesíthető és országossá tehető a kezdeményezés - közölték a sajtótájékoztatón a készítők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!