Nyilvánosságra hozzák a fővárosi önkormányzat cégeinek szerződéseit

Október végéig nyilvánosságra hozzák a főváros valamennyi cégének szerződéseit 2003. január 1-jéig visszamenőleg - jelentette be Horváth Csaba (MSZP) főpolgármester-helyettes pénteken újságírók előtt.

  • MTI MTI
Nyilvánosságra hozzák a fővárosi önkormányzat cégeinek szerződéseit

A politikus azt hangoztatta, hogy a fővárosi önkormányzat cégeinél "nyilvánvalóan nem lehetnek titkok", ezért a BKV szerződéseihez hasonlóan átláthatóvá kell tenni a többi cégét is. Hozzátette: a később kötendő szerződések is nyilvánosak lesznek.
 
Javaslatot tett arra is, hogy a fővárosi tulajdonban lévő cégek felügyelőbizottságainak és igazgatótanácsainak tagjai csak az Állami Számvevőszék szakértői listáján szereplő, szakirányú diplomával rendelkező emberek lehessenek, ne pedig pártdelegáltak - közölte Horváth Csaba. Ennek az a célja, hogy a cégek távolabb kerüljenek a politikai csatározásoktól, a politika lépjen hátrébb, az irányítás és ellenőrzés feladatát a szakma vegye át - fogalmazott.
 
Közölte, a Fővárosi Közgyűlés október 12-ei ülésére új, az összes fővárosi tulajdonú gazdasági társaság vezetőségére vonatkozó javadalmazási szabályzatot terjesztenek be, hogy megszüntessék a különszerződések lehetőségét.
 
Az érintett fővárosi cégek között van egyebek mellett a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft, a Fővárosi Vízművek Zrt., a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt., a Főtáv Zrt., a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt., a Fővárosi Gázművek Zrt., a Főkert Zrt., a Budapesti Vidám Park Zrt., valamint a Studio Metropolitana Nonprofit Kft.
 
Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester újságírók előtt ismertette, hogy a városvezetés a BKV-végkielégítési botrány kirobbanása óta milyen intézkedéseket hozott az átláthatóság megteremtésére és a hasonló esetek elkerülésére. Mint fogalmazott, a botrányok tüneti jelenségek, és csak a mostani MÁV-végkielégítési üggyel kerül igazán megfelelő megvilágításba. Véleménye szerint az egész állami, önkormányzati vállalatirányítási, ellenőrzési rendszer nem felel meg a transzparencia követelményének, ezért a visszaéléseket kizáró szabályozásra lenne szükség.
 
Arra a felvetésre, hogy ha az fb-elnöki posztokat csak az ÁSZ listáján szereplő szakemberek tölthetnék be, akkor a fideszes delegált Vitézy Dávid szóba kerülhet-e a BKV-nál, azt mondta: ez kétségtelenül ellentmond azoknak a korábbi nyilatkozatoknak, melyek szerint az ellenzék kapná ezt a posztot. Hozzátette: mind a két lehetőséget "kezelhetőnek" és támogathatónak tartja, a kérdés szerinte az, melyik mellett alakítható ki konszenzus.
 
A BKV-végkielégítések visszaperlésére utaló kérdésre azt mondta: csütörtökön arra kérte Kocsis István vezérigazgatót, hogy bízzon meg egy ügyvédi irodát a 46 vitatott szerződés esetében melyek az eséllyel visszaperelhetők. Kérte azt is, ahol lehetséges, indítsák meg a pereket.