szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Transparency International és a Freedom House a parlamenti pártoktól érkezett reakciókat követően eldöntötte, hogy a továbbiakban nem kíván részt venni a kampányfinanszírozással kapcsolatos sikertelen egyeztetések folytatásában. A kampányfinanszírozási reformjavaslatot jegyző két civil szervezet jövőre kiemelt figyelemmel kíséri a pártkampányokat, és a nyilvánossághoz fordul, ha a finanszírozással kapcsolatos visszaéléseket tapasztal.

Azt követően, hogy a Fidesz nem reagált érdemben a Transparency International és a Freedom House által korábban bemutatott kampányfinanszírozási reformjavaslatra, a két civil szervezet úgy döntött, hogy a továbbiakban nem vesznek részt a pártok közötti egyeztetésekben – közölte a két szervezet szerdán. Mint ismert, a Transparency International és a Freedom House október 8-án mutatta be a nyilvánosság számára a kampányfinanszírozás reformját szolgáló törvényjavaslatot, melyet részben korábbi javaslatokból állítottak össze. A kezdeményezés célkitűzéseit Sólyom László köztársasági elnök is támogatja.

A módosítás célja, hogy megszüntesse a jelenlegi törvény által megszabott, képviselőjelöltenként költhető egymilliós limit és a tényleges költések közötti – gyakran tízszeres – különbséget. A politikai korrupció megszüntetésére és az átláthatóságra törekvő javaslat bevezetné a kampányszámla intézményét is, melyet az Állami Számvevőszék ellenőrizne, és amely az átláthatóság mellett a kampányköltségek jelentős, akár 50 százalékos csökkentéséhez is hozzájárulna. A törvényjavaslat bemutatását követő napokban az MDF, az MSZP, az SZDSZ nyilvánosan jelezte, hogy kész megszavazni azt az Országgyűlésben. A Fidesz-KDNP a hétvégén saját törvényjavaslatot mutatott be. Mivel a javaslat egyes pontjai választójogi és alkotmányossági kérdéseket vetnek fel, a két szervezet szerint komolyabb szakmai egyeztetést igényelnek, mint amire a jelenlegi helyzetben lehetőség van.

A Freedom House és a Transparency International álláspontja szerint az általuk előkészített javaslat továbbra is lehetőséget kínál a kampányfinanszírozási rendszer átláthatóvá tételére. „Bölcs és bátor döntés lett volna a parlamenti pártok részéről, ha a szakmailag egyébként nem kifogásolt civil javaslatot megszavazzák, és ezzel megszüntetik a korrupció melegágyát. Most, hogy ez nem sikerült, nem látjuk értelmét a további egyeztetéseknek, hanem felkészülünk a kampány szigorú monitorozására” – mondta a bejelentés kapcsán Alexa Noémi, a Transparency International Magyarország ügyvezetője.

„Sajnáljuk, hogy a pártok végül úgy vágnak neki a 2010-es választásoknak, hogy a jelenleg hatályos szabályozás mellett várhatóan ismét átlépik a törvényben megszabott költési határokat” – mondta Molnár Bálint. A Freedom House Europe igazgatóhelyettese szerint a várható visszaélések akár alkotmányos és legitimációs problémákat is felvethetnek majd a választásokat követően.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!