szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Első fokon a Kaposvári Városi Bíróságot, másodfokon a Somogy Megyei Bíróságot jelölte ki a Pécsi Ítélőtábla a pécsi vízműépület birtokbavétele miatt indult egyik birtokháborítási ügy tárgyalására.

Hajdú István, a Pécsi Városi Bíróság elnöke csütörtökön az MTI-nek elmondta: a táblabíróság a tisztességes eljáráshoz való alapjog érvényesülésének biztosítása és az igazságszolgáltatás pártatlanságába vetett közbizalom fenntartása okán határozott úgy, hogy a perre ne Pécsett, vagy Baranya megye más bíróságain kerüljön sor. Határozata indoklásában hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a megyei bíróság valamennyi bírája nem tekinthető kizártnak, azaz vannak olyan bírák, akik az ügyet tárgyalhatták volna. Az első tárgyalási nap időpontját a Kaposvári Városi Bíróság tűzi ki, egyelőre nem tudni, arra mikor kerül sor.  

A városi bíróság elnöke utalt rá, a Kaposvári Városi Bíróságot, illetve a Somogy Megyei Bíróságot az után jelölték ki, hogy az alperes, Pécs francia érdekeltségű volt vízszolgáltatója, a Pécsi Vízmű Zrt. elfogultági kifogást jelentett be Baranya összes bírósága ellen, arra hivatkozva, hogy a pécsi közhangulat a bírákat akadályozza a tárgyilagos ítélkezésben, valamint a pécsi polgármester házastársa a megyei bíróság bírája. Hajdú István megjegyezte: Páva Zsolt polgármester felesége - aki idén júniusig a Pécsi Városi Bíróság elnökhelyettesi funkcióját is betöltötte - korábban írásban jelezte a vele szemben fennálló kizárási okokat, s több bíró is kérte kizárását a vele ápolt jó munkakapcsolatra hivatkozva.

A Pécs új vízszolgáltatója, a Tettye Forrásház Zrt. által indított per tárgya a Pécsi Vízmű Zrt. birtokháborításának megszüntetése. Az önkormányzati tulajdonú felperes azt sérelmezi, hogy miután a közgyűlés döntésével jogosulttá vált a teljes vízközművagyon működtetésére, majd azt, valamint a pécsi vízműépületet birtokba vette, "a Pécsi Vízmű Zrt. érdekkörében eljáró személyek" a "birtoklást zavaró magatartást tanúsítottak".

A vízműépület birtokbavétele ügyében korábban a Pécsi Vízmű Zrt. is eljárást kezdeményezett. Birtokvédelmet kért, melyet a döntésre kijelölt szentlőrinci jegyző érdemi vizsgálat nélkül elutasított, s arról tájékoztatta a kérelmezőt, hogy a kérdés bírósági hatáskörbe tartozik. A Pécsi Vízmű a Szigetvári Városi Bírósághoz fordult, az pedig a Pécsi Városi Bírósághoz küldi az iratokat. Az MTI bírósághoz közel álló forrásból úgy értesült, hogy a táblabíróság mostani döntése nyomán valószínűsíthető: a Pécsi Vízmű birtokvédelmi kérelmének elbírálására is Baranyán kívüli bíróságot jelölnek ki.

A perek előzménye, hogy a pécsi önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottjai október 5-én ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, s kizárták a Pécsi Vízmű Zrt. vezetői körét. A lépésre azután került sor, hogy a város közgyűlése a Tettye Forrásház Zrt. néven céget hozott létre a vízközművek átvételére az önkormányzati többségi tulajdonú, de francia érdekeltségű Pécsi Vízműtől, miután a felek határidőre nem egyeztek meg a kisebbségi részvénypakett visszavásárlásáról.

A város és a kisebbségi tulajdonos Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű Zrt. túl drágán szolgáltat, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezi előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallja a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy százszázalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!