A szoláriumágyak többsége nem felelt meg az előírásoknak

Magyarországon a szoláriumágyak 96,5 százaléka nem felelt meg a sugárzás erősségére vonatkozó előírásoknak, ez Európában kimagaslóan magas arány – közölte a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) hétfőn a decemberben zárult európai vizsgálat eredményét.

  • hvg.hu hvg.hu
A szoláriumágyak többsége nem felelt meg az előírásoknak

Az NFGM közleménye szerint a határokon átívelő, közös akcióban résztvevő piacfelügyeleti hatóságok több mint 300 helyszínen ellenőriztek mintegy 500 szoláriumágyat. Magyarországon a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) munkatársai 28 helyszínen, 68 ágyat vizsgáltak meg.

A közlemény szerint az európai ellenőrzés során bebizonyosodott, hogy jelentős százalékban nem teljesülnek az előírások, különös tekintettel a sugárzás erősségére, amely a szabályok szerint nem haladhatja meg a 0,3 wattot négyzetméterenként. A berendezések több mint 20 százaléka nem felelt meg az általános jelölési előírásoknak – például nem volt megfelelő a CE-jelölés, hiányzott a típus megjelölése. Az ágyak 52 százalékában nem tüntették fel, hogy az UV-sugárzás sérülést okozhat.

Magyarországon a legmagasabb mért érték 1,43 watt volt négyzetméterenként, amely közel ötszöröse a megengedett határértéknek. A jogszabályok megsértése esetén a nem megfelelő berendezések forgalmazását, és használatát az ellenőrző hatóság megtiltotta. A szoláriumba járók egészségének védelme érdekében az ellenőrzések folytatódnak az Európai Bizottság társfinanszírozásával, illetve hazai források bevonásával – közölte az NFGM.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.