Tetszett a cikk?

Török Gábor politológus legutóbbi bejegyzésével sorozatot indított el, amelyben a választási rendszerünket elemzi.

"A választási rendszernél nincs szebb példája annak, hogy miért hiba a politikai intézményeket és szabályokat semleges technikának gondolni. A választási eljárás bármilyen apró módosítása politikai jelentőséggel bír: kedvezményezettjei és vesztesei lesznek. Még egy olyan kisebb, a rendszer lényegét nem érintő módosítás is, mint például a mandátumok területi elosztásának országosra változtatása, vagy egy még inkább technikainak tűnő eljárás, a mostanitól eltérő matematikai formula alkalmazása is eltérően érintené az egyes pártokat, nem beszélve a rendszer teljes reformjáról" - írja Török Gábor.

A politológus szerint nehezen érthető, hogy miképpen jöhetett létre ez a választási konstrukció, hogyan tudtak a pártok kompromisszumot kötni 1989-ben.

Választási rendszerünk további elemzését Török Gábor aktuális bejegyzésében olvashatja el.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Fidesz fenntartaná a vegyes választási rendszert

A Fidesz a parlament létszámának megfelezése mellett fenntartaná a jelenlegi vegyes - egyéni válaszkörzeten és listán alapuló - választási rendszert, a legnagyobb ellenzéki párt ugyanakkor a közjogi javaslatokon túl, inkább hatékony válságkezelést várna el a kormánytól - közölte Navracsics Tibor, az ellenzéki párt frakcióvezetője hétfőn Budapesten sajtótájékoztatóján.