szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az LMP aggódik amiatt, hogy a Jobbik vezetheti a nemzetbiztonsági bizottságot, s újraosztaná az elnöki posztokat. Emellett kezdeményezik a nemzetbiztonsági törvény módosítását is.

A parlament megalakulását követően a Lehet Más a Politika (LMP) kezdeményezi a nemzetbiztonsági törvény módosítását – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Schiffer András, aki aggodalmát fejezte ki, amiért a Jobbik vezetheti az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát. A megválasztott frakcióvezető azt mondta, szeretnék elérni, hogy ha bármely párt, annak egy képviselője vagy kapcsolatrendszere után a titkosszolgálatok vizsgálódnak, akkor az adott pártnak a nemzetbiztonsági bizottságba delegált tagja erről ne kaphasson információt. Schiffer András hangsúlyozta, hogy ez "nem egy lex Jobbik”, mert más pártok is érintettek lehetnek.

Az LMP aggódik amiatt, hogy a Jobbik vezetheti a bizottságot - tette hozzá Schiffer, az LMP emiatt, ha a többi parlamenti erő is hajlandó erre, csütörtökön vagy péntek délelőtt kész újratárgyalni a bizottsági elnöki helyek elosztását.

Lendvai alaposságot kér

Az MSZP azt kéri a polgári nemzetbiztonsági szolgálatoktól, hogy "hússzoros" alapossággal végezzék el a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztjára és tagjának delegálandó jobbikos politikusok "C"-típusú átvilágítását, és ha van, jelezzék a "nemzetbiztonsági kockázatot" - mondta Lendvai Ildikó. Az MSZP leköszönő elnöke azt mondta: kérik a Ház leendő elnökét, Schmitt Pált is, hogy ha a szolgálatok kockázatot jelölnek meg, ne hagyja jóvá az érintett képviselők bizottsági elnöki, tagsági jelölését. "Kérjük, sőt követeljük, hogy mindenki tegye a dolgát": a szolgálatok jelezzék, ha a jobbikos jelöltek bármilyen kapcsolatban állnának a Magyar Gárdával, annak finanszírozásával, pártolói körével.

Az MSZP mindkettővel beérné

A parlamenti alakuló ülést megelőző egyeztetések során az ellenzéki frakciók közül az MSZP és a Jobbik egyformán pályázott a nemzetbiztonsági és a költségvetési bizottságok - hagyományosan ellenzéki pártok által vezetett - elnöki posztjára. Majd úgy állapodtak meg, hogy a költségvetési bizottság vezetését az MSZP kapja, így a Jobbikhoz kerül a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztja.

A Fidesz - akárcsak maga Schiffer András - szerdán közleményben igyekezett a szocialisták felelősségét hangsúlyozni, a szocialisták azonban - információink szerint - annak tudatában engedték át a bizottság vezetését, hogy annak élére megszavazni a Jobbik jelöltjét a fideszes parlamenti többség kínos felelőssége lesz. Az MSZP-s forgatókönyvek között az is szerepel, hogy a Fidesz akár mindkét kérdéses bizottságot a szocialistáknak engedhetné át, s a Jobbiknak másik kettővel  kellene beérnie.  Ezzel kapcsolatban törvények nem kötik a parlamenti többséget és a pártokat, csakis a szokásjog érvényesül.

A frakciók keddi megállapodását követően az Ungár Klára vezette SZEMA közleményében egyébként úgy értelmezte, hogy a nemzetbiztonsági bizottságot végeredményben az MSZP és az LMP engedte át a Jobbiknak. Gulyás József volt parlamenti képviselő, a nemzetbiztonsági bizottság egykori tagja pedig szégyenteljes fejleménynek nevezte, hogy a Jobbik vezetheti a bizottságot, de reményét fejezte ki arra nézve, hogy a pártok újratárgyalják a kérdést. Vona Gábor Jobbik-elnök és frakcióvezető kedden politikai áttörésnek nevezte, hogy megkapták a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztját. Szerdán pedig azt közölték, hogy a csütörtöki frakcióülés dönt arról, kit javasolnak parlamenti bizottsági tisztségviselőknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!