szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Azt tapasztaljuk, hogy a szegénységben élők nincsenek tisztában az alapvető jogaikkal sem. Nem tudják, kihez fordulhatnának a problémáikkal, de sok helyen még csak telefonálni sem tudnak, ha bajba kerülnek, hiszen telefonjuk sincs” - kezdte a csütörtök délelőtti sajtóbeszélgetést Juhász Péter, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) munkatársa.

A TASZ most induló programjával az elszegényedett régiókban élő embereknek nyújtana jogi segítséget. A programot romaprogramnak nevezik, de nem csak a romáknak szól. Bárki kérhet segítséget, de a TASZ úgy véli, a cigánysorok lakói szorulnak rá leginkább a jogi továbbképzésre, tanácsadásra. Úgy látják, hogy a romák rendre alulmaradnak a különféle hatóságokkal szemben, holott egy-egy eset „nyert ügy” lehetne, ha például nem Sajókazán zajlanának az események.  „Egy városi ember ki tud állni az igazáért. Tudja, hogy milyen jogok illetik meg. Ha vitába kerül a hatóságokkal, nem ír alá semmit, ami szerinte nem felel meg a valóságnak” - hozott erre azonnal példát Juhász Péter.


A TASZ célja, hogy a romák ne csak bólintsanak a különféle végzésekre és eljárásokra, hanem megtanulják megvédeni magukat. Ezt elősegítendő úgynevezett TASZpontokat állítanak fel, ahol ingyenesen kaphatnak jogi tanácsot az emberek. Az első jogsegélyállomások Hevesen, Sajókazán, Igriciben, Ózdon és Szalonnán nyílnak.

Egyelőre csupán öt ügyvéd vállalta, hogy heti néhány órában foglalkozik az egyes jogi esetekkel, velük a tervek szerint a Skype révén léphetnek majd videós kapcsolatba az „ügyfelek”. Tanácsot bárki kaphat, ám jogi képviseletet csak azoknak tudnak biztosítani, akiknek ügye precedens jellegű lehet, vagy az érintettek nagy száma miatt fontos.

Kilakoltatások Ózdon

Jogtalanul (a TASZ filmje)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!