szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szent Bertalan-éj a közigazgatásban és elzárt csapok képével színesített kormány-kommunikáció. Mindez 2002-ben. Amikor az ellenzékbe kényszerülő Fidesz sunyi döntésekről és "takarításról" beszélt.

Szent Bertalan-éj a közigazgatásban – az ellenzéki kritika 2002-ből való, amikor a Fideszt váltotta az MSZP, s a kormányváltások szellemében menesztettek, mentettek fel és rúgtak ki embereket. „Soha ilyen gyorsan, soha ilyen kevés személycserével nem történt kormányváltás Magyarországon” – kommentálta az ellenzéki kritikát Gál J. Zoltán kormányszóvivő akkoriban. Hozzátette még azt is: a korábbi kormány politikai kinevezettjeit szakértők váltják fel. Sőt, az a – jelenlegi kormány kommunikációjára erősen hajazó -  kijelentés is elhangzott a szájából, hogy: „a csapokat elzárjuk, a kezekre rácsapunk”.

Nyolc évvel ezelőtt a minisztériumok többségében menesztették a közigazgatási államtitkárt, s több tárcánál a helyettes államtitkároknak is menniük kell. Leváltották az országos rendőrfőkapitányt, felmentették az APEH, a Magyar Fejlesztési Bank és az ÁPV Rt. vezérkarát, távozott az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója is, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és az Országos Mentőszolgálat vezetője, ahogy a Magyar Posta és a Szerencsejáték Zrt. első embere is, s az MTV Híradójának főszerkesztőjét is eküldték. Ugyan mindezt nem néhány hét, inkább több hónap alatt zavarták le - jutott a felmentésekből 2003 elejére, sőt végére is.

A Központi Statisztikai Hivatal elnökének elbocsátása kapcsán a Magyar Nemzet azt kérdezte a távozó Mellár Tamástól, menesztése beleilleszkedik-e abba a sorozatba, amelyet az ellenzék a független intézmények elleni támadásnak tart. Mellár akkor úgy felelt: „Úgy gondolják, jobb volna, ha egy megbízható ember vezetné a hivatalt."

A Kincstári Vagyonigazgatóság vezérigazgatójának és helyettesének menesztésével kapcsolatban pedig Rogán Antal szólalt meg: a Fidesz értetlenül fogadta a döntést - mondta. „Meglepő aktivitást tanúsít a kormány a pályázati úton, az előző ciklusban kinevezett és a feladatokat ez idáig jól ellátó kormányzati vezetők eltávolításában" - mondta a fideszes politikus, hozzátéve: „A két ünnep közötti, sunyi módon meghozott döntések ennek a kormánynak gyakorlatává váltak." „Ha lett volna bármilyen ok az idő előtti menesztésre, azt már hallottuk volna, hiszen a KVI-nél az elmúlt hónapokban több vizsgálat is lezajlott, ezek azonban sem mulasztást, sem gyanús ügyletet nem tártak fel" - mondta Rogán. Mint fogalmazott, a menesztés egyik oka az lehet, hogy a „bukott pénzügyminiszter takarít".

És még egy kis visszatekintés: az Orbán-kormány beiktatása után csaknem kivétel nélkül menesztették az államtitkárokat és a tárcák többségénél a helyettes államtitkárokat is; a váltást követően mindössze két közigazgatási államtitkár maradt a helyén. Egyes minisztériumoknál pedig a személycserék a főosztályvezetői szintig nem álltak meg. Eltávolították az APEH elnökét, valamint a rendőrség – és röviddel később a határőrség – első számú vezetőit is – áll a Népszabadság egyik 2002-es cikkében. A lap azt írja:  államigazgatási szerveknél csaknem kétszáz köztisztviselő munkaviszonyát szüntették meg 1998. április 1-je és július 20-a között, a kormányváltás egy Orbán Viktor utasítására végzett vizsgálat eredménye szerint egymilliárd forintba került.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!